Falošné lieky sú čoraz vážnejším problémom, ktorý ovplyvňuje pacientov, odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti a farmaceutické spoločnosti vo všetkých krajinách. Napodobeniny medikamentov predstavujú vážny bezpečnostný problém. V rumunskej Bukurešti sa v stredu 20. októbra 2010 začala dvojdňová regionálna konferencia zameraná na problém falošných liekov v niektorých krajinách strednej a východnej Európy. Podujatie má názov Regionálna konferencia o boji proti falošným liekom (Regional Conference On Fighting Counterfeit Medicines). Na konferencii sa stretli zástupcovia zo Slovenska, Rumunska, Českej republiky, Maďarska, Poľska a Ukrajiny aby diskutovali o rizikách, ktoré falošné lieky prinášajú pre bezpečnosť pacientov. Snahou zúčastnených je vytvoriť spoločný akčný plán s cieľom reagovať na túto hrozbu pre verejné zdravie. Na dvojdňovej konferencii sa stretne viac ako 120 špecialistov v oblasti boja proti napodobeninám liekov zo šiestich zúčastnených krajín – vrátane predstaviteľov policajných zložiek, zástupcov ministerstiev zdravotníctva, zástupcov regulačných orgánov v oblasti zdravotníctva a tímu Pfizer Global Security. Tento tím sa zameriava na znižovanie obchodu s napodobeninami liekov vo svete.
Hlavnými cieľmi konferencie sú:
• Zvýšiť povedomie o dosahu napodobenín liekov v danom regióne;
• Podporiť presadzovanie zákona proti falšovateľom;
• Realizovať školenia v oblasti identifikácie produktov;
• Prezentovať odporúčané postupy s cieľom presadzovať zákon;
• Podporiť národnú a regionálnu spoluprácu, ako aj spoluprácu medzi rôznymi orgánmi a spoločnosťami, ktorých sa ilegálny obchod dotýka.
„Čelíme závažnému riziku, ktoré v medzinárodnom meradle ohrozuje zdravie ľudí,“ povedal Steve Allen, riaditeľ tímu Pfizer Global Security. „Prítomnosť falošných liekov sme potvrdili v každej zo šiestich krajín, ktoré sa konferencie zúčastňujú. Potenciálne nebezpečné falošné lieky sa napríklad podarilo zadržať v rámci tranzitu z Číny na Slovensko, z Hongkongu do Poľska a z Hongkongu na Slovensko. Problém je jednoznačne prítomný a dôkazy naznačujú, že má rastúcu tendenciu. Zodpovednosť za boj proti falošným liekom by mali prevziať viaceré strany, vrátane príslušných orgánov štátnej správy, výrobcov, distribútorov, profesionálov v oblasti zdravotníctva, spotrebiteľov a širokej verejnosti,“ dodal Steve Allen.
Za ostatné roky výrazne narástol počet falošných liekov, ktoré sa dostávajú k spotrebiteľom v rámci Európy.
• Globálny obrat obchodu s falošnými liekmi by v roku 2010 mal podľa odhadov dosiahnuť sumu 75 miliárd dolárov.
• Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 50 % liekov predávaných cez internet sú napodobeniny .
• Podľa odhadov trh s falošnými liekmi v Európe predstavuje 10,5 miliardy Eur ročne - pričom 77 miliónov Európanov sa vystavuje riziku pri nakupovaní liekov bez predpisu. Títo ľudia nevedomky ohrozujú svoje zdravie a ich správanie podporuje rast problémov s falošnými liekmi v tomto regióne.
• Za minulý rok v Európe zadržali viac ako pol milióna falošných liekov.
• Spoločnosť Pfizer, organizátor Regionálnej konferencie v boji proti falošným liekom, našla na celom svete napodobeniny 40 svojich liekov, vrátane liekov na znižovanie cholesterolu, liečbu Alzheimerovej choroby, liekov proti bolesti a tabliet proti erektilnej dysfunkcii.
• Falošné lieky môžu vyzerať podobne ako originálne; často ich však vyrábajú ľudia bez príslušnej kvalifikácie a v nehygienických podmienkach.
• Falošné lieky môžu obsahovať príliš veľa alebo príliš málo účinnej látky – niekedy dokonca nie je prítomná vôbec. Falošné lieky môžu vďaka tomu pacientom vážne ublížiť, dokonca môžu spôsobiť smrť.