pxhere.com
StoryEditor

Operácia sivého zákalu pri diabete

14.01.2021, 11:40
Autor:
(dia)(dia)
Sivý zákal postihuje každého druhého človeka vo veku nad 75 rokov, diabetikov, bohužiaľ, častejšie a v mladšom veku.

Je tiež najčastejšou príčinou oslepnutia na svete. Pritom operácia je dnes rutinným zákrokom, ktorý trvá pár minút. Katarakta alebo sivý zákal je ochorenie šošovky oka, pri ktorom dochádza k strate priezračnosti. Zakalenie šošovky znižuje prechod svetelných lúčov k sietnici oka, videnie je potom neostré, zahmlené.

Príčiny nie sú celkom známe

Presné príčiny vzniku sivého zákalu nie sú celkom známe. Súvisia s prirodzeným procesom starnutia a ovplyvniť ich môžu aj niektoré ochorenia – cukrovka, zápalové ochorenia alebo úrazy oka.

Určitý vplyv môžu mať aj dioptrické chyby, dlhodobá aplikácia niektorých očných kvapiek, užívanie niektorých liekov (napr. kortikoidov), ale tiež zlá životospráva (užívanie drog, fajčenie či nadmerné vystavenie sa slnečnému žiareniu).

Spočiatku nemusí byť ochorenie nijako zrejmé, postupom času sa však postihnutie šošovky rozširuje a videnie sa zhoršuje.

Na oku začne byť katarakta zrejmá až pri rozsiahlom zakalení očnej šošovky. Žiadne ďalšie sprievodné javy, ako začervenanie očí, podráždenie či bolesť, sa neobjavujú.

„V minulosti sa sivý zákal operoval až v pokročilej fáze, dnes je to inak. Operáciu odporúčame hneď v okamihu, keď sivý zákal začne pacientom zhoršovať videnie. Je však zbytočné sa trápiť a tiež platí, že čím je ochorenie pokročilejšie, tým je očná šošovka tvrdšia a jej odstránenie je pri operácie náročnejšie,“ vysvetľuje docentka Šárka Skorkovská, primárka brnianskej Očnej kliniky NeoVizie pre diastyl.cz. Napriek tomu veľa pacientov mylne verí, že sivý zákal je potrené pred operáciou nechať „dozrieť“.

Komplikácie diabetu

Výskyt sivého zákalu je u pacientov s diabetom vyšší a môže sa objaviť aj v mladšom veku. „Spôsobujú to predovšetkým metabolické výkyvy, ktoré vedú k opuchom šošovky a jej postupnému poškodzovaniu. Operácia je možná, ale je potrebné, aby bol pacient v dobrom zdravotnom stave, metabolicky čo najlepšie kompenzovaný a boli ošetrené patologické zmeny na sietnici,“ hovorí docentka Skorkovská.


Ľudia s diabetom sú podľa nej okrem ďalších komplikácií ohrození predovšetkým závažným ochorením sietnice, diabetickou retinopatiou. „Nadmerné množstvo glukózy v krvi totiž upcháva a poškodzuje jemné cievy na sietnici. Pre diabetikov je preto extrémne dôležité pravidelne chodiť na preventívne prehliadky k očnému lekárovi. Často sa totiž práve pri vyšetrení očného pozadia cukrovka odhalí.“

Vhodné načasovanie operácie je nutné konzultovať s lekárom

Ten zváži ťažkosti, zhoršené videnie a všetky výsledky vyšetrenia a odporučí najlepšie riešenie. Rozhodne sa nevyplatí spoliehať na to, že sa ochorenie rozvíja pomaly a na riešenie je dosť času. Sivý zákal sa síce môže vyvíjať mesiace aj roky, ale rýchlosť zmien býva individuálna.

Umelá šošovka je trvalou náhradou pôvodnej šošovky a zostáva v oku do konca života.


„U pacientov s degeneratívnymi zmenami sietnice alebo diabetickou retinopatiou sa môžu objaviť pooperačné komplikácie, napríklad v podobe pooperačného opuchu sietnice v mieste najostrejšieho videnia,“ dodáva docentka Skorkovská s tým, že pokiaľ pacient dodržiava odporúčaný pooperačný režim, vrátane kvapkania do oka a optimálneho dávkovania diabetických liekov, všetko by malo prebehnúť v úplnom poriadku.

Čo sa deje pri operácii?


Samotný operačný zákrok trvá 15 – 20 minút a je úplne bezbolestný. Počas zákroku je postihnutá očná šošovka z oka odstránená (pomocou ultrazvuku či lasera) a nahradená umelou vnútroočnou šošovkou.
Umelá šošovka je trvalou náhradou pôvodnej šošovky a zostáva v oku do konca života. Celková anestézia sa používa len výnimočne. Zákrok prebieha ambulantne. Pre znecitlivenie povrchu a vnútorných štruktúr oka sa tesne pred operáciou aplikujú očné kvapky.


Po zákroku je oko zakryté náplasťou, ale bezprostredne po operácii môže ísť pacient domov. Operácia druhého oka sa vykonáva obvykle s odstupom 3 až 7 dní.


Umelá šošovka nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu. Nemôže zostarnúť ani sa zakaliť. „Sivý zákal sa vrátiť nemôže. Čo sa však môže stať, je skalenie puzdra pôvodnej šošovky, do ktorého sa vkladá nová šošovka. Tomu sa hovorí sekundárny sivý zákal,“ vysvetľuje MUDr. Radan Zugar, primár Očného centra Praha. Našťastie i tento problém sa dá odstrániť rýchlym a bezbolestným spôsobom.

Rozlúčte sa s okuliarmi


Príjemným bonusom operácie sivého zákalu je možnosť zbaviť sa okuliarov. Umelá vnútroočná šošovka dokonale nahrádza dioptrickú silu pôvodnej očnej šošovky, takže voľbou vhodného typu šošovky je možné odstrániť aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť i astigmatizmus.

(Článok prevzatý z časopisu DIAstyl)
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 17:31