Farmaceutické firmy mali aj vlani záujem testovať lieky na Slovensku. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) dostal 144 žiadostí o povolenie klinického skúšania, päť pre nedostatky zamietol, informuje ústav vo svojej výročnej správe.
"Klinické skúšania boli zamerané najmä na liečbu diabetes mellitus 2. typu, reumatoidnej artritídy, astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc a depresívnej poruchy," približuje ŠÚKL. Celkovo sa vlani začalo 67 klinických skúšaní a skončilo 168.
Klinické skúšanie liekov, pri ktorom sa ich účinky testujú na ľuďoch, má štyri fázy. V prvej sa testuje znášanlivosť lieku u zdravých ľudí, druhá sa zameriava na chorých pacientov, pričom sa overuje bezpečnosť a účinnosť s cieľom stanoviť vhodnú dávku. Následne sa liek testuje v tretej fáze na väčšom počte ľudí, aby sa zozbieralo čo najviac dôkazov o jeho bezpečnosti a účinnosti. Ďalšie skúmanie prebieha po uvedení do praxe.
Vývoj nového lieku trvá okolo 14 rokov a stojí v priemere asi dve miliardy amerických dolárov. Na Slovensku sa môže liek začať testovať po tom, ako tento plán schváli Štátny ústav pre kontrolu liečiv a nezávislá etická komisia. Každý pacient musí dať na na zaradenie do štúdie informovaný súhlas.
Zdroj: TASR
Foto: www.fotolia.com