StoryEditor

90 rokov výroby inzulínu v Európe

25.02.2014, 22:58
Autor:
(dia)(dia)
Diabetes mellitus (cukrovka) je v súčasnej dobe závažným problémom všetkých vyspelých spoločností, a to ako zo zdravotného, tak aj zo sociálneho a ekonomického hľadiska. Liečba tohto ochorenia sa už deväť desaťročí opiera o aplikáciu inzulínu a tomuto objavu právom patrí Nobelova cena.

Diabetes mellitus (cukrovka) je v súčasnej dobe závažným problémom všetkých vyspelých spoločností, a to ako zo zdravotného, tak aj zo sociálneho a ekonomického hľadiska. Liečba tohto ochorenia sa už deväť desaťročí opiera o aplikáciu inzulínu a tomuto objavu právom patrí Nobelova cena.


Z neznámej látky historický objav
Pred vyše 90 rokmi bol objavený hormón inzulín. Významný prelom v poznávaní cukrovky pripadá do roku 1889, kedy Minkowski a Mehring dokázali, že slinivka brušná produkuje neznámu látku, ktorá riadi metabolizmus cukrov v tele. Neskôr p.  Meyer  zistil, že cukrovka je dôsledok nedostatku hormónu  v Langerhansových  ostrovčekoch a tento hypotetický hormón pomenoval inzulín podľa latinského slova insula - ostrov.

Prvá aplikácia
V roku 1921 sa Frederickovi Bantingovi a asistentovi Charlesovi Bestovi prvýkrát podarilo izolovať inzulín ako účinnú látku produkovanú Langerhansovými ostrovčekami. Za krátky čas sa rozhodli aplikovať túto látku u 14-ročnému chlapcovi, ktorému po injekcii klesla glykémia.

Priemyselná výroba inzulínu
V roku 1922 sa zahajuje priemyselná výroba inzulínu v Kanade a v Amerike firmou Eli Lilly. Spomínaná spoločnosť zabezpečila výkup hovädzích a bravčových pankreasov ako základnú surovinu na výrobu inzulínu a v priebehu niekoľko týždňov sa spustila priemyselná výroba inzulínu.

Európsky pokrok
V roku 1923 sa spúšťa výroba aj v Európe
● v Nemecku firma Hoechst (dnes Sanofi) získava licenciu kanadského výboru pre inzulín a spúšťa výrobu
● v Dánsku je to firma Novo a Nordisk, ktorá tiež začína s výrobou inzulínu

Zmeny v zložení a aplikácií
Takto prvotne získaný inzulín sa musel aplikovať každé 3 hodiny. Až v roku 1926 John Jacob Abel obohacuje inzulín zinkom a získava kryštalický inzulín, ktorý sa v podkoží rozpúšťa pomalšie a k liečbe stačia 2 až 3 injekcie denne.
O 10 rokov neskôr  Scott a Fisher pridali k molekule inzulínu zinok a H. Hagedorn protamin, aby dosiahli jeho predĺžený účinok.
V roku 1934 Dr. Lindner vypracoval účinný postup syntézy inzulínu kryštalizovaného v prítomnosti zinku a v roku 1936 ako prvý výrobca na svete firma Hoechst (dnes Sanofi) prešla len na výrobu kryštalického inzulínu.
Pri aplikácii spomínaných inzulínov dochádzalo k tvorbe protilátok, ktoré spôsobovali život ohrozujúce alergické reakcie a preto bolo snahou vyrábať čo najčistejšie inzulíny tzv. monokomponentné alebo Pur inzulíny.

Zachraňuje životy
Vývoj dospel k výrobe tzv. humánneho inzulínu, ktorý sa nevyrába z pankreasov, ale biosynteticky, resp. semisynteticky.
Objav inzulínu patrí nesporne k najväčším objavom v histórii medicíny. Ochránil obrovské množstvo ľudských životov a zabezpečuje aj značnú kvalitu života diabetikov na celom svete.


MUDr. Jaroslav Fábry
Diabetologická a metabolická ambulancia Bratislava

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. september 2023 18:39