Vedcom z Massachusetts Institute of Technology (MIT) a spoločnosti MicroCHIPS sa podarilo vyvinúť a klinicky úspešne otestovať programovateľný diaľkovo ovládateľný mikročip, implantovateľný do ľudského tela.
Jeho úlohou je nahradiť injekčné podávanie liečiva chronicky chorému pacientovi, a to tak, že zabezpečí postupné uvoľňovanie liečiva zo svojich zásobníkov do tela pacienta na základe stanoveného časového harmonogramu. Prototyp mikročipu sa testoval od januára 2011 v Dánsku. Sedem pacientok vo veku od 65 do 70 rokov ho malo implantovaný až do 4 mesiacov a jeho úlohou bolo podávať im liek na osteoporózu. Čip niesol 20 dávok liečiva v samostatných mikrokomôrkach, hermeticky uzavretých pomocou platinovo-titánových uzáverov. Keď bolo treba liečivo uvoľniť do tela pacienta, čip jednoducho aplikovaním malého elektrického prúdu rozpustil uzáver príslušnej komôrky.
Časový harmonogram bol nastavený ešte pred implantovaním čipu, ktorý sa následne staral o jeho realizáciu. Úpravu dávkovania mohol urobiť lekár pomocou bezdrôtového pripojenia a jednorazovo bolo možné dávku liečiva uvoľniť aj signálom preneseným pomocou siete Medical Implant Communication Service (MICS). Ukázalo sa, že čip dokáže dodávať do tela potrebné dávky liečiva porovnateľne s injekčným aplikovaním, pričom sa neprejavili žiadne vedľajšie účinky. V budúcnosti by mal umožňovať podávanie viacerých typov liečiv súčasne a mohol by výrazným spôsobom pomôcť zvýšiť kvalitu života pacientom s chronickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú denné podávanie liečiv injekčným spôsobom. Spoločnosť MicroCHIPS aktuálne pracuje na čipe, ktorý by mohol niesť stovky dávok liečiva.
Zdroj: www.equark.sk
Foto: www.fotolia.com