StoryEditor

Lenivé črevo

03.02.2014, 22:32
Autor:
(dia)(dia)
Neopúšťajú vás už dlhodobo kŕče brucha, nepríjemné nadúvanie, problematické a neraz bolestivé vyprázdňovanie? Zmenili ste stravovanie, vyskúšali rôzne babské recepty, ale a aj tak vám ťažkosti neprechádzajú? Nečakajte a zverte sa so svojím trápením lekárovi.  

 

Neopúšťajú vás už dlhodobo kŕče brucha, nepríjemné nadúvanie, problematické a neraz bolestivé vyprázdňovanie? Zmenili ste stravovanie, vyskúšali rôzne babské recepty, ale a aj tak vám ťažkosti neprechádzajú? Nečakajte a zverte sa so svojím trápením lekárovi. Dlhotrvajúca zápcha totiž môže spôsobiť ďalšie komplikácie a potom by vás mohlo mrzieť, že ste problém zbytočne naťahovali a neriešili.


Určite si každý z vás myslí, že presne vie, čo je to zápcha. Podľa gastroenterológa MUDr. Tomáša Kollera z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave ňou trpí človek vtedy, keď má menší počet stolíc ako trikrát za týždeň. Pri tejto informácii sme možno mnohých z vás vyviedli z omylu, pretože ste si doteraz mysleli, že za zápchu sa považuje aj to, že máte tvrdšiu stolicu raz denne či problematickejšie vyprázdňovanie. „To nie je pravá zápcha a nemožno o nej hovoriť ani vtedy, keď človek cíti v oblasti konečníka ťah, tlaky, no nie je tam stolica. V tomto prípade ide o úplne iný problém a našou úlohou je zistiť, prečo má človek takéto pocity,“ hovorí gastroenterológ.

Poklesnuté orgány
Jedným z dôvodov, prečo cítite v oblasti konečníka ťah akoby na stolicu, môže byť to, že máte oslabené svaly a  po pôrodoch aj panvové dno. Týka sa to skôr starších žien, ktorým svalstvo vekom ochabuje, k ťažkostiam však môže prispieť aj časté zdvíhanie ťažkých bremien, menopauza či obezita. „Oslabené svaly môžu spôsobiť pokles maternice a močového mechúra, čo môže vytvárať pocit ťahu, akoby v oblasti konečníka bola stolica, no sú to iné orgány, ktoré tlačia,“ hovorí MUDr. T. Koller. Tento nepríjemný problém lekári ťažko dokážu ovplyvniť. Ide totiž o mechanickú záležitosť, niekedy však pomôžu korekčné operácie, nadvihnutie poklesnutých orgánov a pravidelne posilňovanie svalov panvového dna.

Zahusťuje a dehydruje
Pravá zápcha vie na seba upozorniť rôznymi príznakmi. Najčastejšie ide o pocity tlaku, bolesti, kŕče v bruchu, nadúvanie, bolestivé vyprázdňovanie. Podľa lekára sa pri extrémnej zápche – črevnej nepriechodnosti môžu objaviť aj vážnejšie ťažkosti, najmä vracanie, nafúknuté brucho a jeho silné bolesti. V takom prípade neváhajte ani minútu a vyhľadajte gastroenterológa.
Proces, ktorý vedie k zápche, sa odohráva najmä v hrubom čreve, v ktorom sa na rozdiel od tenkého čreva nevstrebávajú žiadne živiny, tuky či bielkoviny. „Všetky súčasti potravy, ktoré využívame, sa vstrebávajú v tenkom čreve. Hrubé črevo je iba na to, aby relatívne riedky kašovitý obsah, ktorý zostane z potravy, zahusťovalo a dehydrovalo. To znamená, ak sa hrubé črevo veľmi pomaly hýbe, stolicu až príliš zahustí, čo môže vyvolať zápchu,“ vysvetľuje MUDr. T. Koller. Naopak, keď sa črevo hýbe príliš rýchlo, vzniká hnačka.

Hemoroidy, výchlipky, trhliny
Dlhotrvajúca zápcha a úporne vyprázdňovanie môže so sebou priniesť rôzne komplikácie. V prípade, že vás trápia hemoroidy, podľa gastroenterológa môže vzniknúť akútna trombóza. „Keď sa v oblasti konečníka tlačí stolica, vyvíja tlak aj na hemoroidy, ktoré za normálnych okolností odvádzajú krv z čreva. To spôsobuje, že sa krv v hemoroidoch zrazí, čo sa prejaví veľmi bolestivým zdurením.“ Ďalšou komplikáciou je tzv. divertikulóza. „Keď stolica nejde poriadne von, v čreve sa zvýši tlak a výstelka čreva sa pomedzi svalové vlákna vytláča von. Vznikajú malé výchlipky smerujúce von z čreva.“ Divertikulóza je podľa lekára bežná choroba, no ojedinele sa môže komplikovať. Vzniknuté výchlipky, divertikle, môžu krvácať, zapáliť sa, či prasknúť. Problém si všimnete okamžite, v stolici sa totiž objaví veľa krvi, pri zápale vás neminú bolesti brucha a zvýšená teplota.
Extrémne tvrdá stolica sa zase môže postarať o trhliny v sliznici konečníka, ktoré odborne nazývame fisúry. Pri tomto probléme sa takisto objaví krvácanie, bolesť a ťažkosti pri opätovnom vyprázdňovaní sa.

