Tento typ únavy vnímame ako pocit vyčerpania, stratu koncentrácie alebo zhoršenie pamäte. Môže sa prejaviť aj v kombinácii s telesnou únavou.rungo.idnes.cz
StoryEditor

Únava ničí čoraz viac ľudí. Ako si s ňou poradiť?

29.03.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Pocit únavy nemusí znamenať len nedostatok spánku či veľa práce. Môže byť príznakom vážnych zdravotných problémov. Za únavou sa môže skrývať cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, rakovina aj prejedanie sa.

Odborníci únavu charakterizujú ako symptóm, ktorý sprevádza väčšinu chronických aj život ohrozujúcich ochorení. „Ide o nadmerný, trvalý pocit vyčerpanosti a poklesu telesnej a duševnej kapacity na vykonávanie akejkoľvek práce na obvyklej úrovni,“ toľko z vyjadrení odborníkov.

Ako ju spoznáme?

Únava v sebe zahŕňa nasledujúce základné charakteristiky:

 • ľahkú unaviteľnosť
 • zníženú výkonnosť
 • všeobecnú slabosť
 • neschopnosť začať a udržať aktivitu
 • mentálnu únavu typickú poruchou koncentrácie pamäti, emočnou labilitou

Aj životný štýl môže stáť za úbytkom energie

Na našu vitalitu a výkonnosť vplýva množstvo faktorov. Začína to hneď ráno tým, ako sa zobudíme, ako sme sa vyspali, potom ako sa hýbeme a čo konzumujeme. Byť v pohode nie je až taká samozrejmosť. Energiu nám počas dňa môže odobrať množstvo zaužívaných vecí. Viete, ktoré to sú?

 • Nedostatok spánku

Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je predpokladom toho, ako sa počas dňa budeme cítiť, či budeme v pohode a ako nám práca pôjde od ruky. Spánok je potrebný na regeneráciu organizmu a pri jeho nedostatku môžete zaznamenať zhoršenie niektorých základných funkcií tela. Energiu cez deň potom dobíjame jedlom či kávou. Odborníci odporúčajú aspoň sedemhodinový odpočinok a do postele by sme mali ísť ešte pred polnocou.

 • Málo pohybu

Cvičenie má veľa pozitívnych účinkov na organizmus. Zlepšuje krvný obeh, odbúrava stres, podporuje dobrú náladu. Nedostatok pohybu vedie nielen k priberaniu, ale zhoršuje trávenie aj pamäť, ochabuje svalstvo. Na zvýšenie energie pritom stačí denne len 15-minútová prechádzka. Optimálne je 30 minút.

 • Ak si prácu nosíte domov

Pokiaľ patríte k tým ľuďom, čo zatvorením dverí od kancelárie pracovné povinnosti nekončia, robíte chybu. Vášmu mozgu nedáte vôbec priestor, aby si oddýchol. Ak sa to stáva pravidelne a dlhodobo, mozog bude unavený, a to aj napriek tomu, že môžete mať dobrý spánok. Myseľ musí mať priestor, aby prešla na iné myšlienky. Aj také domáce práce či úplne ničnerobenie vedia v takom prípade pomôcť viac než káva či dobré jedlo.

 • Ak sa snažíte všetkým vyhovieť

O energiu vás môže oberať aj ustavičné plnenie vôle niekoho iného. Vypočuť si problémy kamarátok, ponosy kolegov, požiadavky detí aj rodiny... Každému chcete vyhovieť. Potom sa nečudujte, že vám nezostáva žiadna energia. Naučte sa odmietať rôzne požiadavky, odbremeníte hlavne samu seba. Tiež sa snažte držať od seba ľudí, ktorí sú takzvaní vysávači energie či negatívne založení. Naučte sa hovoriť nie...

 • Dehydratácia – úbytok tekutín

Ťažko uveriť, že by nedostatok vody v organizme mohol spôsobiť únavu. Ale je to naozaj tak. Nedostatok tekutín ide ruka v ruke s únavou. Už mierna dehydratácia vie veľmi negatívne ovplyvniť fyzickú výkonnosť, silu, rýchlosť a vytrvalosť. Dehydratácia sa prejavuje bolesťami hlavy či zmätenosťou. Nezabúdajte, že dehydrovaní môžete byť aj v zimných mesiacoch. Naučte sa dopĺňať tekutiny v priebehu celého dňa. Vhodná je obyčajná voda, ale aj bylinkové či ovocné čaje.

 • Nadmerný príjem kofeínu

Únavu či úbytok energie máme tendenciu dopĺňať kávou. Jedna či dve šálky denne sú ešte v poriadku. Vtedy dokáže poskytnúť rýchle zvýšenie energie. Viac káv už totiž spôsobuje presný opak. Nadmerné množstvo kofeínu stimuluje aj inzulín a spôsobuje náhly pokles cukru v krvi, a teda aj energie. To znamená, že dosiahneme presný opak a sme tam, kde sme boli. Nadbytok kofeínu navyše môže spôsobovať nervozitu a podráždenosť.

