Na celom svete žije viac ako 1,5 miliardy ľudí s nadváhou, z toho 400 miliónov ľudí trpí obezitou. Keď sa odhodlajú a podarí sa im schudnúť, normálnu váhu si udrží len 20 % z nich. Vedci z Melbournskej univerzity prišli na to, že obézni ľudia priberú zhodené kilogramy opäť kvôli hormónom.
V Austrálii je totiž obezita veľkým problémom, odhaduje sa, že nadváhu alebo obezitu má viac ako 50 % žien a 60 % mužov, čo je viac ako v USA.
Do štúdie sa zapojilo 50 dospelých osôb s BMI medzi 27 a 40 a s priemernou váhou 95 kg. Účastníci výskumu jedli 10 týždňov nízkokalorickú stravu a merala sa im hladina hormónov regulujúcich chuť k jedlu a to na začiatku, na konci programu a rok po ukončení chudnutia. Výsledky ukázali, že po tom, ako zhodili 13 kg sa hladina hormónov, ktoré ovplyvňujú hlad, zmenili takým spôsobom, že následne vyvolali zvýšenú chuť k jedlu. Tieto zmeny boli trvalé po dobu najmenej jedného roku a účastníci štúdie za toto obdobie pribrali znovu, priemerne okolo 5 kg.
Preukázalo sa, že recidíva má hlboký fyziologický základ a nie je len výsledkom návratu k starým zlozvykom. Vedúci výskumu profesor Joseph Proietto tvrdí, že kampaňe proti obezite, ktoré odporúčajú zmenu životného štýlu, nemôžu práve pre účinky hormónov epidémiu obezity vyliečiť. „Najefektívnejšie by bolo zamerať ochranu verejného zdravia k prevencii obezity u detí,“ uviedol s tým, že chudnutie možno docieliť aj pomocou farmakologickej a hormonálnej liečby.
Zdroj: www.21stoleti.cz
Foto: archív časopisu Diabetik