Dreamstime
StoryEditor

Kradne kosti, aj roky života. Osteoporóza vyvolaná diabetom má svoj názov DIAPORÓZA

06.11.2020, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Zlomeniny v dôsledku nízkej kostnej hustoty sa stali často pozorovanou komplikáciou u cukrovkárov, a to najmä v prípade zle kompenzovaného alebo dlhotrvajúceho ochorenia.

Osteoporóza sa podľa profesora Juraja Payera, odborníka na osteoporózu, môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina.


„Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní,“ hovorí profesor Payer.


Najzávažnejšie sú podľa neho zlomeniny krčka stehnovej kosti, pri ktorých do jedného roka po úraze zomiera až 30 % pacientov.

Z ostatných je až 80 % po úraze odkázaných na pomoc okolia či špecializovanú starostlivosť. Závažné komplikácie prinášajú aj osteoporotické zlomeniny stavcov chrbtice, ktoré môžu mať trvalé následky, ako sú intenzívne bolesti chrbtice, deformity, strata telesnej výšky, útlak vnútorných orgánov či znížená pohyblivosť.

Ako diabetes vplýva na kosti

Diabetes mellitus 1. typu závažnejšie postihuje štruktúru a hustotu kostí, a to najmä v dôsledku nedostatku inzulínu a jeho anabolického vplyvu na kosť. Kostná hustota u pacientov s diabetom mellitus 2. typu síce zostáva zachovaná, ale výrazne sa zhoršuje samotná kvalita kosti.

„Hoci z rôznych dôvodov, obidve skupiny pacientov s cukrovkou sú ohrozené osteoporózou. Táto skupina pacientov trpí aj väčším počtom komplikácií pri liečbe osteoporotickej zlomeniny, medzi ktoré patrí riziko infekcie operačnej rany, horšie hojenie, vznik pseudoartrózy či výskyt kardiovaskulárnych komplikácií u cukrovkárov 2. typu,“ dodáva odborník.

Rizikové faktory pre osteoporózu súvisiace priamo s diabetom:


• zlá glykemická kompenzácia
• diabetická nefropatia
• liečba DM 2. typu glitazónmi

Súvisiace s diabetickými komplikáciami:
• neuropatia
• diabetické hnačky

Rizikové faktory pádov:
• epizódy hypoglykémie
• noktúria
• znížený vízus pri diabetickej retinopatii alebo katarakte
• poruchy rovnováhy v dôsledku diabetickej neuropatie a diabetickej nohy
• znížené reflexy

Komplexný prístup k liečbe

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. „Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty,“ uvádza profesor Payer.

Pacienti s osteoporózou majú podľa neho možnosť liečiť sa rôznymi účinnými látkami, rozličnými formami a režimami užívania. Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – minimálne 3 roky.

Vo všeobecnosti po 5 rokoch liečby nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku.

Vitamín D a vápnik


„Neoddeliteľnou súčasťou liečby osteoporózy je užívanie doplnkov – vápnika a vitamínu D. Vitamín D je nevyhnutný pre dobré vstrebávanie vápnika v organizme, ktorý zase znižuje odbúravanie kostí,“ dodáva profesor. Odporúča denný príjem vápnika 1 000 – 1 200 mg a vitamínu D 800 – 1 000 IU – medzinárodných jednotiek.


Čo je osteoporóza

Ide o metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Málokto si však uvedomuje, že pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.

Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
24. máj 2023 08:08