 • Prejedanie sa

Hoci je jedlo zdrojom energie, jeho nadbytok spôsobuje opak. Zvlášť, ak si volíme nesprávnu kombináciu, to znamená ťažké, vyprážané a podobné jedlá. Po takom jedle určite príde útlm. Potom sa nečudujte, že sa cítite unavení a neschopní sa sústrediť. Všetko, čo zjeme, ovplyvňuje náš elán a výkonnosť.

 • Vedľajší účinok niektorých liekov

Únava môže tiež súvisieť aj s užívaním niektorých liekov. Napríklad vedľajším účinkom takzvaných betablokátorov (používajú sa na kontrolu krvného tlaku) môže byť únava.Zatočte s únavou

 • Snažte sa jesť málo, často a hlavne pravidelne
 • Vyhnite sa ťažkým vyprážaným jedlám
 • Dodržiavajte pravidelný pitný režim
 • Hýbte sa! Pravidelné ľahké cvičenie, napríklad chôdza, nenáročný šport, plávanie pomáha znížiť pocit únavy
 • Dôležitý je pohyb aj na čerstvom vzduchu
 • Zabezpečte si dostatok spánku – spite dostatočne dlho, aspoň sedem hodín
 • Snažte sa zachovávať určitú pravidelnosť, choďte spať aj sa zobúdzajte v rovnakom čase
 • Ak máte sedavé zamestnanie, robievajte si pravidelné prestávky
 • Doprajte si dvadsaťminútový poobedňajší spánok
 • Relaxujte čítaním kníh, pozeraním zábavných filmov, počúvaním hudby, prechádzkami a robením niečoho, čo vám prináša radosť
 • Zvýšený príjem vitamínov
 • Pokúste sa minimalizovať stresy
 • Obmedzte pitie alkoholu, ako aj fajčenie
 • Vyskúšajte si dychové cvičenia
 • Vyhnite sa konzumácii sladkostí
 • Vetrajte – výmena vydýchaného vzduchu za čerstvý má povzbudzujúce účinky

Energia z prírody

 • Quarana
  Je to popínavá rastlina pôvodom z Južnej Ameriky. Podporuje činnosť nervových buniek, stimuluje imunitný systém, zlepšuje pamäť a koncentráciu.
 • Zelený čaj
  Je jedným z najzdravších nápojov. Je nabitý živinami, redukuje tuk, má antibakteriálne a antivírusové účinky. Zvyšuje schopnosť koncentrácie, bdelosť a dodáva energiu.
 • Čučoriedky
  Vedia nabudiť mozog a všetky jeho funkcie (vnímanie, pamäť, myslenie, sústredenie, učenie...). Prinášajú obrovskú dávku energie, fungujú ako životabudič.
 • Vláknina
  Môžeme tam zaradiť čerstvé ovocie a zeleninu. Vláknina spomaľuje uvoľňovanie energie do krvi, pôsobí ako stabilizátor hladiny cukru v krvi, čím pomáha zastaviť odliv energie.Prečo bývame unavení na jar?


Po skončení zimy je organizmus vyčerpaný a unavený. „Jarná únava predstavuje súhrn nepríjemných pocitov, ktoré sa objektívne prejavujú pri všetkých vekových kategóriách populácie. Nejde však o diagnostickú jednotku, preto sa tento pojem v medicíne oficiálne nevyskytuje,“ hovorí docentka Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva.
Jarná únava súvisí s biorytmami, ktoré ľudský organizmus výrazne ovplyvňujú. „Počas zimného obdobia neprijímame dostatok slnečného svetla, čo sa prejaví úbytkom energie, malátnosťou a negatívnym psychickým naladením. Na vine nie je moderná doba, jarnou únavou trpeli už aj naši predkovia,“ vysvetľuje.

DESAŤ chorôb, ktoré prezradí únava:

1. Anémia (málokrvnosť)
Dôvodom vzniku je nedostatok červených krviniek (nedostatočná tvorba v kostnej dreni, prípadne ich zvýšená strata). Červené krvinky sú akýmsi prenášačom kyslíka z pľúc do tkanív a buniek. Pre anémiu je typický nedostatok železa alebo vitamínov či strata krvi.
Okrem pocitu únavy je človek slabý, ťažko sa koncentruje, môže mať problémy so spánkom či trpieť bolesťami hlavy.

2. Cukrovka
Ľudia s cukrovkou 2. typu majú narušený proces prechodu glukózy z krvi do buniek. A ak sa do buniek nedostáva glukóza (energia), človek je unavený. Nedostatkom energie trpia aj bunky svalov a mozgu. Potom má človek problém ráno vstavať, výkonnosť klesá aj v práci. Práve únava je prvým signálom toho, že sa u človeka vyvinul diabetes. Ďalším príznakmi cukrovky sú aj smäd a časté močenie.

3. Ochorenie štítnej žľazy
Štítna žľaza riadi náš metabolizmus, pôsobí na nervový systém a svalstvo, stimuluje rast a vývoj, ovplyvňuje činnosť srdca a má mnoho iných funkcií.


