StoryEditor

Keď kvapky nestačia

23.10.2013, 23:16
Autor:
(dia)(dia)
Laser. Skvelý vynález, ktorý zmenil tvár chirurgie. Dá sa ním vylepšiť pleť či zbaviť sa okuliarov. A nielen to. Okrem kozmetických korekcií pomáha aj pri liečbe závažných ochorení.

Laser. Skvelý vynález, ktorý zmenil tvár chirurgie. Dá sa ním vylepšiť pleť či zbaviť sa okuliarov. A nielen to. Okrem kozmetických korekcií pomáha aj pri liečbe závažných ochorení. Je neodmysliteľnou súčasťou očnej chirurgie, ktorá dnes dokáže vyriešiť nejeden problém vyplývajúci z diabetických komplikácií.

Možno vás už otravujú večne špinavé a strácajúce sa okuliare, či každodenné zavádzanie kontaktných šošoviek a patríte k tým, ktorí zvažujú korekciu zraku laserovou operáciou. Ak máte cukrovku, mali by ste tento spôsob riešenia vášho problému dobre zvážiť. Prečo? Dôvodov je niekoľko.

Glykémia hýbe dioptriami

Pacientom, ktorí majú čerstvo diagnostikovanú cukrovku alebo sú práve nastavovaní na liečbu inzulínom, sa môže meniť aj krátkozrakosť. „To znamená, že pacient nespĺňa naše základné kritérium - mať svoju chybu zraku stabilizovanú aspoň rok. Keď mu počas jedného dňa vyskočí glykémia , tak ho nemôžeme operovať, lebo nevieme, čo vlastne máme operovať. Mínus 2 alebo mínus 4?" vysvetľuje očný chirurg MUDr. František Veselý z Centra mikrochirurgie oka v Bratislave.

Pácha zlo na sietnici

Máte stabilizovanú cukrovku a dobré výsledky glykémie? Bohužiaľ, ani v takom prípade nemajú operácie excimerovým laserom u vás zelenú. Niežeby to bolo nemožné alebo zakázané. Odborník však tento zákrok neodporúča. „Niekedy sa môže stať, že cukrovka začne na sietnici páchať svoje zlo, aj keď pacient dodržiava režim," vysvetľuje MUDr. Veselý. Žiaden cukrovkár si nemôže byť istý, či ho následkom diabetu nezačnú jedného dňa zrádzať oči. Mnoho očných komplikácii sa pritom dá liečiť pomocou lasera. Ak má však pacient laserovú operáciu krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti už za sebou, môže to byť problém.

Laser po laseri

Mnoho diabetikov trpí poškodeniami sietnice. Tie sa operujú pomocou lasera so zeleným svetlom. V prípade diabetika, ktorý v minulosti absolvoval operáciu excimerovým laserom s cieľom zbaviť sa okuliarov, môže byť liečba jeho očných komplikácií náročnejšia. Napríklad výpočet vnútroočnej šošovky, potrebný pri liečení sivého zákalu, je po operácii excimerovým laserom oveľa komplikovanejší ako v prípade, že je rohovka nedotknutá.

Zbytočne neriskujte

„Ja osobne nie som za to, aby sa diabetikom robili operácie excimerovým laserom," znie stanovisko špecialistu. Samozrejme, mnoho mladých ľudí sa dá operovať s tým, že zatiaľ netuší, či v budúcnosti bude mať cukrovku alebo nie. Ak však už o svojej diagnóze viete, neriskujte zbytočne kvôli operácii len preto, že sa vám nechce večne si skladať a znovu zakladať okuliare. Laser vám môže v budúcnosti pomôcť inak, pri závažnejších očných problémoch.

Bludný kruh

Hoci o laserových operáciách oka častejšie počujeme v súvislosti s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou, laser má široké uplatnenie aj pri korekcii iných očných porúch. Dajú sa ním ošetriť primárne defekty sietnice, ktoré spôsobujú problémy mnohým cukrovkárom. Ako k ním dochádza? Problém je v nesprávne fungujúcich cievach sietnice. Aj tomu najdisciplinovanejšiemu pacientovi sa občas môže pritrafiť hyperglykémia. Práve ona je zodpovedná za poškodzovanie cievnej steny. Poškodené cievy nedokážu oko dostatočne vyživovať. Preto organizmus reaguje tvorbou nových ciev. Aj tie však majú zlú skladbu steny a sú náchylné na poškodenie. Na sietnici sa tvoria stále nové cievy, no výživa oka je napriek tomu nedostatočná, pretože cievky nie sú kvalitné. Oko sa ocitá v bludnom kruhu.

