Každý deň ich možno nejete, ale keď na ne narazíte, nemali by ste odmietnuť. Exotická pochúťka má mimoriadne vysoký obsah zinku, ktorý hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme okrem iného podporuje tvorbu ochranných enzýmov, produkciu a aktivitu bielych krviniek alebo účinky prirodzených imunostimulantov teda látok, ktoré zlepšujú imunitu. Okrem ustríc sa o dostatok zinku postará aj hovädzie alebo jahňacie mäso, pečeň, vaječný žĺtok, ale aj tekvicové semienka a orechy.Pixabay
StoryEditor

Zinok podporuje náš imunitný systém. Viete ako?

27.01.2021, 08:55
Autor:
TASRTASR
V období zvýšeného výskytu respiračných ochorení je veľmi pravdepodobné, že sa nakazíme vírusom a naša imunita bude musieť niekoľko dní bojovať dôsledkami infekčného ochorenia.

Úloha zinku v imunitnom systéme

Keď ochorieme, v našom organizme sa aktivuje imunitný systém. Zjednodušene povedané, ide o špeciálnu armádu, ktorá pozostáva z rôznych „bojových jednotiek“. Každá z nich sa snaží svojim spôsobom bojovať proti agresorovi, ktorým je často vírus.

Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, ktorá sa podieľa na likvidovaní vírusov sú biele krvinky.

Z tých významnejších spomeňme napríklad B a T - lymfocyty, NK bunky a makrofágy. A zinok je ich vynikajúcim pomocníkom. Ak ho máme v tele málo, dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Nízka hladina zinku postihuje fungovanie NK buniek a makrofágov. Zinok sa teda podieľa na budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní imunitného systému.

Dôsledky oslabenej imunity v zimnom období


Ako sme už povedali, zinok zohráva dôležitú úlohu v podpore imunitného systému. Dôsledky oslabenej imunity na náš organizmus sú nepríjemné v každej situácii a v každom ročnom období. No asi najintenzívnejšie ich pociťujeme práve v zimných mesiacoch.

Oslabená imunita tak môže stáť za ťažkosťami ako: nádcha, škrabanie v krku až bolesť hrdla a mierna teplota s únavou.

Preto by sme mali dbať nato, aby bola naša imunita v dobrej kondícii práve vtedy, keď ju najviac potrebujeme. Zinok je jedným z užitočných pomocníkov. Vďaka nemu je odpoveď nášho imunitného systému na ochorenie rýchla a silná.

Zinok sa nachádza v ustriciach a kuracom mäse či otrubách


Zinok má teda veľký vplyv na mnohé funkcie ľudského tela. Zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení rán a funkcii štítnej žľazy a ako sme videli, je užitočný aj v podpore nášho imunitného systému. Doporučený príjem zinku v potrave pre dospelých je u mužov 10 mg a u žien 7 mg denne. Presné požiadavky na príjem zinku sa však líšia vekom a tiež v období tehotenstva a kojenia.

V akých potravinách sa zinok nachádza? V najväčšom množstve môžeme zinok nájsť v ustriciach, homároch a kraboch. Sú to však potraviny, ktoré bežne nemávame na našom stole.

Obsahuje ho aj hovädzie a v menšom množstve bravčové a kuracie mäso, ďalej vaječné žĺtka, otruby alebo tekvicové semienka. Keďže plody mora, medzi ktoré patria ustrice, kraby a homáre sú v našom jedálničku naozaj zriedkavé, stojí zato uvažovať nad doplnkovým prísunom zinku. Zvlášť ľudia, ktorí preferujú vegetariánsky spôsob stravovania by sa mali nad príjmom zinku naozaj zamyslieť.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. júl 2024 21:16