Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Telemedicína šetrí čas aj peniaze. Jej využitie na Slovensku je však minimálne

17.07.2020, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Telemedicína alebo medicína na diaľku pomáha efektívnejšie manažovať pacientov. Napriek tomu, že šetrí čas aj peniaze, na Slovensku sa využíva len minimálne. Hlavná príčina prečo je to tak, spočíva v doposiaľ neexistujúcej úhrade za výkon telemedicíny.

 „Telemedicína je budúcnosťou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vďaka inovatívnym zdravotníckym prístrojom máme prehľad o zmene stavu pacienta a ak je to potrebné, môžeme ihneď reagovať - zmeniť liečbu alebo v prípadne alarmujúcich výsledkov pozvať pacienta na kontrolu priamo do ordinácie,“ vysvetľuje MUDr. Erika Komanová, hlavná lekárka jednotky intervenčnej arytmiológie Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Komanová zároveň hovorí že nielen pre kardiologických pacientov môže telemedicína znamenať lepšiu kvalitu života a v niektorých prípadoch môže byť okamžitá reakcia lekára na zmenu stavu pacienta dokonca aj život zachraňujúca.

 

Pandémia koronavírusu ukázala výhody telemedicíny

Význam telemedicíny sa naplno ukázal v čase koronavírusovej pandémie. Hodiny čakania v ambulanciách lekárov vystriedali telefonické konzultácie, pacienti začali vo väčšej miere využívať aj e-recepty. Práve pandémia koronavírusu motivovala lekárov a aj pacientov viac využívať telemedicínu ako efektívny nástroj manažmentu pacientov. Týkalo sa to nielen pacientov s chronickými, nehojacimi sa ranami, ale aj kardiovaskulárnych pacientov.

 

V kardiológii je podľa Vladimíra Mičietu, predsedu združenia SK+ MED, telemedicína nevyhnutnosťou. „Prostredníctvom moderných diagnostických medicínskych inovácií vieme napríklad cez vzdialený monitoring permanentne 24 hodín monitorovať srdcovú činnosť pacientov. Pacient tak nie je odkázaný čakať dlhé hodiny v čakárni na vyšetrenie lekárom špecialistom. Ten si vie na diaľku  skontrolovať  zdravotný stav pacienta prostredníctvom údajov, ktoré mu zabezpečuje tzv. vzdialený monitoring,“ dodáva.   

 

 

Lekár, ktorý manažuje pacienta na diaľku nemá za takýto výkon zaplatené.  Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+ MED poukazuje na nevyhnutnosť nastaviť jasnú a transparentnú úhradovú politiku za telemedicínu. Zatiaľ čo v zahraničí sa bežne využíva na manažment pacientov a uľahčuje tak ich prístup k zdravotnej starostlivosti, na Slovensku ide o oblasť, ktorá naráža najmä na stanovanie ceny za výkon.

 

 Moderné technológie umožňujú jednoduchšie sledovať a odhaliť napríklad poruchy srdcového rytmu

Prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Peter Hlivák tvrdí, že Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s najvyšším počtom kardiovaskulárnych pacientov a ročne zomierajú tisíce ľudí v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. „Bojujeme s nedostatkom kardiológov čo má za následok dlhé čakacie lehoty u lekára špecialistu.  Prostredníctvom inovatívnych medicínskych technológií by sme však vedeli pacientov manažovať oveľa efektívnejšie. Moderné technológie nám umožňujú  oveľa jednoduchšie detekovať napríklad poruchy srdcového rytmu a zahájiť včasnú a správnu liečbu,“ dodáva Hlivák, ktorý pracuje na oddelenie arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Bratislava. 

 

Vzdialený monitoring má dokázateľné prínosy:

  • zlepšuje diagnostiku,
  • urýchľuje nasadenie liečby,
  • znižuje počet návštev v ambulanciách lekárov,
  • poskytuje komfort pre pacientov,
  • šetrí peniaze poisťovni.

 

Napriek tomu však zdravotné poisťovne takúto formu starostlivosti o pacientov, lekárom nepreplácajú. Nie je totiž stanovená úhrada za takýto výkon. Z verejného zdravotného poistenia je hradený len prístroj na domáce monitorovanie.

 Telemedicínu dnes môžu využívať nielen pacienti so srdcovo-cievnymi chorobami, ale aj diabetici.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
14. september 2024 09:20