StoryEditor

Depresia a jej vplyv na plod

23.11.2011, 22:02
Autor:
(dia)(dia)
Ľudský plod nepočuje v maternici len tlkot srdca matky, dostáva aj chemické signály prostredníctvom placenty. Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že medzi signálmi sú aj správy a duševnom stave matky.

Ľudský plod nepočuje v maternici len tlkot srdca matky, dostáva aj chemické signály prostredníctvom placenty. Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že medzi signálmi sú aj správy a duševnom stave matky.

Ak je v depresii, ovplyvní to vývin dieťaťa po narodení. V posledných rokoch vedci zistili, že prostredie v maternici je pre vývin plodu veľmi dôležité. Niektoré vplyvy sú zjavné - napríklad vplyv pitia alkoholu a fajčenia. Iné ale nie sú až také evidentné. Výskumy napríklad zistili, že ľudia narodení počas holandského hladomoru v roku 1944 mali neskôr častejšie cukrovku alebo trpeli obezitou.

Vedci z Kalifornie skúmajú, ako duševný stav matky ovplyvňuje plod. Okrem toho, že skúmali depresiu u žien pred a po pôrode, zaujímal ich aj vývin ich detí po narodení. Najlepšie v testoch obstáli deti zdravých žien, ale aj tých, ktoré boli neustále v depresii. Veľmi výrazne sa ale ukázalo, že zmena duševného stavu vývin dieťaťa spomalila.

„Cynicky by sme mohli výsledky interpretovať asi tak, že ak je žena pred pôrodom v depresii, mali by sme robiť všetko pre to, aby v depresii ostala aj po pôrode,“ povedal Curt Sandman, jeden z autorov výskumu. Podľa neho by lepšie bolo liečiť ženy z predpôrodnej depresie. Hoci depresia sa dá liečiť, problémom je, že o depresiách žien pred pôrodom sa zriedkakedy vie.

Z dlhodobého hľadiska môže matka v depresii znamenať neurologické problémy a psychiatrické poruchy. V inom výskume vedci zistili, že staršie deti, ktorých matky trpeli počas tehotenstva úzkosťou, majú odlišné niektoré časti mozgu. Na zistenie presného vplyvu depresií matky na kvalitu života potomstva sú ale potrebné dlhodobé podrobné výskumy. „Myslíme si, že ľudský plod sa aktívne podieľa na svojom vývine a zbiera informácie potrebné pre život po narodení,“ povedal Sandman. „Pripravuje sa na život pomocou správ, ktoré dostáva od matky.“

Zdroj: www.equark.sk

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 14:42