StoryEditor

Odpovedzte na otázky a zistite, ako sú na tom vaše obličky

15.03.2015, 23:22
Autor:
(dia)(dia)
Internetová stránka Obličková kalkulačka odštartovala svoju prevádzku.

Internetové stránky www.oblickova-kalkulacka.sk a www.ledvinova-kalkulacka.cz sú zamerané na prevenciu ochorenia obličiek a sú dostupné zadarmo, pre každého a odkiaľkoľvek. Nejde o náhradu lekárskeho vyšetrenia, ale môže to byť spôsob, ako rizikové skupiny k návšteve odborníka motivovať.

„Vyplnenie 17 základných otázok zaberie testovanému maximálne 10 minút, ale ak mu kalkulačka spočíta vysoké riziko ochorenia obličiek, ktoré sa u lekára následne potvrdí, môže mu zlepšiť kvalitu života na dlhé roky,“ hovorí nefrológ MUDr. Stanislav Vojt.

 

Keď nejde hora k Mohamedovi…

„Intenzívne sme sa zaoberali myšlienkou, ako dostať prevenciu ochorenia obličiek čo najbližšie k ľuďom. Presvedčiť verejnosť, že je potrebné sa o svoje obličky zaujímať a dať sa aspoň raz za čas vyšetriť, je niekedy veľmi zložité. Myšlienku sme preto v duchu príslovia „keď nejde hora k Mohamedovi, musí ísť Mohamed k hore“ otočili a orientačnú prevenciu sme posadili k ľuďom do počítačov,“ vysvetľuje filozofiu projektu MUDr. Martin Kuncek. Aplikácia dokáže na základe analýzy rizikových faktorov orientačne spočítať riziko ochorenia obličiek.

 

Ako kalkulačka funguje

Ovládanie kalkulačky je veľmi jednoduché. Po vstupe na stránku www.oblickova-kalkulacka.sk sa môže návštevník pomocou piktogramov a krátkych textov zoznámiť so základnými informáciami. Kliknutím na tlačidlo „spustiť kalkulačku“ potom otvorí už sám test. Najskôr vyplní základné telesné parametre ako vek, váha, výška a pohlavie. V druhej časti testu je potom 13 otázok analyzujúcich rizikové faktory. „Aby kalkulačku mohol vyplniť skutočne každý, pridali sme k niektorým otázkam malé „i“, teda symbol informácie. Ak by nebola pre niekoho otázka zrozumiteľná, nastaví sa myšou na toto „íčko“ a zobrazia sa mu vysvetľujúce a doplňujúce informácie k otázke,“ opisuje jednoduchosť kalkulačky MUDr. Stanislav Vojt.

Na záver testu potom stačí kliknúť na tlačidlo „vyhodnotiť dotazník“ a kalkulačka už sama spočíta riziko ochorenia obličiek.

 

Vyhodnotenie dotazníka je v troch základných kategóriách:

a) 0-24 bodov: Riziko ochorenia obličiek sa zdá byť na základe Vami vyplnených údajov relatívne nízke. Napriek tomu dodržujte všeobecné odporúčania pre zdravý životný štýl, nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín a chodievajte na preventívne prehliadky k svojmu praktickému lekárovi.

b) 25-60 bodov: Patríte do rizikovej skupiny. Vaše riziko preberte so svojím praktickým lekárom. Vyšetrenie v nefrologickej ambulancii je vhodné – podľa uváženia Vášho praktického lekára.

c) 61 a viac: Riziko ochorenia obličiek je vo Vašom prípade vysokej. Nefrologické vyšetrenie je veľmi vhodné.

 

Vyskúšajte sami: www.oblickova-kalkulacka.sk

01 - Modified: 2007-04-13 11:06:46 - Feat.: 0 - Title: Prečo malé firmy nedokážu rásť
01 - Modified: 2023-02-21 12:49:48 - Feat.: - Title: Domáce recepty na prechladnutie. Viete, čo pomáha? 02 - Modified: 2022-06-09 06:00:00 - Feat.: - Title: Viete, ako správne užívať lieky proti bolesti? 03 - Modified: 2015-01-22 22:25:01 - Feat.: - Title: Otestujte sa
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2024 18:56