Pixabay
StoryEditor

9 tipov ako sa stravovať v karanténe

04.05.2020, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Mnoho času stráveného doma mimo štandardný režim sa môže negatívne podpísať na zdraví aj na postave. Z tejto situácie sa však dá aj vyťažiť. Cvičenie je len jedným z mnohých faktorov, ktorým môžeme na sebe, svojom zdraví a postave pracovať.

Teraz (v čase koronakarantény) má mnoho z nás viac času na seba. Nemajte strach skúsiť aj nové veci. Zmena si žiada zmenu. Doslovne to znie takto: „Ak chceš niečo zmeniť, tak musíš niečo zmeniť.“

Týchto pár bodov vám pomôže cítiť sa aj v období karantény lepšie. „Nemajú priamy vplyv na vašu postavu vo význame rysovania a definícií svalov. Prospejú vášmu zdraviu, triezvej mysli a minimalizujú vašu možnosť priberania. Verím, však, že tí, ktorí aplikujú všetky uvedené body, zoštíhlia aj na tuku,“ hovorí  fitnes tréner Ľuboš Gsch.1. Zeleninová hostina
Je mnoho druhov zeleniny. Iste ste už dlhšiu dobu nejakú nechutnali alebo ste niektoré nejedli ešte vôbec. Teraz je ten čas. Prípadne si zvoľte tie druhy zeleniny, ktoré poznáte a viete si na nich pochutiť. Ak takéto druhy zeleniny máte, urobte si zeleninovú hostinu. Zabezpečíte si tak veľký objem jedla s množstvom prospešných látok a malým množstvom kalórií.

2. Pôst 

Dočasne (stačí jeden deň) úplne vyraďte zo svojho jedálnička mäso a mäsové výrobky. Ak ste tradičný „mäsožrút“, prídete nato, že jedným (ani dvoma) dňom bez mäsa sa váš svet nezrúti. Vhodnou voľbou môže byť tiež bezmäsitý deň skombinovať so zeleninovou hostinou. To však nemusí byť podmienka, berte to len ako tip.

3. Jednodňová hladovka

Aj keď to možno neznie príliš lákavo (a bezpečne) opak je pravdou. Hladovka znamená nejesť nič alebo maximálne 1-2 malé jedlá počas dňa. Niektoré zdroje uvádzajú hodnotu týchto jedál max. 400 kalórií. Postenie je staré ako celý náš svet a tiež sa považuje za veľmi účinnú liečebnú metódu (v prípade, že je realizovaný rozumne). Príležitostné benefity pôstu siahajú ďalej ako len po to, že si „oddýchne“ trávenie a pomôžete tak svojej regenerácií. Asi najdôležitejší proces, ktorý v pôste stojí za zmienku je autofágia. Zjednodušene je to akýsi proces odvozu odpadov z tela. Odporúča sa piť len čistá voda, čaj, prípadne káva.

4. Spánok

Priestor pre regeneráciu tela by mal byť umožnený aj spánkom. Údajne sme ako civilizácia skrátili dobu spánku za posledných 10 rokov o viac ako 1 hodinu. Tento deficit sa môže negatívne podpisovať na našom zdraví. Okrem spánku ako prostriedku regenerácie je neodškriepiteľnou pravdou, že keď človek spí, neje. Čo je ďalší spôsob, ktorý pomôže vašej štíhlosti. Dôležité je tiež poznamenať, že čím je lepšie váš organizmus oddýchnutý spánkom, tým menej máte potrebu jesť.

5. Otužovanie

Otužovanie je momentálne trendom. Podobne ako pôst, má veľmi veľa benefitov. Medzi ne patrí napríklad prekonanie psychických bariér. Studená sprcha alebo vaňa  splnia základný účel. Tí menej smelí môžu začať aj s vlažnou vodou. Otužovanie tiež napomáha spaľovať tuk a aktivovať metabolizmus k väčšej spotrebe kalórií.

6. Učenie
Všetok tréning tela sa začína v hlave. A tam sa začína aj akákoľvek zmena. Čas, ktorý je momentálne „navyše“, môže byť efektívne využitý štúdiom. Doslova akýmkoľvek – špecifické zručnosti, knihy, videá, hry, kurzy... Výber je skutočne neobmedzený.

7. Experimentovanie
Experimentovanie súvisí s bodmi uvedenými v tomto článku, ale i so všetkým, čo vám príde na rozum. Všetko čo vás kedy zaujímalo a nemali ste na to čas, môžete teraz vyskúšať. „Mojím experimentom je momentálne zabezpečiť plnohodnotné jedlo pre celú domácnosť (2 dospelý a 2 deti) do maximálnej hodnoty 5 euro. Aktuálne dominujú tieto tri jedlá: Ovsená kaša s ovocím a jogurtom, praženica s cibuľkou a chlebom, tofu soté so zeleninou.

8. Meditácia
Meditácia je definovaná ako činnosť uvedenia sa do stavu väčšieho a hlbšieho sústredenia. Akejsi tichej bystrosti a múdrosti. K meditácií nemusíte byť nábožensky ani ezotericky založený. Jednoducho využite meditáciu ako čas pre seba a so sebou samým. Vnímajte svoje pocity, telo a spoznávajte procesy, ktoré sa vo vás  odohrávajú. Meditácia je tiež jeden z liečebných postupov. Pomáha telu i duši.

9. Cvičenie
Cvičte, respektíve vykonávajte akýkoľvek druh cvičenia. Ak cvičeniu (silovému) priamo neholdujete, nenúťte sa do ‚super-tuk-spaľovacích‘ a svaly budujúcich cvičení. Zacvičte si len tak, z dlhej chvíle, pretože chcete urobiť niečo pre seba. Čupieť v drepe (drepieť), pilatesovať, kľukovať, jogovať alebo len zhlboka dýchať. Alebo čokoľvek iné, čo vám je sympatické. Toto všetko sú cvičenia, ktoré vám pomôžu využiť čas. Odreagujete sa a prospeje to tiež vašej mysli a rovnako ‚hlave‘.

Ľuboš Gsch, profesionálny fitnes tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 06:44