Útočná zbraň

Ako zastaviť tvorbu stále nových a nových ciev, ktoré v oku praskajú? „Zabránime cievam sietnice, aby ďalej rástli a tvorili nové cievy. To znamená, že časť sietnice spálime pomocou laserového svetla. Lebo laser je vlastne útočná zbraň, ktorá sa používa aj v armáde," objasňuje MUDr. Veselý. Hoci to môže na prvý pohľad vyzerať hrozivo, netreba sa toho obávať. Je pravda, že po zákroku ostanú niektoré miesta na vašej sietnici nefunkčné. Videnie však umožňujú milióny ďalších fotoreceptorov na sietnici. Spálenie nefunkčnej časti preto vášmu zraku neuškodí.

Ťažké rozhodovanie

Spálenie častí sietnice laserom nemusí byť teda tragické, ale môže sa stať aj to. Najmä v prípadoch, keď choroba postihne makulu alebo tzv. žltú škvrnu. Je to miesto nášho najostrejšieho videnia. Ak sa naruší, začínajú vážne problémy so zrakom. A čo ak je táto zóna oka poškodená? Vtedy nie je jednoznačné, či je lepšie podstúpiť operáciu laserom alebo nie. Toto neľahké rozhodovanie ostáva na pacientovi. Lekár mu poskytne všetky potrebné informácie. Zákrok môže spôsobiť, že bude vidieť o 50% horšie, ako pred ním. Zrak by sa mu však ďalej zhoršovať nemal. V prípade, že sa rozhodne operáciu nepodstúpiť, videnie sa bude stále oslabovať, až nakoniec môže prísť k najhoršiemu – oslepnutiu.

Očný tlak

Mnohí diabetici trpia zeleným zákalom, čiže glaukómom. Aj ten môže končiť slepotou. Pacientovi sa postupne zužuje zorné pole, až sa nakoniec díva na svet ako cez hlaveň pušky. Dôvodom je, že tekutina cirkulujúca v oku, neodteká tak ako má. Prečo sa to stane? Na odvádzanie tekutiny máme v oku tzv. komorový uhol. Keď sa v ňom v dôsledku nedostatočného ošetrenia sietnice laserom začnú hromadiť cievky, množstvo tekutiny nestíha odtekať. Výsledkom je zvýšený očný tlak. „Glaukóm je ochorenie, ktoré by sa dalo prirovnať k vani naplnenej vodou až po okraj. Aby nepretiekla, musí mať rovnaký prítok ako odtok. V tomto prípade, keďže prítomnosť cievy blokuje odtokové cesty, vnútroočný tlak stúpa. Ten utláča vyústenie zrakového nervu (papilu) a ostatné štruktúry sietnice v oku,“ vysvetľuje lekár.

Nešťastný glaukóm

Zelený zákal možno liečiť kvapkami, ktoré buď roztiahnu komorový uhol alebo znižujú tvorbu vnútroočnej tekutiny. Očný tlak sa tak zníži. Bohužiaľ, niekedy to nestačí. Vtedy nastupuje na rad chirurgická liečba. Pri tomto ochorení je však veľmi náročná. Lekár musí rozhodnúť, či zvolí operáciu laserom alebo klasickú operáciu, a na ktorom mieste sa do nej pustí. V komorovom uhle je totiž príliš veľa ciev, ktorým sa pri operácii treba vyhnúť. Inak by mohli začať krvácať a skomplikovať tak operáciu.

POZOR! Populárne operácie excimerovým laserom, ktorými sa dá upraviť krátkozrakosť a ďalekozrakosť, nie sú pre diabetikov tou najlepšou voľbou. Môžu skomplikovať úspešnú liečbu prípadných očných komplikácií v budúcnosti.

