Odberné miesto v Nitre na stery pre testovanie na COVID-19TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

ŠÚKL neodporúča kúpu samotestov na COVID-19 z internetu

16.04.2020, 17:38
Autor:
TASRTASR
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neodporúča verejnosti kúpu samotestov, respektíve rýchlotestov na diagnostiku ochorenia COVID-19 z internetu. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu. Informovala o tom hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.

"Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje u všetkých tvorbu protilátok, a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o negativite ochorenia COVID-19, čo môže mať nebezpečné následky," povedala riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Okrem toho, testy v súčasnosti dostupné na trhu v Európskej únii (EÚ) nie sú podľa nej určené laickej verejnosti a mnohé z nich sú necertifikované.

Rýchlotesty nie sú určené laickej verejnosti

Ústav preveril situáciu na trhu v EÚ a tiež odborné publikácie týkajúce sa spoľahlivosti rýchlotestov. Na trhu EÚ podľa slov odborníkov momentálne nie sú registrované žiadne testy na ochorenie COVID-19 určené na samotestovanie laickej verejnosti.

"Rýchlotesty, ktoré v EÚ registrované sú, sú určené na profesionálne použitie," doplnil ŠÚKL s tým, že v prípade použitia takýchto testov laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu, no rovnako aj nesprávnej interpretácie výsledku.

Senzitivita a špecificita rýchlotestov je podľa ústavu nízka, takže najmä v prípade použitia v prvých dňoch po nákaze je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívneho výsledku.

"Rýchlotesty protilátky detekujú až niekoľko dní po nákaze a spravidla až keď má pacient príznaky. Najmä v prípade negatívneho výsledku je riziko, že nakazený pacient získa falošný pocit bezpečia a bude nevedomky roznášať ochorenie. Aj pri pozitívnom výsledku je potrebné výsledok verifikovať metódou priamej detekcie," komentoval ŠÚKL.


Podľa odborných publikácií ani prekonané ochorenie nezaručuje vytvorenie protilátok, a tak test na detekciu protilátok v kontexte ochorenia COVID-19 podľa štátneho ústavu nie je dostatočný.

Viaceré ponúkané testy sú podľa odborníkov necertifikované. "Rýchlotesty na domáce aj profesionálne použitie spadajú do kategórie in vitro diagnostických zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom EÚ aj Slovenska," uzavrel ŠÚKL.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 15:30