StoryEditor

Iná farba očí

19.12.2011, 22:01
Autor:
(dia)(dia)
Americký lekár Gregg Homer dokáže svojim pacientom laserovou liečbou zmeniť farbu očí. Tvrdí, že 20 sekúnd laserového žiarenia stačí na odstránenie časti pigmentu z hnedých očí, ktoré sa následne začnú meniť na modré.

Americký lekár Gregg Homer dokáže svojim pacientom laserovou liečbou zmeniť farbu očí. Tvrdí, že 20 sekúnd laserového žiarenia stačí na odstránenie časti pigmentu z hnedých očí, ktoré sa následne začnú meniť na modré. Iní oční lekári však varujú, že zničenie očného pigmentu môže spôsobiť problémy s videním, ak sa do zrenice dostane príliš veľa svetla.

Oční lekári vyjadrili pochybnosti

Procedúra sa začína použitím automatizovaného skenovacieho systému, ktorý odfotografuje dúhovku a zistí, ktoré oblasti treba zasiahnuť laserom. Ten sa následne zapne a zamieri vždy na jeden bod v dúhovke. Po tom, ako ožiari každý z daných bodov, začne znova a proces niekoľkokrát zopakuje, čo trvá len 20 sekúnd.

Niektorí oční lekári však vyjadrili pochybnosti. „Pigment je tam z nejakého dôvodu. Ak sa stratí, môže to spôsobiť problémy ako napríklad zdvojené videnie," povedal Larry Benjamin, konzultujúci očný chirurg v nemocnici Stoke Mandeville. „Nevedeli by ste ovládať množstvo svetla, ktoré sa dostáva dovnútra," dodal.

Doktor Gregg Homer, vedúci vedecký pracovník projektu tieto tvrdenia odmieta. „Laser má dosah len na pigment na povrchu dúhovky," reagoval na obavy. „Zo zadnej časti dúhovky odstraňujeme len jednu tretinu až polovicu pigmentu, čo zo zdravotného hľadiska nie je závažné. Používame dve frekvencie, ktoré tmavý pigment absolútne pohltí, takže zvyšku oka poškodenie nehrozí. Laser sa zahreje a mení štruktúru pigmentových buniek. Telo ich identifikuje ako zničené tkanivo, preto pošle bielkoviny. Toto vyvolá ďalší jav, ktorý je ako malý pac-man, ktorý tkanivo strávi na molekulárnej úrovni," vysvetlil princíp zmeny farby oka.

Menej citlivé na svetlo

Po prvom týždni liečby farba oka stmavne a tkanivo mení svoje vlastnosti. Potom sa začne proces trávenia a po jednom až troch týždňoch sa objaví modrá farba. Pigment melanín sa neobnovuje, takže k pôvodnej farbe sa nedá vrátiť.

Homer tiež uviedol, že jeho pacienti budú menej citliví na svetlo ako tí, ktorí sa modrookí narodili. Odôvodnil to tým, že hnedookí ľudia majú viac pigmentu v iných oblastiach oka, kde väčšina z neho ostane nedotknutá. Podľa jeho slov ani po množstve testov u nikoho nepozorovali komplikácie.

Na pokusoch sa zúčastnilo zatiaľ sedemnásť ľudí. Podľa farmaceutickej spoločnosti, ktorá má na starosti komercionalizáciu objavu, potrvá dokončenie bezpečnostných testov ešte približne 18 mesiacov. Jej prieskumy naznačujú, že by ľudia o procedúru mali záujem.

Zdroj: www.equark.sk

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 11:29