Rodičia na Slovensku už majú možnosť uskladniť nielen pupočníkovú krv, ale aj tkanivo pupočníka, ktoré je bohatým zdrojom mezenchymálnych kmeňových buniek. Tkanivo je momentálne možné odobrať v bratislavskej Gynekologicko-pôrodnickej nemocnici KOCH, a tiež v nemocniciach v Žiline, Martine a Ilave.
Rovnako ako odobratie pupočníkovej krvi pre privátne účely, aj odobratie tkaniva je spoplatnenou službou. „Tkanivo pupočníka obsahuje minimálne desaťnásobne viac mezenchymálnych kmeňových buniek v porovnaní s pupočníkovou krvou. Tieto bunky sú schopné premeniť sa na rôznorodé bunky alebo tkanivá v ľudskom organizme a predstavujú obrovský potenciál pre vyvíjajúcu sa liečbu mnohých ochorení v regeneratívnej medicíne,“ uviedol na tlačovej konferencii vedúci vedy a výskumu organizácie Eurocord – Slovakia Miroslav Kubeš.
Bunky z tkaniva sa vlastnosťami a potenciálnym použitím navzájom dopĺňajú s bunkami z pupočníkovej krvi. Britský vedec v oblasti biológie kmeňových buniek Peter Hollands uviedol, že v USA a vo Veľkej Británii sa v súčasnosti odoberá pupočníková krv takmer stále súčasne s tkanivom pupočníka. Kým v pupočníkovej krvi, ktorá sa v súčasnosti odoberá na väčšine pôrodníckych pracovísk, prevládajú krvotvorné kmeňové bunky, používané na liečbu hematologických a onkologických ochorení, tkanivo pupočníka je bohatým zdrojom mezenchymálnych kmeňových buniek.
Vo svete prebieha niekoľko desiatok klinických štúdií, kde sa účinnosť buniek z tkaniva pupočníka overuje pri rôznych diagnózach ako cirhóza pečene, skleróza multiplex, cukrovka, ale aj diabetická noha či autizmus. Už dnes sa dá na Slovensku v medicíne využiť tukové tkanivo alebo tkanivo z kostnej drene. „Ak to vedia robiť s tkanivom z kostnej drene alebo tukového tkaniva, prečo by sa to nedalo s tkanivom z pupočníka. Ale nie to na kľúčik, treba sa s tým tkanivom zoznámiť, určiť metodiky. Nečakáme, že deti, ktorým bude teraz tkanivo zamrazené, budú ho potrebovať hneď o týždeň,“ povedal Kubeš o využití tkaniva pupočníka na Slovensku. Podľa Hollandsa sa vo svete uskutočnilo od prvej transplantácie s využitím pupočníkovej krvi v roku 1988 už asi 30.000 takýchto zákrokov.
Zdroj: TASR
Foto: www.fotolia.com