Vzhľadom na to, že vitamín D je rozhodujúci pre svalovú silu, jeho nedostatok môže prispieť k slabosti v oblasti panvového dna, čo znamená, že slabá sieť svalov, ktorá podporuje močový mechúr, pošvu, maternicu a konečník, môže viesť k močovej inkontinencie (rovnako ako potenciálne k fekálnej inkontinencii) u žien.Flickr
StoryEditor

Inkontinencia nesúvisí len s vekom, bojujú s ňou aj diabetici alebo pacienti po porážke

06.05.2022, 14:00
Autor:
(dia)(dia)
Asi tretina žien po prirodzenom pôrode má problémy s únikom moču. S inkontinenciou sa však často stretávajú aj ženy v menopauze, muži s problémami prostaty, ale aj diabetici, pacienti so sklerózou multiplex, s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Inkontinencia sa v pravom slova zmysle nedá nazvať chorobou, pretože často ide o symptóm iného zdravotného problému. „Napriek tomu, nechcený únik moču významne vplýva na kvalitu života pacienta. Samovoľný únik moču je však vo väčšine prípadov riešiteľný problém. Základom je nehanbiť sa a včas navštíviť lekára,“ hovorí Ing. Adriana Pobehová z pacientskej organizácie Inkofórum.

Stresová inkontinencia nie je zo stresu

Urológovia rozlišujú niekoľko typov inkontinencie. Dve základné sú urgentná a stresová.

  • Urgentná inkontinencia sa prejavuje náhlym pocitom nutkania na močenie, ktoré nevieme ovládať vôľou, pričom spúšťačom môže byť aj zvuk tečúcej vody.
  • Stresová inkontinencia je najčastejšou formou. Dochádza k nej pri fyzických aktivitách, ktoré zvyšujú tlak v spodnej časti brucha, a to napríklad pri športe, dvíhaní ťažkých predmetov, ale aj pri kašľaní či kýchaní.
  • Zmiešaná inkontinencia, ktorá je kombináciou rôznych typov, najčastejšie stresovej a urgentnej. Príčiny, kvôli ktorým vznikajú, sú rôzne a je ich veľa.

Inkontinencia súvisí najmä s oslabením svalov panvového dna

Dochádza k tomu vplyvom tehotenstva, ale aj po chirurgických zákrokoch a pri opakovaných zápaloch a infekciách močových ciest. Významný vplyv má aj obezita, sedavé zamestnanie, u mužov problémy s prostatou. Negatívny dopad môžu mať aj lieky, napríklad diuretiká, ktoré zvyšujú vylučovanie vody z tela.

Únik moču sprevádza rôzne neurologické ochorenia a súvisí aj so starnutím. Lekára je nevyhnutné navštíviť, ak únik moču trvá dlhšiu dobu, je sprevádzaný bolesťou, krvácaním či opakovanými infekciami.

„Prvotnú diagnostiku v prípade inkontinencie vykonáva zväčša praktický lekár, ktorý môže liečiť aj nekomplikované infekcie močových ciest, často s inkontinenciou súvisiace,“ hovorí MUDr. Tomáš Danys, urogynekológ.. Následné špecializované vyšetrenie podľa neho patrí do rúk urológa alebo urogynekológa. Základom vyšetrenia je podrobná anamnéza, kde sa zisťujú všetky podrobnosti ohľadne úniku moču, pacient vyplní dotazníky a v domácom prostredí mikčný denník (záznam o tom, koľko pacient vypije tekutín a koľko vymočí).

„Pacient má laboratórne vyšetrenú krv aj moč, absolvuje telesné vyšetrenie brucha a podbrušia, muži vyšetrenie prostaty a ženy gynekologické vyšetrenie, ďalej test kašľom, vyšetrenie ultrazvukom a uroflowmetriu – test, ktorý meria rýchlosť prúdu moču,“ dodáva MUDr. Danys.

Základom liečby je cvičenie


Ešte predtým ako sa pristúpi ku konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe, cviky na posilnenie panvového dna sú prvým odporúčaním, ktoré dokáže problém často vyriešiť. Spevňujú panvové svaly v oblasti močovej rúry, konečníka, pošvy a hlboko uložených svalov panvového dna. Existuje niekoľko techník na posilnenie panvového dna.

Dôležitá je však ochota pacienta cvičiť a najmä cvičiť správne, čo sa bez fyzioterapeuta alebo iného odborného vedenia pacient naučí len ťažko. Cviky na posilnenie panvového dna umožňujú človeku lepšie ovládať svaly,“ hovorí Mgr. Henrieta Jablonská, fyzioterapeutka.

Ak cvičenie nepomôže, k dispozícii je aj konzervatívna liečba. V prípade žien v menopauze je to najmä vaginálna hormonálna liečba, pri urgentnej inkontinencii sa využívajú aj lieky na utlmenie sťahov precitliveného mechúra.

V prípade, že žena podstúpila vyšetrenie u špecialistu a má diagnostikovanú stresovú inkontinenciu moču, je možné vykonať niektorú z moderných operačných metód, napr. tzv. páskovú operáciu, kde sa pod močovú rúru zavedie páska zo špeciálneho materiálu, ktorá pre močovú rúru vytvorí podporu,“ vysvetľuje urogynekológ Danys.

Budú inkontinenčné pomôcky dostupné aj naďalej?


V mnohých prípadoch, najmä keď pacienti trpia viacerými závažnými chronickými ochoreniami, nie je možné uskutočniť operačný výkon ani aplikovať konzervatívnu liečbu. Užitočným pomocníkom pri inkontinencii sú inkontinenčné pomôcky, ktoré absorbujú moč, pohlcujú zápach a pri II. a III. stupni inkontinencie má na ne zo zdravotného poistenia nárok každý pacient.

Aby pacient nemusel navštevovať odborného lekára, kvôli predpísaniu pomôcky každý mesiac, lekár má možnosť pacientovi nastaviť tzv. opakovaný lekársky poukaz alebo repetatur poukaz až na dobu 12 mesiacov,“ hovorí Mgr. Ľubica Bezeli, podpredsedníčka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.

Pacient si podľa nej pomôcky vyzdvihne raz za mesiac v lekárni bez toho, aby musel opakovane navštevovať lekára. Lekár predpisuje pomôcky v hodnote 14,77 eur mesačne pri II. stupni inkontinencie a 51,94 EUR mesačne pri III. stupni inkontinencie.

Štát by mal pristúpiť k cenovej regulácii

Ceny za zdravotnícke pomôcky sa podľa SK+MED v rámci zdravotného poistenia roky nemenili. Dodávatelia zdravotníckych pomôcok aktuálne čelia vplyvom inflácie, nárastu cien surovín, zvyšovaniu výdavkov na energiu, veľkému problému. „Ak štát nepristúpi k cenovej regulácii, hrozí, že výrobcovia odídu z trhu a pre pacienta bude veľa pomôcok nedostupných alebo budú nekvalitné,“ dodáva Ing. Katarína Danková, výkonná riaditeľka SK+MED.

Mnohé zdravotnícke pomôcky sa stávajú už v súčasnej dobe nerentabilné a nedostávajú sa do úhrad. V Českej republike je od roku 2019 v cenovom predpise zavedená možnosť každoročného navýšenia cien a úhrad o infláciu. Na Slovensku takáto možnosť nie je. Okrem toho, štát nedodržuje splatnosť platieb za zdravotnícke pomôcky a materiál dodávaný do nemocníc. Dlh neustále narastá, čo spôsobuje ďalšie komplikácie v systéme.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
31. máj 2023 21:08