StoryEditor

S parazitom v tele

16.04.2014, 23:09
Autor:
(dia)(dia)
Vedeli ste, že štvornohé pradúce priateľky môžu svojho pána nakaziť toxoplasmou gondii – parazitom, ktorý spôsobuje toxoplazmózu?

 

Určite ste už počuli, že tehotné ženy by sa nemali hrať s mačkami. Toto dávno známe pravidlo má svoje opodstatnenie. Štvornohé pradúce priateľky môžu totiž svoje paničky nakaziť toxoplasmou gondii – parazitom, ktorý spôsobuje toxoplazmózu. Je obzvlášť zákerná, ak ženu postihne v období očakávania bábätka.


Toxoplazmóza však nesúvisí iba s mačkami. Parazit, ktorý ju spôsobuje, sa nachádza aj v surovom mäse či na neumytej zelenine. Preto by sme si mali dať dobrý pozor na to, ako upravené mäso jeme. Surový tatársky biftek je síce chutný, môže však byť pohromou pre naše zdravie.

Štvornohá nákaza
Mačky, ktoré sú hlavným hostiteľom parazita, sa zvyknú nakaziť surovým mäsom. „Ochorenie na zvierati často ani nezbadáte. Parazit si v hostiteľovi vytvára infekčné štádiá - oocysty, ktoré mačka potom formou stolice počas 2 až 3 týždňov vylučuje do prostredia, v ktorom sa pohybuje. Napríklad do pôdy, výbehu, pieskoviska. Môžete sa potom nakaziť, ak zjete neumyté ovocie z takejto záhrady, hovorí primárka infekčnej kliniky FN na Kramároch MUDr. Soňa Gabrišková.
Na deti často číha nebezpečný parazit pri hre na pieskovisku, kde sa mačka vyšpinila. Stačí, ak si dajú do úst špinavé ruky, alebo parazita vdýchnu. Môžu sa však nakaziť aj cez oči alebo malú otvorenú ranku.

Zvýšená teplota, únava
Parazitom, ktorý spôsobuje toxoplazmózu, sa môžete nakaziť a ani sa nemusíte dozvedieť, že ju máte. Môže vo vás prežívať roky a nijako sa neprejaviť. Usídli sa vo forme cýst vo svalstve či v niektorom z orgánov. Takýto stav sa nazýva chronická alebo neaktívna toxoplazmóza. A ak sa predsa prejaví, pripomína desiatky iných chorôb. Zvýšená teplota, únava, zdurené uzliny, nechutenstvo, bolesť svalov – to všetko môžu byť jej príznaky. Stopercentne sa však dá toxoplazmóza odhaliť iba vyšetrením krvi. „Ak aj prítomnosť parazita zistíme, často ani nemusíme pristúpiť k liečbe. Zdravý človek sa s ním vysporiada sám, prípadne užíva prostriedky na posilnenie imunitného systému. Priebeh choroby je oveľa horší u ľudí so zníženou imunitou, napríklad pri onkologických pacientoch, alebo pacientoch s AIDS. Diabetika sme zatiaľ neliečili. Ľudia s cukrovkou by však mali byť ostražitejší, vzhľadom na oslabenú imunitu,“ dodáva MUDr. Gabrišková. Liečba toxoplazmózy nie je jednoduchá. Trvá často viac ako tri týždne. Pacienta si nechajú v nemocnici a užíva antibiotiká. Lekári sledujú jeho krvný obraz a laboratórne parametre.

Formy získanej toxoplazmózy:
• uzlinová – prejavuje sa zdurením uzlín pod čeľusťou, ale aj pod pažou, či na slabinách
• očná – najčastejšie sa prejavuje zápalom sietnice
• mozgová – postihuje najmä osoby s poruchami imunity (napr. s AIDS)
• gynekologická – môže vyvolať sterilitu, opakované potraty, patologické tehotenstvo, môže dôjsť k pôrodom postihnutých alebo mŕtvych detí

