Pixabay
StoryEditor

Až 9 z 10 fajčiarov si uvedomuje smrteľné riziká, no závislosti sa zbaviť nedokáže

12.03.2020, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku fajčí denne až 23 % dospelých Slovákov. Počet fajčiarov pritom neustále rastie, čím kopírujeme celosvetový trend.

Vo svete fajčí 1,1 miliardy ľudí a do roku 2025 sa očakáva zvýšenie až na 1,6 miliardy. Táto celosvetová epidémia, žiaľ, neobchádza ani našu krajinu.

Zbaviť sa závislosti od nikotínu nie je pritom jednoduché ani napriek faktu, že si fajčiari uvedomujú vážne riziká tohto zlozvyku. Potvrdil to aj prieskum lekární Dr.Max, podľa ktorého si až 90 % fajčiarov uvedomuje negatívne vplyvy na zdravie vrátane rakoviny pľúc a iných pľúcnych ochorení, napriek tomu ich to od fajčenia neodrádza.

Vačšina fajčiarov nepovažuje preventívky za dôležité

Celoslovenský prieskum bol realizovaný prostredníctvom dotazníka vo viac ako 300 lekárňach Dr.Max na vzorke 9 560 zákazníkov, ktorí sa zúčastnili na odborno-preventívnej kampani Dni zdravého dýchacieho systému.

Okrem neschopnosti vyrovnať sa so závislosťou od nikotínu priniesol prieskum aj ďalšie zásadné zistenia. Viac ako 70 % opýtaných fajčiarov nepovažuje preventívne prehliadky za dôležité pre zdravie svojich pľúc.  

 

Výsledky prieskumu ďalej prezradili, že takmer štvrtina respondentov (23 %) by chcela prestať s fajčením. Na druhej strane až 15 % opýtaných nehodlá so svojou závislosťou nič robiť a s fajčením jednoducho nechce prestať. No a zo všetkých dopytovaných fajčiarov sa takmer 40 % respondentov pokúšalo prestať fajčiť, ale nepodarilo sa im to.

 „Každý rok si praje skončiť až 70 % fajčiarov, ale podarí sa to iba 3 – 5 % závislých osôb. Lekárnik dokáže zvýšiť mieru odvykania o 5 % a to krátkou radou, impulzom, podaním informačného letáčika alebo brožúrky. Pod vedením zdravotníckeho pracovníka sa miera odvykania zvyšuje na 8 – 10 % a pri farmakoterapeutickej intervencii dokonca až o 35 %  a viac,“ vysvetlila Jana Varsová, špecialistka na odborné kampane z lekární Dr.Max.

Množstvo fajčiarov sa dlhodobo lieči na rôzne choroby, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s ich závislosťou.

Práve fakt, že lekárnik môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov či kľúčovou osobou v boji so závislosťou od nikotínu priniesli lekárne Dr.Max v rámci odborno-preventívnych kampaní novú tému zameranú na problematiku fajčenia. Počas týždeň trvajúcej kampane Dni zdravého dýchacieho systému sa vyškolení odborníci zameriavali na celý komplex prevencie spojenej s dýchacím systémom pacientov, avšak s dôrazom na poradenstvo a pomoc pri odvykaní od fajčenia.

Na riziká fajčenia, ako je napr. rakovina pľúc, srdcovo-cievne ochorenia, chronická obštrukčná choroba pľúc či mŕtvica, zomrie každoročne asi 8 miliónov ľudí, z toho približne 1,2 milióna sú iba pasívni fajčiari. Množstvo fajčiarov sa dlhodobo lieči na rôzne choroby, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s ich závislosťou.

Fajčiari sa oproti nefajčiarom liečia výrazne viac na astmu, vysoký tlak a diabetes

Podľa prieskumu lekární Dr.Max fajčiari sa oproti nefajčiarom liečia výrazne viac na astmu, vysoký tlak a diabetes. V priemernom počte chorôb na respondenta je to pri fajčiaroch až dvakrát viac chorôb súčasne.

Ako ďalej ukázal prieskum, až 40 % respondentov, ktorí vyfajčia denne viac ako 20 cigariet, sa lieči na vysoký tlak. Vysoký tlak je pritom ochorenie, na ktoré sa fajčiari, ktorí sa zapojili do prieskumu, liečia najčastejšie. Ďalej sú to ochorenia v nasledujúcom poradí: chronický zápal pľúc a priedušiek, ochorenia srdca, astma, diabetes.

 „Respondenti v pokročilom veku, ktorí sa zapojili do nášho prieskumu najčastejšie uvádzajú, že sa liečia na ochorenia ako chronický zápal pľúc a vysoký krvný tlak,“ uzatvára výsledky prieskumu Jana Varsová..

Z prieskumu podľa nej vyplýva, že až 70 % fajčiarov sa zadýcha pri vyšliapaní po schodoch na 3. poschodie. Sťažené dýchanie spomína ako najčastejší príznak fajčenia, ktoré ich obmedzuje v pohybe. Život limitujúce je podľa návštevníkov lekární zapojených do prieskumu aj búšenie srdca a bolesti kĺbov.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
20. júl 2024 14:34