Najstaršia operácia

Operácia sivého zákalu nie je v medicíne žiadnou novinkou. Práve naopak. Je jednou z najstarších operácií, ktoré ľudstvo pozná. Prvé záznamy o tomto zákroku majú viac ako 4000 rokov. Našťastie, od tých čias prešli operačné metódy obrovským vývojom. Do polovice 20. storočia lekári nepoznali umelú vnútroočnú šošovku, preto pacientom ostával po zákroku veľmi slabý zrak. Dnes sa za štandard považuje taká operácia, pri ktorej sa cez malý rez odstránia skalené šošovkové hmoty a do pôvodného puzdra sa implantuje umelá vnútroočná šošovka. Priebeh operácie cukrovkára so sivým zákalom sa v ničom nelíši od pacienta nediabetika. Jediným rozdielom je vnútroočná šošovka. „Diabetik by mal dostať šošovku s väčším priemerom. To preto, že ak mu v budúcnosti ešte bude treba liečiť sietnicu laserom, pri väčšej šošovke je možné ošetriť podstatne väčší priestor na sietnici,“ ozrejmuje MUDr. Veselý.

Viete, že...

posledné roky života slávneho skladateľa Johana Sebastiana Bacha strpčil práve šedý zákal? V jeho prípade sa skončil slepotou.

Žiadne zmeny režimu

Všetky tieto operácie možno absolvovať aj v centrách jednodňovej chirurgie, ktoré sú zvlášť vhodné pre cukrovkárov. Ležanie v klasickej nemocnici je pre mnohých stresujúcim zážitkom, ktorý ľahko rozkolíše glykémie. Kvôli tomu sa môže hospitalizácia ešte predĺžiť. Pri jednodňovej chirurgii nič podobné nehrozí. Prídete, absolvujete zákrok a ešte v ten istý deň ste doma. Celá procedúra netrvá viac ako 45 minút. Diabetik, ktorý chce podstúpiť takéto operácie oka, nemusí upustiť od svojho bežného režimu a prísť nalačno. Po aplikácií kvapiek, asi po 20 minútach, ide na operačný stôl, kde je 10, možno 15 minút,“ tvrdí očný lekár. Pre vás ako diabetikov to znamená, že by ste nemali zaznamenať žiadne výnimočné výkyvy glykémie. Keďže zákrok trvá krátko a vy sa po ňom opäť vraciate do svojho domáceho prostredia, váš stravovací ani inzulínový to nenaruší. Myslite však na jednu vec. Po zákroku nebudete môcť hneď šoférovať. Najlepšie je preto prísť v doprovode známeho, ktorý vás bezpečne dopraví domov.


Kedy vaše oči potrebujú chirurga?

Primárne defekty sietnice sa liečia pomocou lasera so zeleným svetlom.

Na zelený zákal (glaukóm) sa dávajú najprv kvapky. Keď nestačia, musí sa pristúpiť k chirurgickej liečbe. Tá sa môže robiť pomocou lasera alebo klasickými nástrojmi.

Sivý zákal (katarakta) sa lieči operáciou, pri ktorej sa do oka implantuje umelá vnútroočná šošovka.


Zaujímavosti

Človek získava až 90% informácií o vonkajšom prostredí pomocou zraku.

Ľudské oko váži len okolo 7 gramov a v priemere meria asi 25 mm.

Žltá škvrna, odborne zvaná makula, ktorá sprostredkováva najostrejšie videnie, má plochu len 0,75 mm2.


Laserové svetlo je najjasnejšie svetlo aké poznáme. Je dokonca ešte jasnejšie než slnečné. Zväzok laserových lúčov má takú intenzitu, že je schopný prepáliť dieru do ocele. A vedeli ste o tom, že sa s laserom stretávate deň čo deň? Stačí, ak idete nakupovať do obchodu s potravinami. Pokladníčka nasníma kód na zakúpenom výrobku pomocou laserového zariadenia. Vypočuť si svoje obľúbené CD či pozrieť DVD môžete tiež len vďaka laserovej mechanike. Laser má nezastupiteľné miesto v medicíne, ale aj v armáde.

 

(tab)

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 05:32