StoryEditor

Samovyšetrenie prsníkov by malo byť pre ženy samozrejmosťou

27.10.2020, 07:00
Autor:
TASRTASR
Samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac by malo byť pre každú ženu samozrejmosťou. Tie, ktoré majú menštruáciu, by tak mali urobiť hneď po jej skončení.

Jedna zo zakladateliek aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková v rámci osvetovej kampane poukázala aj na to, že v mnohých prípadoch hrčku na prsiach nahmatal žene aj jej partner, čo jej vďaka včasnej diagnostike zachránilo život.

"Nie každá zmena, ktorú žena na prsníku zistí, je zmenou oznamujúcou vznik rakoviny," zdôraznila Pifflová Španková. Lekára treba vyhľadať, ak žena spozoruje zmenu v asymetrii prsníkov, zhrubnutie kože, výtok z bradavky, nerovnakú výšku uloženia prsníkov, vťahovanie kože prsníka, zmnoženie žľazy alebo hrčku.

Samovyšetrenie odporúčajú viaceré pacientske organizácie vykonávať pri sprchovaní, kúpaní či ležiačky.

Bruškami stredných troch prstov si treba každý prsník vyšetriť krúživými pohybmi smerom k bradavke. Je potrebné si nebolestivými drobnými krúživými pohybmi prehmatať celý prsník. Prvýkrát jemným tlakom prehmatať povrchové časti, druhýkrát výraznejším tlakom prejsť na prehmatanie hlbších častí.

Sústrediť sa treba aj na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchami. Všímať si treba každé zhrubnutie či hrčky, ktoré neboli pri predchádzajúcich vyšetreniach prítomné. Pri prehmataní prsníkov treba jemným tlakom na bradavku skontrolovať, či z nej niečo nevyteká.

samovyšetrenie prsníkov samovyšetrenie prsníkov NIE RAKOVINE

Asociácia Nie rakovine tiež poukázala na plošný, štátom garantovaný skríning. Zdravotné poisťovne naň pozývajú ženy vo veku 50 do 69 rokov. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré je účinnou metódou prevencie rakoviny prsníka, má 1,33 milióna žien. Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 percent žien.

Združenie pripomína, že mamografia je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium tejto rakoviny. Skríningovým mamografickým vyšetrením prsníkov sa kontrolujú ženy, ktoré nepociťujú žiadne priame známky prítomnosti nádorového ochorenia prsníka.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. september 2023 03:37