Najcitlivejšie obdobie
Ak ste už v minulosti toxoplazmózu prekonali, alebo trpíte jej chronickou formou a chystáte sa otehotnieť, nemusíte sa strachovať. V tomto prípade sa infekcia na dieťatko neprenesie. Naopak, máte už v tele určité protilátky.
Keď sa však parazitom toxoplasma gondii nakazí tehotná žena, plodu, na ktorý by mohla nákazu preniesť, hrozí veľké riziko. Najcitlivejšie je dieťa v prvom trimestri tehotenstva, keď sa vyvíjajú orgány. Pri nakazení plodu končí mnoho tehotenstiev potratom. A ak sa aj dieťa narodí, môže mať poškodený mozog, alebo byť, napríklad, slepé. U detí sa spomínaná forma toxoplazmózy nazýva vrodená. „Keď sa žena nakazí v neskoršom štádiu tehotenstva, nemusí byť poškodenie až také veľké. Takéto deti však môžu mať zápal mozgu, očí, môžu byť náchylné na epilepsiu a podobne. Preto je veľmi dôležitá prevencia,“  pripomína lekárka.
Tehotné ženy by teda mali byť opatrné a vyvarovať sa predovšetkým kontaktu s mačkami a so surovým mäsom. Ideálne je dať si urobiť testy na toxoplazmózu  každé tri mesiace.

Prejavy choroby
Získaná forma – horúčka, rozmazané videnie, zdurenie uzlín, bolesti svalstva, únava, poruchy spánku
Vrodená forma – vývojové chyby, psychické a fyzické poškodenia, strata alebo poškodenie zraku

Budúce maminy, pozor!
Ste chovateľkou mačiek a čakáte dieťatko? Neplašte sa a nedávajte hneď svojich zverencov z domu preč. Mali by ste však byť opatrnejšia a vyvarovať sa kontaktu s výkalmi zvierat a s mačkami chovanými mimo bytu. Svojim domácim miláčikom ponúkajte výlučne hotovú potravu, alebo uvarené mäso. Ako budúca mamička rozhodne nejedzte surové, alebo nedostatočne tepelne upravené mäso, vajcia, mlieko a neumyté ovocie či zeleninu.
Ak si chce byť istá svojím zdravím, mali by ste absolvovať sérologické testy. Liečba akútnych infekcií v tehotenstve totiž znižuje možnosť prenosu toxoplasmy gondii na plod až o 60 percent. Infekcia plodu sa dá odhaliť pomocou ultrazvuku, amniocentézou a sérologickým vyšetrením krvi.

Ako sa nenakaziť:
Gazdinky – pri varení, napríklad pri príprave klobás alebo fašírok, neochutnávajte surové mäso.
Gurmáni – ak si radi pochutnávate na tatárskych biftekoch, objednávajte si ich s mierou a v overených podnikoch.
Rodičia – nepúšťajte svoje deti na zanedbané a nekontrolované pieskoviská.

Ak chováte mačky:
* dbajte na hygienu svojich miláčikov
*  mačaciu toaletu dezinfikujte vriacou vodou
*  mäso, ktoré mačkám dávate, ohrejte minimálne na 70°C
* vyhnite sa kontaktu s materiálom, ktorý môže byť nakazený mačacími výkalmi
* pri každodennom čistení mačacích toaliet použite rukavice

(kw)

Tri týždne v nemocnici
Keď mal Tomáš 14 rokov, jeho mama ochorela na rakovinu. Odhodlaná bojovať so zákernou chorobou sa dala na vegetariánstvo a začala piť kozie mlieko. Každý deň 4 roky poň chodieval Tomáš k jednej pani, ktorá sa starala o všetky mačky a psy z okolia. Kým mu teta mlieko nadojila, chlapec sa so zvieratami hrával. Netušil, že práve oni budú zodpovedné za chorobu, ktorá ho práve pred maturitou dostala na tri týždne do nemocnice. „Mal som vtedy 17 rokov a za ušami a pod pazuchou zdurené uzliny. Tušil som, že mám toxoplazmózu, lebo kamarát, ktorý chodieval so mnou po mlieko, ju mal tiež. Na vlastnú žiadosť som sa dal vyšetriť a nakoniec sa to potvrdilo,“ hovorí Tomáš.

(ivk)

Foto: www.fotolia.com

01 - Modified: 2006-05-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenský dizajn? Pre verejnosť takmer utajený
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 19:54