Pôsobí pozitívne:
- pri vysokých hodnotách tuku v krvi
- pri vysokom krvnom tlaku
- pri ďalších srdcovo-cievnych komplikáciách
- pomáha aj pri redukčných programoch
- upravuje hladinu cukru v krvi
Zeleninu si diabetik nemusí započítať do obsahu sacharidov, ktoré ovplyvnia glykémiu. Preto si nemôžeme mýliť sacharidy so SJ (sacharidovými jednotkami), lebo aj zelenina obsahuje sacharidy.
Edukácia o stravovaní má významnú úlohu pri pochopení, koľko čoho môže diabetik zjesť v danom čase, aby jeho glykémia bola výborná alebo aspoň uspokojivá. Potom sa „nezahreje“ pri pohľade na glukomer, keď má v dôsledku svojou nevedomosti glykémiu vysokú.
Môže získať potrebné informácie počas edukácie o stravovaní, či je realizovaná v skupine alebo podľa potreby aj individuálne. Poučí diabetika o tom, aká veľká má byť jeho porcia jedla a ktoré potraviny je vhodné zaradiť do jeho jedálneho lístka.
Kedy je vhodné jesť zeleninu, aký má význam ovocie pre jeho zdravie, ako má ovocie započítať do počtu SJ a ktorý druh je vhodnejšie zjesť a ktorý radšej nie. Konzumáciou vlákniny pomôže nielen glykémii, telesnej hmotnosti, ale aj srdcu a cievam.
Je potrebné pripomenúť, že pri nadmernom príjme vlákniny si môžeme spôsobiť aj problém, napríklad s plynatosťou.
Pri dlhodobom zvyšovaní potrebnej dávky vlákniny postupne dochádza k ochudobňovaniu tela o niektoré minerálne látky, ktoré sa nevyužijú práve pre nárazový veľký príjem vlákniny. Zabráni sa vstrebávaniu napríklad vápnika, horčíka alebo zinku, ktorý prijmeme s jedlom.
To sú minerály potrebné pre zdravé kosti a zuby, nevyhnutné pre prenos nervových vzruchov, zrážanie krvi a činnosť svalov, na čom sa podieľajú vápnik a horčík. Zinok je potrebný na činnosť mnohých enzýmov a posilňuje imunitný systém.
Vláknina viaže na seba škodlivé toxíny
Vláknina je vlastne určitý druh nestráviteľnej zložky sacharidu, ktorý nájdeme výlučne v potravinách rastlinného pôvodu. Poznáme rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Prechádza tráviacim traktom rýchlo a viaže na seba pre telo škodlivé toxíny, ako sú olovo a ortuť, tiež cholesterol a žlčové kyseliny.
Má schopnosť regulovať telesnú hmotnosť a má nízku energetickú hodnotu, lebo 1 g vlákniny vydá o polovicu menej energie ako 1 g sacharidov. Príjem vlákniny sa prispôsobuje veku a pohlavia.
Rozpustnú vlákninu obsahujú:
- obilniny
- strukoviny
- ovocie
- brokolica
- koreňová zelenina
- huby
Nerozpustná vláknina zabezpečuje pocit sýtosti, čistí črevo a napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu. Prítomnosť vlákniny v jedle pomáha glykémii a tiež jej môžeme pripísať úlohu prevencie pred civilizačnými chorobami, medzi ktoré patrí aj diabetes 2. typu.
Nerozpustnú vlákninu obsahujú:
- hrubé časti obilnín
- celozrnné potraviny
- zelenina
- strukoviny
- šupky ovocia
- orechy a semená
Mária Štefáková,
Národný endokrinologický a diabetologický ústav, Ľubochňa