Vlkolec alebo Aristolochia sa používa v tradičnej čínskej medicíne už od staroveku. S bylinou sa možno stretnúť aj u nás, a to nielen v prírode, ale tiež v obchodoch s doplnkami stravy. Užívať sušený vlkolec obchodníci odporúčajú hlavne na vonkajšie použitie.
Na krabičke však možno nájsť aj návod na vnútorné použitie s dodatkom, aby spotrebitelia neprekračovali pitnú dávku, pretože rastlina obsahuje kyselinu aristolochovú, ktorá je toxická. Vedci, ktorí viedli na Taiwane výskum, dôrazne pred spotrebou vlkolca varujú. Poukázali totiž na to, že práve táto kyselina môže za najvyšší výskyt rakoviny v močovom trakte na svete. Toto neblahé prvenstvo patrí práve Taiwanu, kde sa po stáročia bylina užíva. Aj ako prevencia.
Profesor Arthur Grollman z newyorské univerzity Sonyho Brooka vo svojom výskume sledoval 151 pacientov z Taiwanu a potvrdil, že užívanie liekov s vlkolcom a teda s aristolochovou kyselinou vedie k vzniku chronického ochorenia obličiek či k rakovine. V 83 % nádorov preukázal metabolit kyseliny aristolochovej v DNA v kôre obličiek. Kyselina je totiž nielen toxická, ale tiež genotoxická a spôsobuje nezvratné zmeny na DNA a možno ju tak v tele objaviť aj niekoľko rokov po jej užívaní. Navyše sa nevyplavuje z organizmu močom, ale uhniezdi sa v obličkách a bunky tak odumierajú.
Údaje z národných zdravotných poisťovní na Taiwane, zozbierané v rokoch 1997 až 2003, potvrdzujú široké užívanie kyseliny aristolochovej v bylinných liekoch. Z dát 200-tisíc náhodne vybraných osôb vyplýva, že približne tretina z predpisovaných liekov obsahovala vlkolec a teda aj nebezpečnú kyselinu.
Zdroj: www.21stoleti.cz
Foto: www.fotolia.com