chrípka
StoryEditor

Aj CHRÍPKA môže spôsobiť smrť: Dodržiavajte tieto rady a obíde vás zďaleka

31.01.2020, 13:14
Autor:
TASRTASR
V čase stúpajúceho počtu chorých na chrípku je veľmi dôležitá prevencia. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR poukázali na to, že Slovensko zatiaľ postihli iba lokálne epidémie chrípky. Odporúčajú preto dodržiavať niekoľko pravidiel, ako ochoreniu možno zamedziť.

Hygienici hovoria o tom, že v čase "chrípkového obdobia" je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Chorí na chrípku by nemali chodiť do práce či školy. Prízvukujú, že chrípka nie je banálne ochorenie, môže spôsobiť vážne komplikácie zdravia, treba ju vyležať a v liečbe sa riadiť pokynmi ošetrujúceho lekára.

V prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný ranný filter. Vysvetlili, že zodpovedná osoba by mala v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa. Dôležité je takisto dbať na pravidelné vetranie miestností, mimoriadne potrebné je dbať na časté umývanie rúk, vďaka čomu sa výrazne znižuje riziko prenosu respiračných ochorení.

Člen rodiny s chrípkou by mal mať vyčlenený príbor, taniere, poháre. U chorej osoby má význam používanie rúšok.

Povrchy a kľučky možno dezinfikovať dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru či jódu. Obranyschopnosť organizmu možno podporiť zvýšeným príjmom vitamínov, najmä vitamínu C.

Proti chrípke sa ešte stále možno chrániť aj očkovaním. "Ide o najúčinnejšiu prevenciu proti tomuto ochoreniu. Dostatočná hladina ochranných protilátok sa v tele vytvorí po desiatich až 14 dňoch po očkovaní," zdôrazňujú.

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia

Je sprevádzaná vysokou teplotou. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov a svalov, silná bolesť hlavy. Chrípka sa prejavuje suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.

K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.

"Chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy a proti zápalu dýchacích ciest. Treba si dopriať veľa spánku a teplého čaju," informoval úrad hlavného hygienika.

Chrípková sezóna trvá na severnej pologuli od októbra daného roka do konca apríla nasledujúceho roka, teda od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka. Ide o obdobie, kedy odborníci predpokladajú väčší výskyt chrípky a jej podobných ochorení.

Počas chrípkovej sezóny môže dôjsť k chrípkovej epidémii.

Podľa geografického šírenia sa rozlišuje lokálna, okresná, krajská a celoštátna epidémia. "Vo všeobecnosti hovoríme o epidémii vtedy, ak ide o nahromadenie viacerých alebo mnohých ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste tým istým pôvodcom nákazy," dodávajú hygienici.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
01. jún 2023 10:20