Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Zvieratá pozitívne ovplyvňujú telesné aj duševné zdravie

14.02.2020, 06:52
Autor:
TASRTASR
Rôzne typy animoterapie, teda liečby s pomocou zvierat, dokážu komplexne ovplyvniť telesné aj duševné zdravie človeka.

Majú tiež pozitívne sociálne, psychologické a edukačné pôsobenie, ovplyvňujú napríklad emócie, schopnosť koncentrácie či sebadôveru.

„Na Slovensku je najrozšírenejšia hipoterapia - liečba s pomocou koní. Starostlivosť o ne je tiež formou terapie a samotné jazdenie má zase význam pri pacientoch s poruchami pohybového systému, napríklad chabým držaním tela," povedal ehabilitačný lekár Karol Hornáček, ktorý bol 20 rokov predsedom Slovenskej hipoterapeutickej asociácie.

Prispôsobovaním sa pohybu chrbta koňa sa podľa lekára upravuje držanie tela pacienta a svalová nerovnováha. „Posilňujú sa oslabené svaly a predlžujú sa skrátené," vysvetlil.

Hipoterapia sa podľa neho najčastejšie využíva u pacientov s detskou mozgovou obrnou, sklerózou multiplex či psychickými problémami.

Vhodná je i pre pacientov po cievnych mozgových príhodách alebo po úrazových poškodeniach mozgu a miechy.

Pri rôznych typoch zdravotného postihnutia má uplatnenie aj canisterapia, pri ktorej pomáhajú psy. „Tiež sa využíva napríklad u pacientov s detskou mozgovou obrnou. Pacienti, väčšinou malé deti, sa napolohujú na psov, z ktorých sála teplo a pokoj. Deti sa uvoľnia a znižuje sa ich svalové napätie," priblížil Hornáček.

Hladkaním psa sa zlepší motorika

Vďaka tejto terapii sa deťom zlepšuje hrubá motorika, držanie tela a tým, že psa napríklad hladkajú, aj jemná motorika. „Dieťaťu sa uvoľní ruka s prstami a potom môže ľahšie vykonávať aj rôzne denné aktivity. Lepšie sa naje, píše a zvláda iné činnosti,“ dodal.

Veľmi užitočná je podľa neho tiež delfínoterapia, ktorú slovenské deti využívajú napríklad na Kryme.

„Delfíny, podobne ako kone, majú podporný stimulačný efekt na pohybový systém a vertikalizáciu pacienta. Voda tiež nadľahčuje, čo uľahčuje vykonávanie niektorých pohybov," hovorí rehabilitačný lekár. Ďalším typom animoterapie je felinoterapia, teda liečba s mačkami.

„Na animoterapiu sa treba pozerať aj v širšom rozmere. Predovšetkým v ekonomicky rozvinutých krajinách sa u obyvateľstva zvyšuje pocit samoty, keďže sa vytratili viacgeneračné rodiny žijúce kedysi spoločne v jednom obydlí,“ rozpráva Hornáček.

Terapeuticky pôsobia aj malé zvieratká - škrečky či morčatá

Ľudia podľa neho žijú často sami vo veľkých mestách a zvieratá preberajú spoločenskú funkciu iných ľudí. „Zlepšujú náladu a nútia človeka chodiť pravidelne von z uzavretého priestoru bytu, keď ide s domácim miláčikom na vychádzku alebo kúpiť mu jedlo," hovorí odborník s tým, že tým sa podporuje jeho srdcovocievny, dýchací, imunitný a predovšetkým pohybový systém a človek sa tiež učí pravidelnosti a zodpovednosti. „Terapeuticky v istých hraniciach však môžu pôsobiť aj iné malé zvieratá, škrečky, morčatá, králiky a podobne," dodal.

Zvieratá medzi starými ľuďmi

Animoterapia sa využíva napríklad v domovoch sociálnej starostlivosti a v niektorých krajinách aj v nemocniciach. „Napríklad počas vizity sprevádza lekára pes.

Podľa vykonaných štúdií sa na oddeleniach, kam s ním chodil, znížila spotreba liekov proti bolesti, na podporu spánku a podobne," hovorí lekár. Človek totiž podľa neho vďaka zvieratám nepociťuje svoje ťažkosti tak intenzívne.

Pozitívne emócie a pohyb môžu ovplyvniť aj iné funkcie ľudského organizmu, napríklad upravujú peristaltiku čriev, stereotyp dýchania a ďalšie.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:27