Flickr/Fritz Flohr Reynolds
StoryEditor

Vlani sme zaznamenali najvyšší počet kliešťovej encefalitídy za ostatných 20 rokov, uvádzajú hygienici

01.05.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na obozretnosť. Vlani sme na Slovensku zaznamenali 184 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo je najvyšší počet prípadov za ostatných 20 rokov.

 

„Súvisieť to môže s pandemickou situáciou, ľudia trávili podstatne viac času v prírode. Rastúci trend výskytu ochorenia však sledujeme už dlhodobo,“ uviedla epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici  s tým, že ľudia majú byť obozretní aj tento rok.

 

Zatiaľ čo v minulosti bola najviac riziková oblasť Trenčianskeho kraja a Považie, za ostatné roky najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy hlási Banskobystrický a Žilinský kraj. Pravdepodobne to súvisí so zmenou klimatických podmienok, pre ktoré sa kliešte posúvajú na sever, ako aj do vyšších nadmorských výšok nad 1000 metrov nad morom.

 

 Vírus prenášajú všetky štádia kliešťa

Vírus kliešťovej encefalitídy sa na človeka prenáša zaklieštením, prenášajú ho všetky vývojové štádiá kliešta. „Znamená to, že človek si nemusí všimnúť prisatého kliešťa, pokiaľ ide o drobnú prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu,“ vysvetľuje doktorka Kerlik.

Druhým spôsobom prenosu je konzumácia infikovaných nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä kozieho a ovčieho pôvodu. Slovensko hlási každoročne v rámci Európy najviac epidémií kliešťovej encefalitídy. Súvisí to aj s obľubou salašníckych výrobkov a s konzumáciou mliečnych výrobkov kozieho pôvodu pre ich zdravotné benefity.

 

 Výskyt kliešťovej encefalitídy od roku 2010

2010      91

2011      108

2012     102

2013     162

2014     117

2015     88

2016     174

2017     76

2018     157

2019     161

2020     184

2021     44*

*aktuálny počet prípadov do apríla 2021

 

 

V prvej fáze ochorenia môžu byť príznaky podobné chrípke

Typický klinický priebeh kliešťovej encefalitídy je dvojfázový. Jeden až dva týždne od zaklieštenia nastáva prvá fáza, ktorej príznaky sú nešpecifické, prípadne chrípke podobné (horúčka, bolesti tela).

V druhej fáze dochádza k „zápalu mozgu“, ktorého príznaky bývajú stuhnutosť šije, bolesti hlavy, zvracanie a svetloplachosť. Dlhodobé následky KE môžu byť rôzneho charakteru (bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, ochrnutie).

Špecifická liečba kliešťovej encefalitídy neexistuje. Ochoreniu sa dá najspoľahlivejšie predísť očkovaním.

Kliešte začínajú svoju aktivitu pri teplote 5 stupňov Celzia

Vplyvom klimatickej zmeny evidujú hygienici prípady kliešťovej encefalitídy takmer počas celého roka. „Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je preto možné realizovať celoročne, aj keď ideálne je začať očkovanie počas zimných mesiacov pred sezónnou aktivitou kliešťov," informuje Kerlík.

Pre tých, ktorí nie sú očkovaní a obľubujú mliečne výrobky najmä ovčieho a kozieho pôvodu, odporúča lekárka preváranie surového mlieka pred konzumáciou. Syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňoch Celzia.

Základné zásady ochrany pred kliešťom:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov - okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
  • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • používajte repelenty
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Kliešť sa najčastejšie prisaje:

  • do vlasatej časti hlavy
  • do slabín a podpazušia
  • za uši
  • do podkolennej jamky
  • na intímne miesta

Kliešťa vyberte správne

Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho.

Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Treba vybrať celé telo kliešťa aj s hlavičkou.


Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je po ruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra), použite prípravok s obsahom alkoholu. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 14:31