noha, diabetická noha,Dreamstime.com
StoryEditor

Koža v ohrození. Najčastejšie sú to mykózy (2. časť)

01.02.2020, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Diabetici trpia rôznymi kožnými infekciami oveľa častejšie ako bežná populácia. Najčastejšie ide o mykotické, ktoré vyvolávajú kvasinky Candida albicans. Postihujú kožu, sliznice, nechty a vnútorné orgány. Okrem nich diabetikov často trápi suchá pokožka, vznik mozoľov, pľuzgierov či vredov...

Infekcie kože pri diabete
Diabetes znižuje schopnosť imunitného systému bojovať s infekciou, navyše zvýšená hladina glykémie podporuje pretrvávanie zápalu, priebeh infekčných ochorení je u diabetikov obyčajne ťažší ako u zdravej populácie.

1. Mykotické infekcie

Sú najčastejšie infekcie u diabetikov. Kandidózy vyvolané kvasinkami Candida albicans postihujú kožu, sliznice, nechty a vnútorné orgány. U diabetikov vzhľadom na zvýšenú hladinu glukózy je vhodné prostredie na premnoženie kvasiniek, zároveň podávanie antibiotickej liečby, cytostatík alebo kortikosteroidov zvyšuje riziko ich vzniku obzvlášť u diabetikov.

U pacientov s diabetom sa najčastejšie stretávame s Candidosis intertriginosa, ktorý vzniká v kožných zhyboch, napríklad pod prsníkmi, na bruchu u obéznych pacientov v miestach trenia kože o kožu, v slabinách, pazuchách.

Prejavuje sa ako:

  • ostroohraničený živočervený zápal (erytém),
  • môžu byť prítomné aj biele pľuzgieriky a belavý povlak,
  • rovnaké prejavy v dôsledku kvasinkovej infekcie bývajú často prítomné medzi prstami dolných končatín, čo sa prejavuje svrbením a pálením.


Zápal nechtového valu (kandidové paronýchium) – po zatlačení vyteká biely sekrét, postihnutý býva aj necht, ktorý je zhrubnutý, rozpadávajúci sa.

Infekčné kútiky na ústach – sú bolestivé, s belavým povlakom a trhlinami, často súčasne prebieha kvasinková infekcia na jazyku, podnebí a slizniciach v ústach, prítomný je aj belavý stierateľný povlak.

V liečbe sa používajú antimykotické prípravky vo forme roztokov, krémov a mastí, v ťažších prípadoch je potrebná systémová liečba antimykotikami. Dôležitá je dostatočná hygiena, pri antibiotikách používať aj probiotiká.

Mykotické infekcie vyvolané vláknitými hubami


Najčastejšie prejavy sú na dolných končatinách. Infekcia sa začína postihnutím medzi prstami nôh, veľmi často medzi štvrtým a piatym prstom. Typickým nálezom je ošupovanie medzi prstami, prípadne ošupovanie na chodidlách, vznikajú trhlinky, ktoré sú vstupnou bránou potenciálnej infekcie.

Tiež môžu byť vo forme pľuzgierov na chodidlách a bočných stranách chodidiel, prípade výrazným hrubnutím kože najmä na pätách. Pacienti pociťujú najmä svrbenie, iné ťažkosti neudávajú.


2. Baktériové infekcie

Zápaly vlasového folikulu (folikulitídy) – sú veľmi časté u diabetikov, a to na rôznych miestach na koži okrem dlaní a chodidiel. Najčastejším vyvolávateľom je Staphylococcus aureus.


Zapálený uzol (furunkul) v dôsledku šírenia infekcie do hĺbky vlasového folikulu, najčastejšie lokalizovaný na chrbte, na stehnách, na krku.

Je veľmi bolestivý, zápal sa šíri do hĺbky, praská a po uvoľnení obsahu sa hojí jazvou. Pri opakovanom výskyte furunkulov hovoríme o furunkulóze, ktorá môže poukazovať na nedostatočne kompenzovaný diabetes.


Akútne infekčné ochorenie (eryzipel) vyvolávané najčastejšie baktériou Streptococcus pyogenes, ktorý preniká do organizmu v miestach porušenej kožnej bariéry – či už v miestach chronických defektov na predkolení alebo trhlinami v medziprstí v dôsledku mykotickej infekcie. Je sprevádzaný horúčkou, triaškou.

Následne vznikom začervenania najčastejšie na predkolení alebo stehne, koža v danom mieste je horúca, môžu vzniknúť aj opuchy, pľuzgiere a zväčšiť sa spádové uzliny.

Daný stav musí byť preliečený antibiotikami, veľakrát vyžaduje hospitalizáciu a intravenóznu liečbu.

Zároveň je potrebná liečba defektov alebo trhliniek na koži. Komplikácie opakujúcich sa eryzipelov môžu byť ochorenia obličiek, srdca, pľúc. Hlboký zápal podkožia (ektyma) nasledovaný vznikom nekrózy. Vyvoláva ho Streptococcus pyogenes. Hojí sa jazvou.

Ochorenia priamo súvisiace s diabetom

Bullosis diabeticorum – je typická u pacientov s diabetom 2. typu. Ide o číre pľuzgiere veľkosti v priemere 5 – 30 milimetrov lokalizované na predkoleniach a nohách.

Vznikajú počas noci, bez pocitov pálenia, svrbenia. Obsah pľuzgierov je číry a sterilný. Okolitá koža je bez zápalu. Ich vznik môže súvisieť so zle kompenzovaným diabetom.

Necrobiosis lipoidica – vyskytuje sa často v strednom veku, viac u žien a u pacientov s diabetom 1. typu. Typicky sa začína asymetricky na predkolení, vpredu najskôr vznikajú ploché tmavočervené vyrážky, postupne splývajúce, ložiská postupne nadobúdajú žlté sfarbenie, koža je stenčená, lesklá s drobnými cievkami, neskôr centrálne môže dôjsť k vzniku defektov. Bolestivosť nie je výrazná.

MUDr. Andrea Kozárová, PhD., dermatologička

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
22. jún 2024 02:33