Ak ste aj napriek dostatočnému spánku stále unavení, naznačuje to, že vitamín D vo vašom tele je chronicky nízky. „Keď ľudia dostanú viac vitamínu D, majú oveľa viac energie,“ hovorí Smallová. Konzumujte preto viac fortifikovaných mliečnych výrobkov (jogurt, mlieko), mliečnych výrobkov (mandľové alebo sójové mlieko), niektoré ryby (sardinky) a dokonca aj huby pestované pod UV svetlom.Pixabay
StoryEditor

Desať chorôb, ktoré prezradí únava

30.04.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Pocit únavy nemusí znamenať len nedostatok spánku či veľa práce. Môže byť príznakom vážnych zdravotných problémov. Za únavou sa môže skrývať cukrovka, ochorenie štítnej žľazy aj rakovina...

Odborníci únavu charakterizujú ako symptóm, ktorý sprevádza väčšinu chronických aj život ohrozujúcich ochorení. „Ide o nadmerný, trvalý pocit vyčerpanosti a poklesu telesnej a duševnej kapacity na vykonávanie akejkoľvek práce na obvyklej úrovni,“ toľko z vyjadrení odborníkov.

Ako ju spoznáme?


Únava v sebe zahŕňa nasledujúce základné charakteristiky:

  • ľahkú unaviteľnosť
  • zníženú výkonnosť
  • všeobecnú slabosť
  • neschopnosť začať a udržať aktivitu
  • mentálnu únavu typickú poruchou koncentrácie pamäti, emočnou labilitou

DESAŤ chorôb, ktoré prezradí únava:

1. Anémia (málokrvnosť)
Dôvodom vzniku je nedostatok červených krviniek (nedostatočná tvorba v kostnej dreni, prípadne ich zvýšená strata). Červené krvinky sú akýmsi prenášačom kyslíka z pľúc do tkanív a buniek. Pre anémiu je typický nedostatok železa alebo vitamínov či strata krvi.
Okrem pocitu únavy je človek slabý, ťažko sa koncentruje, môže mať problémy so spánkom či trpieť bolesťami hlavy.

2. Cukrovka
Ľudia s cukrovkou 2. typu majú narušený proces prechodu glukózy z krvi do buniek. A ak sa do buniek nedostáva glukóza (energia), človek je unavený.

Nedostatkom energie trpia aj bunky svalov a mozgu. Potom má človek problém ráno vstavať, výkonnosť klesá aj v práci. Práve únava je prvým signálom toho, že sa u človeka vyvinul diabetes. Ďalším príznakmi cukrovky sú aj smäd a časté močenie.

3. Ochorenie štítnej žľazy
Štítna žľaza riadi náš metabolizmus, pôsobí na nervový systém a svalstvo, stimuluje rast a vývoj, ovplyvňuje činnosť srdca a má mnoho iných funkcií.


Keď štítna žľaza nevytvára správne množstvo hormónov, objavujú sa prvé ťažkosti. Ak je vaša štítna žľaza príliš aktívna, potom uvoľňuje do krvného obehu príliš veľa hormónov a to vedie k stavu, ktorý sa nazýva hypertyreóza. Tento stav zrýchľuje metabolizmus.


Ak je vaša štítna žľaza málo aktívna, potom produkuje tiež menej hormónov a to vedie k stavu, ktorý sa nazýva hypotyreóza. Ľudia s hypotyreózou využívajú energiu pomalšie a ich metabolizmus je tiež spomalený.
Únava je spoločným z príznakom v oboch prípadoch. Kým pri hypertyreóze nastupuje aj úbytok hmotnosti, pri hypotyreóze hmotnosť nekontrolovane narastá.

4. Celiakia
Ide o celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré je spôsobené neznášanlivosťou gluténu (lepku). U ľudí, ktorí majú tento problém, je narušené hrubé črevo, telo potom nedostáva potrebné živiny. To môže viesť nielen k únave, ale aj k anémii či strate hmotnosti.

