StoryEditor

Ste unavení? Môže to byť prvý signál ochorenia

08.10.2014, 01:00
Autor:
(dia)(dia)
Každý človek vo svojom živote pociťuje únavu. Je to prirodzené. Ale čo je vlastne únava?

Pre niekoho celkové vyčerpanie organizmu, nedostatok energie, neschopnosť vykonávať rôzne aktivity, ale únava tiež môže signalizovať viac ako len celkovú vyčerpanosť organizmu, môže to prvým signálom, varovaním nejakého ochorenia.

 

S únavou sa každý človek vyrovnáva inak. Niekto proti nej bojuje športom, iní zase zdravším stravovaní či relaxovaním. Kladieme si otázku, prečo vlastne únava existuje? Veď nám spôsobuje len problémy. Ale na druhej strane je dobré, že pociťujeme únavu, lebo nám naše telo dáva signál, že niečo nie je v poriadku, a že potrebuje odpočinok. V horšom prípade signalizuje nejaké ochorenie.

Únava samotná nie je chorobou, ale býva príznakom niektorých zdravotných problémov. Ide o pocit vyčerpania, ktorého sa nedá len tak zbaviť. Vzniká v dôsledku nahromadenia odpadu metabolizmu v krvi alebo vo svaloch a je sprevádzaná zhoršeným vnímaním a zníženú pozornosťou.

 

Prečo sme unavení?

Kde hľadať príčinu únavy? Nemusí mať vždy len fyzický pôvod. Treba za ňou hľadať aj psychické problémy, ktoré je nutné nájsť a odstrániť ich. Prísť na správnu príčinu únavy je niekedy nemožné, pretože každý človek je individualita a vedie iný spôsob života.

 

Medzi hlavné príčiny únavy patria:

nevhodná strava

nedostatok tekutín,

prehnané fyzické aktivity

zlá životospráva

nedostatok pohybu

nevhodná posteľ

nespavosť

stres a pod.

 

Ako vzniká únava

Fyzická únava vzniká po vyššom telesnom výkone, po monotónnej dlhotrvajúcej práci alebo v popoludňajších hodinách kvôli postupnému vyčerpávanie energie organizmu, čo je pre človeka prirodzené. Fyzická únava sa dostavuje rýchlejšie ako psychická a ľahšie sa odbúrava. Najčastejšie sa prejavuje únavou kostrového svalstva.

Psychická, duševná únava má pomalší nástup a horšie sa odbúrava. Prejavuje sa najčastejšie ako strata koncentrácie a zvýšenie podráždenosti (narušenie pokoja mysle).

Energiu potrebnú na výkon tela i mysle získavame štiepením tzv. ústrojných látok. Pri potrebnom odpočinku dochádza znovu k zlučovanie týchto látok (resyntéze). Únava teda zmizne po adekvátnym odpočinku potrebnom na resyntézu ústrojných látok. Proces resyntézy spomaľuje prítomnosť kyseliny mliečnej vo svaloch.

 

Typy únavy

Aeróbne: Ide o pomaly nastupujúcu únavu a je spôsobená poklesom energetických zásob glykogénu pri výkone.

Anaeróbne: Ide o rýchlo nastupujúcu únavu. Je spôsobená nadprodukciou kyseliny mliečnej v pracujúcich svaloch.

Fyzická: Vnímame ju ako slabosť a prejavuje sa poklesom svalovej sily, stratou rýchlosti a zhoršenou koordináciou.

Psychická: Tento typ únavy vnímame ako pocit vyčerpania, stratu koncentrácie alebo zhoršenie pamäte. Môže sa prejaviť aj v kombinácii s telesnou únavou.

Fyziologická: Vzniká prirodzene v priebehu pohybovej aktivity a po jej skončení zase postupne mizne.

Patologická: Patologická únava sa delí na akútnu a chronickú. Akútna je ľahším stupňom a ide predovšetkým o preťaženie organizmu. Pri chronickej únave dochádza k dlhodobému poklesu výkonu.

Možností, ako bojovať proti únave, je veľa. Dôležitá je správna životospráva, pravidelný spánkový režim, obmedzenie alkoholu, fajčenie. Vhodným prostriedkom na zahnanie únavy sú aj potravinové doplnky ako ženšen, horčík, vitamín B.

 

Geriatrickí pacienti

Únava sa u každého jedinca prejavuje inak. Je rozdiel, či ide o mladých, aktívnych, zdravých ľudí, alebo o starých a chorých. Mladý človek sa s únavou vysporadúva lepšie. Prečo je to tak? V prípade starších ľudí hrá úlohu ich vyšší vek, pribúdajúce zdravotné ťažkosti, zhoršujúci sa zdravotný stav, celková slabosť organizmu. Pre staršie ročníky nie je únava len chvíľková slabosť, pretrváva u nich dlhšie a intenzívnejšie. Aké sú príčiny únavy geriatrického pacienta?

