Ak ste niekedy boli v uzavretom priestore s fajčiarom cigariet, pravdepodobne ste si všimli pretrvávajúcu vôňu dymu na vašom oblečení. A minulý rok sa vedci rozhodli dokumentovať tento fenomén v štúdii publikovanej v časopise Indoor Air. Aby sa zistilo, koľko nikotínu môže absorbovať oblečenie a koža po vystavení cigariet, šesť mužských výskumníkov, z ktorých všetci boli nefajčiari, sedelo 5 hodín v miestnosti naplnenej tabakovým dymom (zo stroja, nie z človeka). Koncentrácia nikotínu v miestnosti vytvorila podobné úrovne expozície ako v britských krčmách, ktoré umožňujú fajčenie. Štyria z nich mali len krátke nohavice, zatiaľ čo ďalší dvaja mali čisté oblečenie. Pri druhom o týždeň neskôr dvaja účastníci nosili oblečenie, ktoré bolo predtým vystavené nikotínu, zatiaľ čo dvaja do pása vyzlečení muži sa po teste hneď osprchovali. Hoci vedci si mysleli, že koža poskytuje dobrú bariéru proti nikotínu, štúdia zistila, že koža nefajčiarov môže absorbovať nikotín z cigaretového dymu na úrovni podobnej tej, ktorá sa zistila pri inhalácii cez pľúca. Tomuto nikotínu trvá niekoľko dní, kým sa z tela uvoľní. Osprchovanie sa po tom, čo sa nachádzate v miestnosti naplnenej dymom alebo rýchle vymenenie za čisté oblečenie, môže znížiť množstvo nikotínu, ktorý presakuje do pokožky.Pixabay
StoryEditor

Fajčiari majú zvýšené riziko infekcie novým koronavírusom

24.03.2020, 15:01
Autor:
TASRTASR
Fajčiari podľa najnovších vedeckých dôkazov patria k rizikovej skupine ohrozenej nákazou COVID-19, spôsobenou novým koronavírusom. Po infikovaní sa u nich tiež predpokladajú ťažké zdravotné dôsledky.

Upozorňujú na to centrá pre liečbu drogových závislostí, ktoré po dohode ponúkajú svoju expertízu na pomoc. Informoval o tom hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

"Nový koronavírus postihuje u človeka v prvom rade jeho dýchací trakt. Fajčenie má veľký dosah na zdravotný stav celého traktu," upozornila na to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Pre pľúca je fajčenie podľa WHO osobitne rizikové.

Podľa ďalších štúdií fajčenie poškodzuje aj imunitný systém, a tým schopnosť zvládať infekcie. "Štúdie preukázali, že fajčiari dostanú s dvakrát väčšou pravdepodobnosťou chrípku a majú potom závažnejšie symptómy. V minulosti sa zistilo, že majú i vyššiu úmrtnosť," uviedol Okruhlica.

Zistenia z Číny o vzťahu medzi novým koronavírusom a fajčením preukázali, že medzi pacientmi s ochorením COVID-19 bolo viac fajčiarov, ktorí zomreli alebo potrebovali mechanickú pľúcnu ventiláciu.

Vyššie bolo i percento fajčiarov medzi ťažkými prípadmi ochorenia. Fajčiari mali približne 2,4-krát väčšiu pravdepodobnosť prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti a potrebu mechanickej ventilácie ako nefajčiari.

Práca austrálskych autorov publikovaná 20. marca tiež poukazuje na biologický mechanizmus zvýšenej zraniteľnosti fajčiarov voči infekcii COVID-19 a na to, že fajčenie môže zvyšovať riziko nákazy, jej prenos a úmrtnosť. Tieto riziká a následky sa podľa vedcov týkajú aj používateľov elektronických cigariet.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 13:23