Jeden z najčastejších príznakov. Môže sa vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej.Flickr
StoryEditor

Päť pilierov zdravého dýchania

20.04.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Dýchanie je dôležitý proces, ktorý dokáže ovplyvniť veľmi veľa funkcií nášho tela. Napríklad zníži napätie, posilní zdravie, zlepší činnosť viacerých orgánov.

Vďaka dýchaniu sa môžeme naučiť ovládať svoje emócie, zbaviť sa stresu, zvýšiť svoju výdrž, skvalitniť spánok a, samozrejme, znovu obnoviť silu dychu.


„Keď chce, človek dokáže vydržať bez jedla aj 20 dní. Bez vody vydrží organizmus maximálne 3 dni. A bez dychu vydrží človek maximálne niekoľko minút. Väčšina z nás len pár sekúnd. Avšak to, ako správne dýchať, riešime najmenej, a pritom je to jedna z najdôležitejších vecí,“ hovorí Pavol Grman, inštruktor dýchacích techník Oxygen Advantage a Wim Hof Method.

Ako si pomôcť
Postupujte podľa týchto ľahkých návykov, aby ste lepšie dýchali vo svojom každodennom živote:

1. NOS
Dobré a správne dýchanie sa začína v nose. Tu sa vdýchnutý vzduch ohrieva, zvlhčuje a filtruje od baktérií tak, aby bol vhodne pripravený na vstup do pľúc. Pri výdychu sa nos znovu zahrieva a zvlhčuje, pretože vydýchnutý vzduch z pľúc má telovú teplotu a správnu vlhkosť. Častice, ktoré sa zachytia pri nádychu, tak znovu vychádzajú pri výdychu vzduchu von. Keď dýchame ústami, absorbujeme vzduch, ktorý je studený, suchý a plný nefiltrovaných častíc, čo spôsobuje, že dýchacie cesty sú podráždené, zapálené a zúžené. Jednoducho povedané, mali by sme sa nadychovať aj vydychovať nosom.

2. BRÁNICA
Bránica spoločne so srdcom sú jediné dva svaly, ktoré neustále pracujú. Bránica je náš hlavný dýchací sval, ktorý sa podobá na dáždnik, a pri nádychu sa pohybuje smerom nadol a pri výdychu smerom hore. Dýchať hlboko znamená dýchať do bránice. Správne dýchanie pomocou bránice znamená, že svalová aktivita pri nádychu a výdychu je minimálna. Keďže dýchame niekoľkotisíckrát za deň, je veľmi dôležité, aby sa to dialo čo najefektívnejšie, aby sme zbytočne neplytvali energiou.

3. POMALY
Ľudia majú tendenciu dýchať oveľa rýchlejšie, ako by sa malo, čo je neskôr spojené so stresom a zlým okysličením. Zdravá frekvencia dýchania je veľmi pomalá s rýchlosťou najviac 6 – 12 nádychov za minútu (ideálne šesť). Veľa ľudí dýcha často aj 18- až 25-krát za minútu. A to je veľa.

4. RYTMICKY
Ako dýchate, keď ste sústredení na jednu činnosť? Je veľmi bežné, že v týchto situáciách zastavujeme dych. Keď potom začneme znovu dýchať, kompenzujeme to nadmerným dýchaním. V noci to nazývame spánkové apnoe a má vážne negatívne účinky na náš spánok a všeobecne na zdravie človeka. Počas dňa to niektorí nazývajú koncentračné apnoe, ktoré sa strieda medzi zadržaním dychu a nadmerným dýchaním, podobne ako keď máme počas šoférovania jednu sekundu nohu na plyne a nasledujúcu sekundu brzdíme.

5. POTICHU
Časté povzdychy, chrápanie počas spánku alebo hlasné dýchanie počas odpočinku sú znakmi dysfunkčného dýchania. Dýchať by sme mali potichu a tak, aby to nebolo vidieť či počuť.

Názor odborníka


Prevezmite kontrolu nad svojím dýchaním
Pavol Grman zo spoločnosti Deva Gym
Inštruktor Oxygen Advantage & Wim Hof Method
Dýchanie je automatická funkcia riadená respiračným centrom v mozgovom kmeni. Mozgový kmeň tiež riadi niekoľko ďalších funkcií pre prežitie tela, ako je teplota, tlkot srdca, krvný tlak atď.
Dobré, vedomé dýchacie návyky znamenajú, že dýchame nosom (nádych aj výdych), bránicou (čo spôsobuje, že dolná časť brucha stúpa a klesá), pomaly, ľahko, uvoľnene, rytmicky a ticho, zatiaľ čo naše držanie tela je vzpriamené. To je všetko. Aké jednoduché! Práve technika Oxygen Advantage ma naučila, ako dýchať počas dňa, oddychu, behu a inom športovaní.


Účinky správneho dýchania

 • pozitívne ovplyvňuje myseľ, rovnováhu
 • zlepšuje schopnosť zvládať stres
 • pomocou dýchania dokážeme regulovať napätie v tele
 • skvalitňuje spánok
 • posilňuje kvalitu života
 • zlepšuje činnosť srdca, pľúc
 • obnovuje silu dychu
 • zvyšuje výdrž aj výkon
 • obnovuje silu dychu
 • zlepšuje sústredenosť
 • zmierňuje dýchavičnosť
 • uľavuje pri problémoch s astmou a dýchacími problémami

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 05:21