Pixabay
StoryEditor

Ako sa chrániť pred slnečnými lúčmi

24.07.2020, 10:00
Autor:
(dia)(dia)
Nadmerné vystavovanie sa slnku bez adekvátnej ochrany môže vyvolať neželané spálenie, slnečné alergie, predčasné starnutie kože, ale aj závažné ochorenia.


Pri opaľovaní a dlhšom pobyte na slnku preto odborníčka z lekárne Dr.Max Jana Varsová odporúča dbať na správnu ochranu kože, ako aj celkové zdravie dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní.


● Chráňte svoje oči slnečnými okuliarmi s UV filtrom, používajte pokrývku hlavy a voľný odev.
● Nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Uprednostnite čistú či minerálnu vodu, snažte sa obmedziť sladené nápoje, kofeín či alkohol.
● Pobytu na slnku sa vyhýbajte medzi 11. – 15. hodinou, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia.
● Prípravok na opaľovanie naneste na pokožku dvakrát po sebe, minimálne 30 minút pred pobytom na slnku. Jeho nanášanie každé dve hodiny opakujte.


● Dôsledne natrite predovšetkým nos, uši, pery, priehlavky nôh, znamienka a jazvy. Práve na týchto citlivých miestach dochádza k spáleniu pokožky najrýchlejšie.
● Pri dlhšom pobyte na slnku, po kúpaní ci sprchovaní je žiaduce sa opaľovacím prípravkom opätovne natrieť.
● Je potrebné sledovať si dĺžku pobytu na priamom slnku, aj keď ste použili opaľovací prípravok. Pri nadmernom slnení hrozí totiž nebezpečenstvo slnečného úpalu. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, horúčkou, celkovou slabosťou, závratom, zmätenosťou ci vracaním.
● Počas leta môžete preventívne užívať aj takzvané antioxidanty (zinok, biotín, vitamín C), teda látky, ktoré pomáhajú pri ochrane kože.


ZÁSADY OCHRANA PO OPAĽOVANÍ


● Po skončení opaľovania ošetrite pokožku vhodným prípravkom po opaľovaní. Je dobré mať na pamäti, že spálenie pokožky znamená veľké riziko a podľa názoru mnohých odborníkov značne zvyšuje riziko zhubného kožného nádoru – melanómu.
● Pokiaľ dôjde k spáleniu pokožky (koža je červená, bolestivá, môže byť prítomný mierny opuch), schlaďte postihnuté miesto najlepšie vodou (studená jemná sprcha, krátky kúpeľ alebo priloženie studeného obkladu).
● Na upokojenie kože naneste na postihnuté miesta prípravky napríklad s obsahom panthenolu alebo aloe vera.
● Zvlášť počas tohto obdobia dbajte na dostatočný príjem tekutín, pri spálení kože je dehydratácia veľmi častá

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 16:16