Zápchu môžu spôsobovať aj niektoré lieky, antidiabetiká však medzi ne nepatria. Ide najmä o antidepresíva, lieky proti zápalom a opiáty.

Ako sprievodný jav
Vedeli ste, že zápcha môže byť sprievodným javom aj iných ochorení? Ak ňou teda trpíte, je namieste zistiť, či súvisí so zmenou stravy, prostredia, pomalou peristaltikou alebo je signálom, že niečo vo vašom organizme nefunguje tak, ako má. „Zriedkavo ju môže spôsobiť organická prekážka v hrubom čreve, ľudovo povedané zauzlenie alebo nepriechodnosť čriev. Príčinou môže byť aj nádor v hrubom čreve. Zápcha môže byť komplikáciou vnútorných chorôb, napríklad pri spomalenej funkcii štítnej žľazy, tiež pri rôznych funkčných chorobách čreva, najčastejšie pri syndróme dráždivého čreva,“ upozorňuje MUDr. T. Koller. Zápcha môže dokonca súvisieť aj s cukrovkou, predovšetkým vtedy, keď sa v dôsledku zlej kompenzácie objaví diabetická polyneuropatia. Postihnuté autonómne nervy v tráviacej sústave potom neraz vyvolávajú extrémy. Črevo sa hýbe buď pomaly a vzniká zápcha, alebo prepukne opačný problém, črevo sa začne hýbať rýchlo a objaví sa hnačka.

Viete, že...
existuje aj funkčná zápcha, pri ktorej nie je zmenená štruktúra čreva a nie je ani sprievodným javom iného ochorenia? Ide o prechodne narušenú funkciu čreva, zvyčajne stimulovanú vonkajšími faktormi, napríklad pri nástupe do školy, zmene bydliska, pri strese v práci či doma. Vtedy hovoríme tiež o psychogénne podmienenej zápche.


Pohyb, tekutiny, probiotiká
Po návšteve gastroenterologickej ambulancie budete vedieť nielen príčinu vašej zápchy, ale aj to, ako proti nej bojovať. Ak ju má na svedomí pomalé hrubé črevo, čo je vo väčšine prípadov, lekár vám predpíše prípravky na zmäkčovanie stolice a odporučí režimové opatrenia, s ktorými by ste sa mali vžiť a dodržiavať nielen v období ťažkostí. Ide najmä o to, aby ste sa začali viac hýbať, v ležiacej alebo sediacej polohe sa vám črevá hýbať nebudú a navyše si tak nahonobíte nadváhu, ktorá vám pri cukrovke určite neprospeje. Okrem toho myslite na dostatok tekutín a do jedálneho lístka pridajte viac vlákniny, a to ovocie, zeleninu, ovsené vločky, celozrnné výrobky a probiotiká, ktoré priaznivo ovplyvňujú konzistenciu stolice.

Dôležité!
Lieky s účinnou látkou laktulóza sú sladké, preto ako diabetici by ste pri ich užívaní mali dávať pozor na zvýšenie krvného cukru. Počas liečby si preto častejšie kontrolujte glykémiu.


Zdroje vlákniny:
● ovocie
● listová a koreňová zelenina
● strukoviny
● obilniny
● celozrnné výrobky
● niektoré druhy semien

Ako si pomôcť
● Pohyby čriev môžete podporiť aj vo svojej obývačke brušnou masážou jemnými krúživými pohybmi alebo rytmickým stláčaním brušnej steny.
● Účinné môžu byť krátke studené kúpele.
● Vo svojom jedálničku sa snažte obmedziť živočíšne bielkoviny, mlieko, syry, biely chlieb, zákusky, konzervované potraviny či zmrzlinu.
● Siahnite po potravinách s preháňajúcim účinkom, medzi ktoré patria slivky, jablká, figy, surový špenát, jahody.
● V stolovaní buďte vždy presný. Nevynechávajte raňajky, nejedzte náhlivo, neprejedajte sa.
● Chodievajte na pravidelne prechádzky, cvičte, prihláste sa na brušné tance.
● Ráno nalačno vypite 1 až 2 šálky vlažnej vody alebo bylinkového čaju, v priebehu dňa si doprajte aspoň 6 – 8 pohárov tekutín, nie však počas jedla. Piť by ste nemali 15 minút pred a 30 minút po jedle.
● Obmedzte pitie čierneho čaju a kávy.

Pozor na laxatíva
Pri preháňadlách s laxatívnym účinkom buďte opatrní. Existuje viac druhov a mechanizmus ich účinku je rôzny. „Keď preháňadlo dráždi črevo, zrýchľuje jeho pohyb. Problém je ale v tom, že keď ho človek dlhodobo používa, črevo sa unaví a vzniká druhý extrém. Môže sa poškodiť tak, že štrukturálne ubudne z jeho nervových vlákien a úplne zlenivie,“ zdôrazňuje MUDr. T. Koller. Zápcha sa tak ešte zhorší a skomplikuje. Pomôcť vám môžu osmotické prípravky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu vody z čreva, v akútnom prípade vám lekár poskytne roztok na jeho preplachovanie. „Je to polysacharid podobný vode. Keď ho človek vypije, ostane v čreve, nevstrebá sa a zápchu odstráni.“ V každom prípade, liečba zápchy zostáva z veľkej časti na vás. Dôležitá je spomínaná úprava životosprávy a snaha zbaviť sa nesprávnych návykov.

(ivk)

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 03:47