Deti prinášajú do života svojich rodičov množstvo nových podnetov: šťastie, lásku, bezsenné noci, a tiež vírusy. No hoci sú rodičia vystavení častým detským infekciám, zdá sa, že sú paradoxne voči nákaze odolnejší než tí, ktorí deti nemajú.
Sheldon Cohen a jeho kolegovia na Univerzite Carnegie Mellon v Pittsburghu majú v rukách štatistické dáta – preskúmali totiž tri skoršie štúdie, v ktorých sa sledovala nákazlivosť ľudí. Vtedy vedci vkladali do nosa zdravých ľudí chrípkový vírus a potom sledovali, kto z účastníkov experimentu nákaze podľahol.
Spätnou analýzou Cohen zistil, že rodičia mali len 48 % pravdepodobnosť chrípky v porovnaní s bezdetnými. Navyše vysledoval priamu úmeru – čím viac detí bolo v rodine, tým viac boli rodičia voči ochoreniu imúnni. A to aj v prípade, že už deti s rodičmi nebývali v spoločnej domácnosti. Takí rodičia mali v porovnaní s bezdetnými dospelými len 27 % pravdepodobnosť, že sa nakazia.
Napriek tomu hladiny protilátok proti vírusom použitým v štúdiách boli rovnaké ako u rodičov, tak u bezdetných. Cohenov tím teda svoje výsledky vysvetľuje šťastím, ktoré deti do domácnosti prinášajú. Vraj sa tak znižuje hladina stresu, čo má vplyv na silnú imunitu.
Alebo že by to bolo preto, že rodičia skrátka nemajú čas ochorieť?
Zdroj: 21stoleti.cz
Foto: internet