 

1. Nedostatok spánku

Možno sa vám javí ako samozrejmá, logická príčina únavy, ale aj vám môže chýbať dostatok zdravého spánku, hoci si to možno neuvedomujete. Následne je negatívne ovplyvnená  vaša koncentrácia a zdravie. Dospelým sa odporúča spať aspoň 7 až 8 hodín každú noc. Za nedostatok spánku sa považuje aj zlý spánok, spôsobovaný nesprávnou polohou tela na lôžku, alebo nevhodnou posteľou, resp. matracom.

 

Riešenie: Stanovte si spánok ako vašu prioritu a dodržiavajte pravidelný harmonogram spánku. Odstráňte notebooky, mobilné telefóny a podobné zariadenia z miestnosti, v ktorej spíte. Ak budú problémy s únavou pretrvávať, požiadajte o pomoc lekára.

 
2. Nedostatok „paliva“

Nedostatok jedla spôsobuje únavu, ale na druhej strane aj nesprávne jedlo môže byť pre organizmus problémom. Pravidelná konzumácia vyváženej stravy pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi na normálnej úrovni a znižuje riziko, keď glykémia klesne. Pre geriatrického pacienta sú, samozrejme, nevhodné príliš mastné jedlá.

 

Riešenie: Nájdite si každý deň čas na raňajky a pokúste sa do nich zahrnúť najmä bielkoviny a komplexné sacharidy v každom jedle. Napríklad vajíčka s celozrnným chlebom. Takisto jedzte jedlo počas celého dňa pre trvalú energiu, odporúča sa aspoň 5 porcií denne, ale pozor, nie všetky v množstve a výdatnosti ako hlavné denné jedlo.

 

3. Chudokrvnosť

Chudokrvnosť (anémia) je jednou z hlavných príčin únavy žien. Menštruačné straty krvi môžu spôsobiť nedostatok železa. Červené krvinky sú dôležité, pretože prenášajú kyslík do tkanív a orgánov.

 

Riešenie: V prípade anémie spôsobenej nedostatkom železa pomáha konzumácia potravín bohatých na železo ako netučné mäso, pečienky, fazuľa a ďalšie strukoviny, cvikla, riasy, sójová múka, špenát, sezamové semienka, prípadne si môžete zakúpiť výživové doplnky, alebo vám lekár predpíše železo vo forme tabliet.

 

4. Depresia

O depresii môžeme uvažovať ako o emočnej poruche, ale aj tá prispieva k mnohým fyzickým symptómom. Únava, bolesť hlavy a strata chuti do jedla sú najčastejšími príznakmi. Ak sa cítite unavený viac ako len pár týždňov, navštívte vášho lekára. K vzniku depresie geriatrického pacienta dochádza najmä pri strate životného partnera, neschopnosti vykonávať bežné aktivity na takej úrovni ako predtým, strata kontaktov, samota, pocity nepotrebnosti, odchod do domova a pod. .

 

Riešenie: Na liečbu depresiu zaberá u niekoho len psychoterapia, u iného je nutné kombinácia s antidepresívami.

 

5. Znížená funkcia štítnej žľazy

Štítna žľaza riadi náš metabolizmus a rýchlosť, akou naše telo premieňa potravu na energiu. Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) sa prejavuje hlavne zníženou výkonnosťou, únavou, citlivosťou na chlad (zimomrivosť), priberaním na váhe, vypadávaním vlasov, bolesťami svalov a kĺbov, suchou pokožkou, zápchou.

 

Riešenie: Ak krvné testy potvrdia, že hormóny vašej štítnej žľazy sú nízke, väčšinou nasleduje liečba syntetickými hormónmi.

 

6. Príliš veľa kofeínu

Kofeín môže zlepšiť bdelosť a sústredenie, ale len v miernych dávkach. Nadmerné množstvo kofeínu môže zvýšiť frekvenciu srdca, krvný tlak a privodiť nervozitu. Výskumy ukázali, že príliš veľa kofeínu spôsobuje u niektorých ľudí opačný efekt, než si želajú, teda namiesto vzpruženia a energie cítia únavu.

 

Riešenie: Postupne znížte množstvo nápojov s obsahom kofeínu ako káva, niektoré druhy čajov, čokoláda (kakaové bôby), plody guarany, colové nápoje, energetické drinky. Postupnosť je v tomto prípade dôležitá. Zastavenie prísunu kofeínu z jedného dňa na druhý totiž môže vo vašom organizme vyvolať únavu.

 
7. Skrytá infekcia močových ciest

Ak ste niekedy mali infekciu močových ciest, pravdepodobne poznáte pálčivú až rezavú bolesť a pocit naliehavosti a nutkania na močenie. Avšak infekcia sa nemusí vždy prejaviť takýmito citeľnými príznakmi. V niektorých prípadoch môže byť práve únava jediným príznakom. Test infekcie močových ciest môže potvrdiť diagnózu.

 

Riešenie: Na liečenie infekcie močových ciest sa používajú antibiotiká. Únava zvyčajne zmizne v priebehu jedného týždňa. Infekcia, ktorá je len ešte len v začiatkoch, sa dá podchytiť samoliečbou urologickým čajom, brusnicami, alebo prípravkami s ich extraktom.

