StoryEditor

Epidémia cukrovky

19.02.2012, 22:00
Autor:
(dia)(dia)
Kedysi sa pojem epidémia spájal len v súvislosti s infekčnými ochoreniami. Dnes je to inak. V 21. storočí sa hovorí o epidémii cukrovky, pretože číslo, ktoré udáva počet diabetikov na celom svete, je alarmujúce.

Kedysi sa pojem epidémia spájal len v súvislosti s infekčnými ochoreniami. Dnes je to inak. V 21. storočí sa hovorí o epidémii cukrovky, pretože číslo, ktoré udáva počet diabetikov na celom svete, je alarmujúce.

V roku 2007 toto číslo dosiahlo 246 miliónov. Vedeli ste, že srdcovocievne ochorenia sú príčinou úmrtia až 2/3 diabetikov? Žiaľ, cukrovkári sú na tieto ochorenia náchylní a dá sa povedať, že cukrovka znižuje život človeka v priemere o 10 rokov. „Predpokladá sa, že počet diabetikov v roku 2025 vzrastie na 380 miliónov, čo je viac ako o polovicu,“ upozorňuje prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD., prednosta IV. internej klinky LF UPJŠ v Košiciach. V Európe sa napríklad nárast cukrovky v období 2007 – 2025 odhaduje o približne 20 %, v chudobnejších krajinách, ale rozvíjajúcich sa, ako Čína či India, či v chudobnej Afrike až o 80 % a v južnej Amerike o 100 %.

Každých 5 sekúnd lekári na celom svete diagnostikujú pacientovi diabetes.

7 % populácie

Zaujíma vás, koľko je diabetikov na Slovensku? „V roku 2006 bolo registrovaných 310 tisíc diabetikov, z toho 280 tisíc 2. typu. Pokúsili sme sa odhadnúť skutočný výskyt diabetu, teda aj tých nezistených, a vyšlo nám číslo 385 tisíc, čo je už 7 % populácie,“ hovorí prof. Tkáč.

Súvisí s obezitou

Väčšina z vás si myslí, že diabetes 2. typu je „doménou“ ľudí po štyridsiatke. Najmä v severnej Amerike sa však objavuje už aj v detstve, čo súvisí predovšetkým s obezitou. Tá vedie k zníženiu citlivosti tkanív voči vlastnému inzulínu a k jeho nedostatočnému vylučovaniu vo vzťahu k telesnej hmotnosti. Aj keď diabetes ako taký nie je príčinou smrti, riziko súvisí s rozvojom diabetických komplikácií.

Komplikácie cukrovky

● makrovaskulárne, na ktoré zomierajú 2/3 diabetikov 2. typu:

- ochorenia srdcových tepien vedú k infarktu myokardu

- ochorenia mozgových tepien k mozgovej porážke

- ochorenia končatinových tepien k amputácii

● mikrovaskulárne:

- dôsledkom postihnutia sietnice je slepota

- postihnuté obličky často vedú k dialýze transplantácii

- postihnuté nervy končia amputáciou

Glykémia, krvný tlak, cholesterol

Aby ste diabetickým komplikáciám predišli, snažte sa hladiny glykémie udržiavať v optimálnych hodnotách. „Ukazovateľom dlhodobej hladiny cukru je glykovaný hemoglobín (HbA1c), ktorého hodnota by mala byť < 6,5 %,“ zdôrazňuje prof. Tkáč. Záležať by vám malo aj na hodnote krvného tlaku. Mali by ste si však uvedomiť, že diabetici majú cieľové hodnoty prísnejšie ako zdraví ľudia. Jeho hodnotu by ste si teda mali udržiavať na hranici <130/80 mmHg. Takéto hodnoty HbA1c a tlaku značne znížia riziko infarktu a mikrovaskulárnych komplikácií. Posledným dôležitým ukazovateľov je cholesterol, hodnota ktorého by mala byť nižšia ako 4 mmol/l. Ak sa vám to podarí, znížite si výskyt srdcových príhod asi o štvrtinu.

Pohyb a zdravé jedlo

V neposlednom rade by ste nemali zabúdať na aktívny pohyb, zmenu životosprávy, zdravé stravovanie a na dodržiavanie režimových opatrení, ktoré vám na mieru pripraví váš diabetológ.

(ivk)

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 15:16