StoryEditor

Vyvráťme mýty o rakovine

02.02.2014, 22:23
Autor:
(dia)(dia)
Na vyvrátenie mýtov o rakovine sa aj v roku 2014 zameriava kampaň pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine. Pripadá na 4. februára, podujatia v roku 2014 sa sústredia na piaty cieľ Svetovej deklarácie o rakovine - na rozptýlenie mýtov a nepochopenia o rakovine.

Na vyvrátenie mýtov o rakovine sa aj v roku 2014 zameriava kampaň pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine. Pripadá na 4. februára a podľa internetovej stránky Medzinárodnej únie na boj proti rakovine (UICC) sa podujatia v roku 2014 sústredia na piaty cieľ Svetovej deklarácie o rakovine - na rozptýlenie mýtov a nepochopenia o rakovine, a to pod mottom: "Vyvráťme mýty" (Debunk the myths).

 

Rakovina patrí medzi ochorenia, na ktoré vo svete zomiera najviac ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na rakovinu v rokoch 2005 - 2015 zomrie približne 84 miliónov ľudí, ak sa proti vzniku tohto ochorenia neprijmú nijaké opatrenia. Pritom mnohým rakovinovým ochoreniam sa dá predísť, ak sa odstránia hlavné rizikové faktory, akým napríklad je aj fajčenie.
Podľa stránky Svetového dňa boja proti rakovine (worldcancerday.org) ide najmä o tieto mýty:

prvý mýtus - rakovina je len vecou zdravia,

druhý - rakovina je chorobou bohatých, starých a priemyselne vyspelých krajín,

tretí - rakovina je oznámenie rozsudku smrti,

štvrtý - rakovina je môj osud.
Svetový deň boja proti rakovine sa stal udalosťou, na ktorú každý rok upozorňuje Medzinárodná únia na boj proti rakovine (UICC). WHO a na Slovensku Liga proti rakovine (LPR) sa tradične pripájali podujatiami k tomuto dňu.
Lekári každoročne diagnostikujú rakovinu miliónom ľudí na svete; približne 7,6 milióna pacientov na ochorenie s takou diagnózou zomrie.
Rakovina je všeobecný termín vzťahujúci sa na ochorenia postihujúce ktorúkoľvek časť ľudského organizmu. Ochorenie vyvoláva zhubný nádor (odtiaľ aj termín "nádorové ochorenie"), pre ktorý je charakteristický nekontrolovaný rast s ničením okolitých tkanív i predpoklady pre metastázovanie.
Na celom svete sa najčastejšie vyskytujú - v prípade mužov a podľa počtu úmrtí na svetovej úrovni - rakoviny pľúc, žalúdka, pečene, hrubého čreva a prostaty. Medzi ženami je to rakovina prsníka, pľúc, žalúdka, hrubého čreva a konečníka a krčku maternice.
Medzi hlavné príčiny vzniku rakoviny na svete patrí fajčenie, ktoré spôsobuje rakovinu pľúc, hrdla, úst, pankreasu, močového mechúra, žalúdka a pečene. Nebezpečné je aj pasívne fajčenie, teda vdychovanie zafajčeného vzduchu nefajčiarmi.

 

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 03:39