5. Poruchy spánku – spánkové apnoe
Syndróm spánkového apnoe je závažná porucha spánku, ktorá je charakterizovaná opakovaným prerušením dýchania v rámci spánkového cyklu.


Tieto prerušenia (apnoe) sú spôsobené uvoľnením mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu kyslíka do pľúc.


Poruchy dýchania počas spánku môžu mať za následok rôzne závažné zdravotné problémy – srdcovo-cievne choroby, cukrovku, obezitu, metabolický syndróm. Podľa štatistík viac ako tretina pacientov so spánkovými poruchami dýchania trpí hypertenziou.

6. Chronická únava
Extrémna únava pri chronickom únavovom syndróme trvá zvyčajne viac ako pol roka. Priebeh ochorenia sa zhoršuje pri výraznom psychickom aj fyzickom vypätí.

Odborníci zatiaľ nepoznajú, čo presne tento problém spôsobuje, ale môže ísť o kombináciu stresu, hormonálnej nerovnováhy a vírusovej infekcie. Na ochorenie neexistuje žiadny účinný liek. Pacientom sa odporúča zmena životného štýlu.

7. Depresia
Ide o ochorenie celého organizmu. Človek je unavený, bez síl, energie, má smutnú náladu. Nemôže fungovať v každodenných záležitostiach, nedokáže sa sústrediť ani radovať z vecí, ktoré ho predtým tešili.

Od bežného smútku alebo rozladenosti sa depresia líši najmä tým, že je intenzívnejšia a hlbšia, trvá dlhšie a nepriaznivo ovplyvňuje výkonnosť. Liečba depresie bez lekára nie je možná.

8. Nádorové ochorenie – rakovina
Únava spôsobená nádorovým ochorením je odlišná od bežnej, každodennej únavy. Je horšia, dlhšie trvá a spánok ju nezlepšuje. Veľa pacientov ju opisuje ako nezdolateľnú, zasahujúcu do každej oblasti ich života.

„Únava je veľmi častým sprievodným javom nádorových chorôb a je známe, že až 80 percent onkologických pacientov trpí únavou v priebehu choroby, jej liečby i po nej,“ uvádza web Ligy proti rakovine.


U pacientov liečených chemoterapiou podávanou v cykloch sa vyčerpanosť objavuje v prvých dňoch liečby, potom sa stav postupne zlepšuje až do začiatku nového cyklu, keď sa proces zopakuje. Pri ožarovaní sa vyčerpanosť zväčša postupom liečby zhoršuje.


„Vždy je dobré, ak sa o svojich pocitoch únavy zdôveríte svojmu lekárovi, je to súčasťou dobrej komunikácie, ktorá pomáha hľadať a zistiť príčiny vašich ťažkostí,“ uvádza liga s tým, že mnohé príčiny sa dajú zistiť a je veľa možností, ako ich riešiť.

9. Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
Ľudia s týmto ochorením majú poškodené pľúca, do krvi sa im tak nedostáva potrebné množstvo kyslíka. Telo kyslík potrebuje na výrobu energie.

Preto sa často cítia unavení a nemajú chuť na iné aktivity. Únavu im tiež spôsobuje aj nedostatočný spánok (spánkové apnoe).


Toto ochorenie človeka vyčerpáva nielen fyzicky, ale aj psychicky. Podobne ako pri depresii nevie si vychutnať žiadne aktivity, ktoré ho kedysi tešili.

10. Skleróza multiplex
Únava je častým príznakom ochorenia skleróza multiplex. Intenzita a dĺžka únavy je dokonca vyššia než bežné vyčerpanie.

Človek s týmto ochorením potrebuje dlhší čas na vykonanie obvyklých denných aktivít. Aj dĺžka regenerácie síl je dlhšia a niekedy neúplná. Práve únava je najobťažujúcejším prejavom ochorenia.


Ďalším príznakom sú aj problémy s rovnováhou a koordináciou, rozmazané alebo dvojité videnie, poruchy pohyblivosti či brnenie v niektorej časti tela. Je to liečiteľné ochorenie, dôležité je začať včas.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 18:35