Keď štítna žľaza nevytvára správne množstvo hormónov, objavujú sa prvé ťažkosti. Ak je vaša štítna žľaza príliš aktívna, potom uvoľňuje do krvného obehu príliš veľa hormónov a to vedie k stavu, ktorý sa nazýva hypertyreóza. Tento stav zrýchľuje metabolizmus.


Ak je vaša štítna žľaza málo aktívna, potom produkuje tiež menej hormónov a to vedie k stavu, ktorý sa nazýva hypotyreóza. Ľudia s hypotyreózou využívajú energiu pomalšie a ich metabolizmus je tiež spomalený.
Únava je spoločným z príznakom v oboch prípadoch. Kým pri hypertyreóze nastupuje aj úbytok hmotnosti, pri hypotyreóze hmotnosť nekontrolovane narastá.

4. Celiakia
Ide o celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré je spôsobené neznášanlivosťou gluténu (lepku). U ľudí, ktorí majú tento problém, je narušené hrubé črevo, telo potom nedostáva potrebné živiny. To môže viesť nielen k únave, ale aj k anémii či strate hmotnosti.

5. Poruchy spánku – spánkové apnoe
Syndróm spánkového apnoe je závažná porucha spánku, ktorá je charakterizovaná opakovaným prerušením dýchania v rámci spánkového cyklu.
Tieto prerušenia (apnoe) sú spôsobené uvoľnením mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu kyslíka do pľúc.
Poruchy dýchania počas spánku môžu mať za následok rôzne závažné zdravotné problémy – srdcovo-cievne choroby, cukrovku, obezitu, metabolický syndróm. Podľa štatistík viac ako tretina pacientov so spánkovými poruchami dýchania trpí hypertenziou.

6. Chronická únava
Extrémna únava pri chronickom únavovom syndróme trvá zvyčajne viac ako pol roka. Priebeh ochorenia sa zhoršuje pri výraznom psychickom aj fyzickom vypätí. Odborníci zatiaľ nepoznajú, čo presne tento problém spôsobuje, ale môže ísť o kombináciu stresu, hormonálnej nerovnováhy a vírusovej infekcie. Na ochorenie neexistuje žiadny účinný liek. Pacientom sa odporúča zmena životného štýlu.

7. Depresia
Ide o ochorenie celého organizmu. Človek je unavený, bez síl, energie, má smutnú náladu. Nemôže fungovať v každodenných záležitostiach, nedokáže sa sústrediť ani radovať z vecí, ktoré ho predtým tešili. Od bežného smútku alebo rozladenosti sa depresia líši najmä tým, že je intenzívnejšia a hlbšia, trvá dlhšie a nepriaznivo ovplyvňuje výkonnosť. Liečba depresie bez lekára nie je možná.

8. Nádorové ochorenie – rakovina
Únava spôsobená nádorovým ochorením je odlišná od bežnej, každodennej únavy. Je horšia, dlhšie trvá a spánok ju nezlepšuje. Veľa pacientov ju opisuje ako nezdolateľnú, zasahujúcu do každej oblasti ich života. „Únava je veľmi častým sprievodným javom nádorových chorôb a je známe, že až 80 percent onkologických pacientov trpí únavou v priebehu choroby, jej liečby i po nej,“ uvádza web Ligy proti rakovine.

U pacientov liečených chemoterapiou podávanou v cykloch sa vyčerpanosť objavuje v prvých dňoch liečby, potom sa stav postupne zlepšuje až do začiatku nového cyklu, keď sa proces zopakuje. Pri ožarovaní sa vyčerpanosť zväčša postupom liečby zhoršuje. „Vždy je dobré, ak sa o svojich pocitoch únavy zdôveríte svojmu lekárovi, je to súčasťou dobrej komunikácie, ktorá pomáha hľadať a zistiť príčiny vašich ťažkostí,“ uvádza liga s tým, že mnohé príčiny sa dajú zistiť a je veľa možností, ako ich riešiť.

9. Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
Ľudia s týmto ochorením majú poškodené pľúca, do krvi sa im tak nedostáva potrebné množstvo kyslíka. Telo kyslík potrebuje na výrobu energie. Preto sa často cítia unavení a nemajú chuť na iné aktivity. Únavu im tiež spôsobuje aj nedostatočný spánok (spánkové apnoe).
Toto ochorenie človeka vyčerpáva nielen fyzicky, ale aj psychicky. Podobne ako pri depresii nevie si vychutnať žiadne aktivity, ktoré ho kedysi tešili.

10. Skleróza multiplex
Únava je častým príznakom ochorenia skleróza multiplex. Intenzita a dĺžka únavy je dokonca vyššia než bežné vyčerpanie. Človek s týmto ochorením potrebuje dlhší čas na vykonanie obvyklých denných aktivít. Aj dĺžka regenerácie síl je dlhšia a niekedy neúplná. Práve únava je najobťažujúcejším prejavom ochorenia.


Ďalším príznakom sú aj problémy s rovnováhou a koordináciou, rozmazané alebo dvojité videnie, poruchy pohyblivosti či brnenie v niektorej časti tela. Je to liečiteľné ochorenie, dôležité je začať včas.

(článok bol uverejnený v časopise Rytmus života Rodinné zdravie č. 2/2021)

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 05:33