StoryEditor

Deň výskumu rakoviny

15.02.2012, 22:00
Autor:
(dia)(dia)
Nadácia Výskum rakoviny vyhlásila v roku 2007 s cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu 7. marec za Deň výskumu rakoviny.

Nadácia Výskum rakoviny vyhlásila v roku 2007 s cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu 7. marec za Deň výskumu rakoviny. Prostredníctvom aktivít k tomuto dňu nadácia každoročne informuje verejnosť, vedcov, lekárov, pacientov, ale aj politikov a slovenskú vládu, čím konkrétnym už výskum nádorových ochorení pomáha pacientom. Súčasne však upozorňuje aj na mnohé špecifické problémy, s ktorými sa onkologický výskum na Slovensku stretáva. Snaží sa pripomenúť vláde SR nutnosť zahrnúť špeciálny program aplikovaného výskumu do Národného onkologického programu a súčasne aj medzi priority znalostnej ekonomiky na Slovensku.

Tohtoročný 7. marec - Deň výskumu rakoviny sa uskutoční pod heslom: Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu. Symbolom tohto dňa je snežienka, krehký kvietok, ktorý sa aj napriek nepriazni počasia prediera na svet, aby ako prvý privítal jar. Pripomína tak slovenský onkologický výskum, ktorý napriek ťažkostiam, problémom a stálemu nedostatku financií krok za krokom prináša nové poznatky, ktoré pomáhajú víťaziť nad rakovinou.

Autorom loga Dňa výskumu rakoviny je akademický maliar Miroslav Cipár, uviedol manažér Nadácie Výskum rakoviny Ján Juráš. Tohtoročné aktivity ku Dňu výskumu rakoviny začne nadácia v piatok 2. marca na netradičnom mieste, priamo v chodbách bratislavského Obchodného centra Galéria v Lamači. Bohatý program sa tam uskutoční od 15.00 h asi do 18.00 h. Vystúpi súbor spoločenského tanca Tancujúce slnečnice z Lamača, spevácke kvarteto Ovsepianovci s klaviristom Petrom Hochelom, Dievčenský komorný zbor a ďalší umelci. Bude medzi nimi aj populárny nevidiaci spevák Maroš Bango. Návštevníci sa tam dozvedia veľa potrebných informácií o boji s rakovinou i o pripravovanom 5. ročníku najväčšej slovenskej humanitno-športovej akcie Beh pre život a môžu prispieť do finančnej zbierky.

V dňoch 6. a 7. marca sa v Ústave experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied (SAV) uskutoční už 3. ročník Súťaže mladých onkológov, ktorý vyhlásila Nadácia Výskum rakoviny. Prihlásilo sa 26 účastníkov z radov stredoškolákov, vysokoškolákov a mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov z Bratislavy a ďalších miest. Pred odbornou porotou aj širším publikom budú prezentovať svoje práce na tému výskum rakoviny.

Galakoncert ku Dňu výskumu rakoviny sa bude konať pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika v stredu 7. marca 2012 v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici. Zaznejú slávne operné árie a neapolské piesne v podaní popredných umelcov, informoval Juráš.

 

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 15:28