 

8. Cukrovka

U ľudí s cukrovkou glukóza nepreniká dostatočne do buniek, kde by sa zmenila na energiu, hladina cukru v krvi je preto zvýšená a výsledkom je, že telo stráca energiu aj napriek dostatočnému množstvu jedla. Ak dlhodobo trpíte nevysvetliteľnou únavou, poraďte sa so svojim lekárom a dohodnite sa na základnom krvnom obraze, ktorý vám dá informáciu o hladine cukru v krvi.

 

Riešenie: Terapia cukrovky závisí od jej typu. V prípade 1. typu sú pacienti nastavení na inzulínovú liečbu, dodržiavajú stravovací a pohybový režim. V prípade 2. typu sa siaha po liečbe diétou, liekmi (perorálnymi antidiabetikami) a v prípade, že prvé dve možnosti liečby zlyhajú, príde rad aj na inzulín. Pohyb a racionálne stravovanie je v prípade pacientov s cukrovkou 2. typu tak isto súčasťou liečebného režimu.

 

9. Dehydratácia

Vaša únava môže byť aj príznakom dehydratácie. Nezáleží na tom, či pracujete vonku alebo za pracovným stolom v kancelárii, aby vaše telo fungovalo správne a mohli ste si zachovať sviežu myseľ a dostatok energie, organizmus potrebuje vodu. Ak pociťujete smäd, už je obvykle neskoro a ste dehydrovaný. 

 

Riešenie: Pite vodu priebežne počas celého dňa po menších množstvách. Kontrolou pre vás bude svetlo sfarbený moč. Ak plánujete fyzickú aktivitu, vypite vopred aspoň 2 poháre vody. Tekutiny dopĺňajte aj v priebehu fyzickej aktivity a po nej vypite ďalšie 2 poháre vody.

 

10. Choroby srdca

Kardiovaskulárne ochorenia patria medzi najčastejšie civilizačné choroby a hlavné príčiny únavy geriatrických pacientov. Ak vás zastihne únava počas bežných každodenných aktivít, ako je upratovanie domu alebo odstraňovanie buriny na záhrade, môže to byť znamenie, že vaše srdiečko už na svoju úlohu nestačí. Ak spozorujete, že je pre vás náročnejšie zvládať bežné činnosti, ktoré ste ešte pred nedávnom hravo zvládli, porozprávajte sa s vaším lekárom.

 

Riešenie: Zmena životného štýlu a liečebné procedúry vám môžu pomôcť znovu získať energiu a dostať vaše srdce pod kontrolu.

 

11. Alergia na jedlo

Niektorí lekári sa domnievajú, že skryté alergie môžu spôsobovať ospalosť. Ak sa vaša únava stupňuje po jedle, možno máte miernu potravín, alebo ich zložiek, ktoré ste práve zjedli. Nie je možno až taká silná, aby spôsobovala svrbenie alebo žihľavku, ale dosť silná na to, aby ste sa cítili unavený a ospalý.

Riešenie: Skúste jedlá či potraviny z vášho jedálnička vynechávať jedno po druhom, aby ste zistili, či sa únava zlepšuje, prípadne si u vášho lekára nechajte spraviť test na alergie.

 

12. Chronický únavový syndróm

Ak vaša únava trvá dlhšie ako šesť mesiacov a je na takej úrovni, že nie ste schopný zvládať vaše každodenné aktivity, môže sa jednať aj o chronický únavový syndróm (CFS).

 

Riešenie: Aj keď neexistuje žiadne rýchle riešenie pre CFS, pacientom často pomáha zmena ich denného režimu, zlepšenie spánkových návykov a začatie jednoduchého cvičebného programu.

 

13. Úbytok svalovej hmoty a rednutie kostí

So zvyšujúcim sa vekom dochádza k úbytku svalovej hmoty a rednutiu kostí –osteoporóze. Starší ľudia preto musia vynaložiť viac energie a úsilia na vykonávanie bežných aktivít, akou je napríklad chôdza, čo vedie k celkovému oslabeniu a únave.

 

Riešenie: Najdôležitejšie je v tomto prípade predchádzať zlomeninám, pretože kosti sa stávajú krehkými. Lekár vám pravdepodobne predpíše medikamentóznu liečbu.

 

Bc. Katarína Gribusová

01 - Modified: 2006-11-07 14:41:56 - Feat.: 0 - Title: V okolitých krajinách politici hľadajú argumenty na oddialenie eura
01 - Modified: 2023-03-15 08:00:00 - Feat.: - Title: Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku 02 - Modified: 2023-02-25 08:00:00 - Feat.: - Title: Pri strate vlasov u diabetikov môžu pomôcť lieky aj príroda 03 - Modified: 2023-04-27 13:40:25 - Feat.: - Title: Pribúda ľudí s infarktmi 04 - Modified: 2022-12-20 06:21:49 - Feat.: - Title: Desatoro KĽÚČOVÝCH informácii pre diabetika 05 - Modified: 2023-04-04 06:43:32 - Feat.: - Title: Stres z cukrovky má svoje meno. A poriadne komplikuje liečbu
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 11:12