Odborníci spochybňujú štúdiu, ktorá odhalila, že pitie nízkokalorických nápojov môže zvýšiť riziko vzniku depresie. Podľa rozsiahleho amerického výskumu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 250-tisíc ľudí, sa totiž depresia vyskytovala oveľa častejšie u konzumentov umelo sladených nápojov.
Zistilo sa, že ľudia, ktorí pijú štyri plechovky či poháre nízkokalorických perlivých nápojov denne, si zvyšujú riziko depresie o jednu tretinu. Desaťročný výskum zároveň naznačil, že pitie kávy sa spája s nižším rizikom vzniku depresie. Ľudia, ktorí pijú štyri šálky kávy denne, majú podľa neho o 10 percent nižšie riziko vzniku depresie ako tí, ktorí kávu nepijú.
„Náš výskum naznačuje, že obmedzenie pitia sladených nízkokalorických nápojov alebo ich nahradenie nesladenou kávou môže pomôcť zníženiu rizika depresie," povedal vedúci výskumu Honglei Chen z Národného inštitútu zdravia v Severnej Karolíne. Zároveň však dodal, že na objasnenie tohto javu treba vypracovať ďalšie štúdie. Výskum, ktorý predstavia na každoročnom stretnutí Americkej neurologickej akadémie, sa však nezaoberal príčinou tejto súvislosti. Práve na to poukazujú jeho odporcovia.
Niektorí vedci výskum spochybňujú, pretože sa týkal výlučne Američanov vo veku od 50 do 89 rokov. Jeho výsledky teda nemusia platiť pre zvyšok populácie. Ako vysvetlila Gaynor Bussellová z Britskej dietetickej asociácie, pri sladidlách prívlastok „umelý" zvykol vyvolávať podozrenie. Ich kvalitu teda neustále kontrolovali, čo viedlo k tomu, že je dnes rovnako ako ich bezpečnosť veľmi vysoká.
Preto je podľa nej paradoxné, že si ich ľudia spájajú s depresiou. Ako zdôraznila, výskum bol jednorazový a vôbec nemusí znamenať, že sladidlá spôsobujú depresiu. „Ľudia trpiaci depresiou si môžu myslieť, že im ju spôsobujú sladené nápoje. Pitie nízkokalorických nápojov sa tiež často spája s ľuďmi trpiacimi obezitou alebo cukrovkou, ktoré môžu byť samy osebe skutočným dôvodom ich depresie," povedala Bussellová.
Myslí si tiež, že sladidlá majú aj pozitívne stránky. „Nekalorické sladidlá môžu byť veľmi užitočné pri znižovaní hmotnosti a cukrovke. Určite sa neodporúča, aby ľudia takéto nápoje nahradili pitím kávy," dodala.
Zdroj: SITA, zdravie.sk
Foto: fotolia.com