Máte vy alebo druhý rodič alergiu či astmu? To je jedna z prvých otázok, ktoré padnú v detskej alergologickej ambulancii. Lekári vedia, prečo sa pýtajú. Ak trpí chorobou jeden rodič, je riziko 40 percent, že dieťa ochorie tiež. Ak trávy, roztoče či prach vadia mame aj otcovi, je pravdepodobnosť až 60-70 percent, že potomok na tom bude rovnako. Alergia matky pritom hrá v dedičnosti o niečo väčšiu úlohu. V menšej miere sa dedia aj vlohy k astme. "O tom, či sa choroba rozvinie, mnohokrát rozhodujú ďalšie vplyvy, vrátane vonkajšieho prostredia, znečistenia ovzdušia či spôsobu stravovania," uvádza lekárka Jana Yanov.Pixabay
StoryEditor

Alergikov neustále pribúda. Za nárastom možno hľadať aj prehnanú hygienu

08.07.2020, 13:17
Autor:
(dia)(dia)
Alergické ochorenia sú jednou z najväčších epidémií súčasnosti. Neustále pribúda pacientov, ktorí majú nejaký druh alergie, a podľa odborníkov sa to bude len zhoršovať. O päť rokov bude mať každý človek nejakú alergiu.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO upozorňuje, že alergické ochorenia sú štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a sú pre jednotlivé krajiny obrovskou ekonomickou záťažou. Aj preto sa 8. júl už 15 rokov pripomína ako Svetový deň alergií.

Jeho hlavným cieľom je zvýšiť informovanosť o alergiách, podporiť prevenciu znižovaním alergénov a zabezpečiť požadovanú zdravotnú starostlivosť a účinnú liečbu. Alergikov síce neustále pribúda, no rozširujú sa aj možnosti liečby.

Alergia má rôzne prejavy


Alergia je vlastne prehnaná reakcia organizmu, ktorá vznikne v prípade kontaktu s bežnými, inak
neškodnými látkami. Prejavujú sa rôzne, napríklad zhoršením dýchania, dokonca astmatickými
záchvatmi a veľmi často kožnými problémami. „Výskyt atopickej dermatitídy má stúpajúcu tendenciu. Vplyvom priemyselnej činnosti, chemizácie životného prostredia, ale aj našim stresujúcim spôsobom života, je alergikov stále viac. Keď som bola pred piatimi rokmi na odbornej konferencii v Paríži, zaznelo tam, že v roku 2025 bude dokonca každý človek na planéte trpieť nejakou formou alergie,“ vraví kožná lekárka Michaela Blaško.


K alergiám prispieva genetika aj prehnaná hygiena

Odborníci predpokladajú, že za rýchly nárast počtu alergických ochorení zodpovedá viacero faktorov. Okrem genetickej predispozície a znečisteného životného prostredia, môže vznik alergie podnecovať napríklad aj prehnaná hygiena. K ďalším rizikovým faktorom patrí fajčenie matky v tehotenstve.


„Keďže vidíme, že okolo nás pribúda alergikov, často medzi malými deťmi, rozhodli som sa založiť
združenie a portál, ktoré chcú robiť osvetu v tejto oblasti,“ vraví Andrej Vilim zo Slovenskej asociácie
alergiologických pacientov.

Alergia sa môže týkať každého

„O pár dní spúšťame web alergia.help, kde budú podrobné informácie o rizikách vzniku alergií, prevencii a možnostiach liečby. Oslovili sme viacero odborníkov, s ktorými chceme spolupracovať tak, aby to boli informácie naozaj relevantné a dôveryhodné,“ dodáva.


Alergia môže postihnúť naozaj každého, aj človeka, ktorý nikdy nemal väčšie zdravotné problém.
„Alergia, rovnako ako láska, kvitne v každom veku. Toto treba zdôrazniť, mnohí si totiž myslia, že
v 60-ke sa ich to netýka. Ale nie je to tak,“ uzatvára lekárka Blaško.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 00:37