Česko-slovenský tím očných mikrochirurgov vykonal prvú komplexnú operáciu sivého zákalu femtosekundovým laserom úplne bez použitia skalpelu a ostrých nástrojov. Laser LenSx prvýkrát použili pri operácii sivého zákalu v Prahe na Očnej klinike DuoVize aj za účasti slovenského lekára.
"Špičková technológia nedokáže nahradiť skúsenú ruku operatéra. Preto sme tím mikrochirurgov vyberali výnimočne starostlivo," uviedol šéf kliniky Petr Kocian. Slovenskú stranu zastupoval v tíme primár bratislavskej Očnej kliniky Radovan Piovarči. Ten ako prvý zaviedol na Slovensku laserové operácie dioptrických chýb s použitím femtosekundového laseru.
Tím operatérov tvorili ďalej lekári pražskej kliniky Věra Kalandrová, Lubomír Továrek a poprední českí oftalmológovia Pavel Rozsíval a Jiří Pašta. "Doterajšie skúsenosti v oblasti operácií sivého zákalu ukazujú, že dokážeme pomocou femtosekundového laseru rozdrviť obsah šošovky, vytvoriť rez v jej prednom puzdre s presnosťou, ktorú chirurg nemôže dosiahnuť, a vytvoriť vstupy do oka potrebné na odsatie šošovkových hmôt," vysvetlil Rozsíval.
Dokonalá presnosť má význam najmä pri tzv. prémiových šošovkách, kam patria akomodačné, multifokálne a torické šošovky. Laserová operácia katarakty je najmodernejšia metóda odstraňovania sivého zákalu. "Pri operácii nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Ako jediný laser v Čechách a na Slovensku dokáže LenSx nahradiť skalpel precíznym laserovým paprskom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel," vysvetlil Piovarči.
Najväčším rizikom pri štandardnej operácii katarakty je porušenie puzdra šošovky pri vytváraní tzv. kapsulotómie. Ak sa puzdro poruší, nedá sa už doň implantovať umelá vnútroočná šošovka. "Laser vytvorí kruhový otvor puzdra dokonale guľatý, centrovaný a vo zvolenej veľkosti tak, ako to nedokáže žiaden chirurg," doplnil Piovarči. Dokonalá kapsulotómia zabezpečí presnú polohu vnútroočnej šošovky v oku, čo je nevyhnutné pre dlhodobé ostré videnie, najmä pri multifokálnych šošovkách.
Zdroj: TASR
Foto: www.fotolia.com