StoryEditor

Maškrtenie radšej priznajte

18.03.2013, 10:49
Autor:
(dia)(dia)
V prístupe k liečbe sa diabetici líšia. Nájdu sa prehnane zodpovední jednotlivci aj ľudia, ktorí akékoľvek rady ignorujú. Ideálny je zdravý stred. Mať zodpovednosť za svoje zdravie, vedieť, ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky, no zároveň nebyť otrokom choroby.
O dobrej metabolickej kompenzácii pacienta s diabetom na inzulíne môžeme hovoriť v prípade, ak je hodnota jeho glykovaného hemoglobínu 6 %. So zvyšujúcou sa hodnotou glykovaného hemoglobínu totiž stúpa aj riziko komplikácií diabetu. Ak vaše hodnoty nie sú ideálne, váš diabetológ sa určite bude snažiť o to, aby sa kompenzácia zlepšovala. Ak je to potrebné, upraví vám dávky inzulínu a bude pátrať po príčine zlých hodnôt. Potrebuje však na to vašu aktívnu spoluprácu. Na dobrých výsledkoch totiž musí záležať predovšetkým vám.

Ideálnu kompenzáciu nemožno dosiahnuť vždy a v prípade každého jedného pacienta, ale úlohou diabetológa je podľa MUDr. Jaroslava Fábryho v snahe o dobrú kompenzáciu nepoľaviť, aj keď pacient nemá práve najzodpovednejší prístup k liečbe. „Aj lajdákov sa dá primäť k zmene, ale je za tým systematická práca diabetológa. Keď na základe výsledkov zhodnotím, že pacient by mal prejsť na liečbu inzulínom, no on sa bráni, takticky s ním pracujem, do ničoho ho netlačím a viem, že časom informáciu o zmene liečby spracuje a uzná, že mám pravdu. Lekár by nemal vyhlásiť, že sa nebude baviť s pacientom, ktorý nespolupracuje. Ja osobne som ešte nezlomil palicu nad pacientom preto, že sa s ním nedalo pohnúť a dosiahnuť dobrý výsledok. Ide predsa o jeho zdravie a raz príde ten deň, keď ho presvedčím, že ide o jeho dobro. Ak pacient dodrží liečebný režim, je to to najviac, čo môže pre seba urobiť,“ zdôrazňuje J. Fábry.

Inzulín vedie k zodpovednosti
Na základe dlhoročnej praxe považuje diabetológ J. Fábry pacientov liečených inzulínom za disciplinovanejších, než sú ostatní diabetici. „Kto si pichá inzulín, lekára neoklame, nezatají chybu v režime, ak sa jej vedome dopustí. Okamžite to pocíti, pretože buď padne do hypoglykémie, alebo bude mať hyperglykémiu. Rešpekt pred inzulínom robí pacientov zodpovednejšími. Niekedy majú v sebe počiatočný strach a ten ich vedie k zodpovednejšiemu prístupu. Zastávam však názor, že pacientov netreba strašiť, ale s nimi individuálne pracovať,“ vysvetľuje odborník.
Za poslednú dobu sa podľa J. Fábryho v prístupe pacientov k liečbe veľa zmenilo. „Prístup pacientov k liečbe už nie je taký nezodpovedný ako kedysi. Čoraz viac sa presadzuje trend zdravia a ľuďom nie je celkom jedno, čo s nimi bude. Možno je to aj tým, že štát a poisťovne pritvrdzujú a ľudia sa začínajú mať na pozore, pretože si uvedomujú, že aj oni sú za niečo zodpovední,“ hodnotí J. Fábry.

Buďte otvorení
J. Fábry patrí medzi diabetológov, ktorí preferujú otvorenosť pacienta. Je podľa neho lepšie, keď človek prizná, že sa niečoho nevie vzdať, pretože danej skutočnosti možno prispôsobiť liečbu. „Nemá zmysel zavádzať. Ako lekár musím byť v reálnom obraze. Ak si napríklad diabetik spraví glykemický profil a ja uvidím hodnotu, ktorá nezapadá, viem, že niekde je chyba. Pacient je ticho, krčí plecami, čuduje sa a tvári sa, že sa ho to netýka. No pritom si je vedomý toho, že pravidelne po obede si dopraje zákusok. Je pre neho lepšie, keď na rovinu povie, že sa koláča nevie vzdať, a ja tomuto faktu prispôsobím liečbu, ako keď zatĺka a v konečnom dôsledku to môže dopadnúť zle. Ak mu totiž, neznalý jeho koláčovej mánie, vititrujem dávku inzulínu na určitú hodnotu a on zákusok raz vynechá, môže padnú do hypoglykémie,“ varuje J. Fábry.

Podľa diabetológa si za výkyvy glykémie môže diabetik väčšinou sám. Málokedy vraj ide o zle nastavenú liečbu. „S liekmi sa netreba zahrávať, inzulín nevynímajúc. Liek jednoducho pôsobí, nie je to len placebo efekt a keď pacient nehovorí pravdu o svojom režime, môže sa mu to vypomstiť,“ upozorňuje diabetológ.

Zodpovedne, ale nie otrocky

V prístupe k liečbe ochorenia sa pacienti líšia. Medzi diabetikmi sa nájdu extrémne, až prehnane zodpovední jednotlivci, ale aj ľudia, ktorí akékoľvek rady ignorujú. Ideálny je zdravý stred. Mať zodpovednosť za svoje zdravie, vedieť, ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky, ale zároveň nebyť otrokom choroby a užiť si s mierou a rozumom aj radosti života. „Neexistuje zlý žiak, ale zlý učiteľ. Preto podľa mňa nie je zlý pacient, ale zlý lekár. Treba hľadať, ako človeka nakopnúť, motivovať ho, nie si len stopovať povinný čas v ambulancii, vyhradený na kontrolu. Je potrebné zamyslieť sa na tým, aký typ pacienta mám pred sebou, najmä ak je to práve novozistený diabetik. Aj podľa správania pri kontrolách možno ľahko zbadať, či dotyčného niečo trápi. Aj rodinné či pracovné starosti sa odrážajú na výsledkoch a metabolickej kompenzácii,“ konštatuje J. Fábry.

Spracovala: Barbora Tinková
Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 16:04