Nedávne štúdie ukazujú, že očkovanie znižuje riziko ochorenia chrípky v rozmedzí od 40 percent do 60 percent, keď sú očkovacie látky dobre spárované proti vírusom. Niektorí ľudia veria, že vakcína proti chrípke u detí nefunguje. Je pravda, že účinnosť sa mení podľa veku. Je to spôsobené zmenou imunitného systému dieťaťa v priebehu jeho rastu. Jedna štúdia amerického Úradu verejného zdravotníctva zistila, že očkovacie látky proti chrípke znížili riziko výskytu chrípky súvisiacej s pediatrickou intenzívnou starostlivosťou o 74 percent. Pediater a predseda pre imunizáciu John Dunn zo zdravotného strediska Kaiser Permanente Washington odkazuje rodičom: "Každoročne máme veľa otázok o očkovacej látke proti chrípke. Všetkým vo veku šesť mesiacov a starším odporúčame očkovanie. Chrípka je vážne, potenciálne smrteľné ochorenie. Chrípková vakcína je najlepší spôsob, ako sa uistiť, že ste vy a vaši blízki chránení."Pixabay
StoryEditor

Chráňme sa očkovaním: Hygienici spustil web na podporu významu očkovania detí

23.01.2020, 13:58
Autor:
(dia)(dia)
Na Slovensku vznikol nový portál o dôležitosti a potrebe očkovania. Webová stránka s názvom "Chráňme sa očkovaním".

 Doména www.ockovaniechrani.sk vznikla z iniciatívy a za odbornej garancie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako národnej autority v plnení imunizačného programu.

 

Za portálom stoja hlavný hygienik Slovenskej republiky a významní slovenskí odborníci z oblasti epidemiológie, vakcinológie, infektológie, pediatrie a imunológie.

Informácie pre rodičov, s cieľom vyvrátiť nepravdivé tvrdenia o očkovaní, pripravili aj diabetológ a odborníčka, ktorá sa zaoberá výskumom etiológie autizmu.

 Nový web o očkovaní zdôrazňuje mimoriadny význam a opodstatnenosť očkovania v čase, keď na Slovensku klesla zaočkovanosť pri viacerých druhoch povinného očkovania s rizikom návratu epidémií vážnych infekčných ochorení.

„Častokrát sa stretávame s tým, že rodičia sa dostávajú k protichodným informáciám o očkovaní, a to najmä na internete a sociálnych sieťach. Našim cieľom bolo spustiť nový web, ktorý prinesie čitateľom overené odborné informácie a skúsenosti z praxe významných odborníkov.“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas.

 

Z webového portálu sa prihovárajú významní slovenskí odborníci – lekári, vedci, epidemiológovia, ktorí na základe svojich dlhoročných odborných skúseností chcú osloviť tých rodičov, ktorí sú neistí a váhaví pri svojom rozhodovaní, či dať alebo nedať zaočkovať svoje dieťa.

 

,,Treba si uvedomiť, že znižovanie zaočkovanosti vedie k návratu, a teda výskytu takých epidémií ochorení, ktoré sme tu na Slovensku desiatky rokov nemali,“ dodáva Mikas.

 

Potrebná zaočkovanosť detí aktuálne nie je dosiahnutá v Trenčianskom a Bratislavskom kraji.

 

Na tému očkovanie sme tu pre vás

 

Rodičia nájdu na portáli potrebné informácie o povinnom a odporúčanom očkovaní na Slovensku, k dispozícii majú aj interaktívny očkovací kalendár. Rovnako sa oboznámia so zložením vakcín a benefitmi očkovania, prečítať si môžu aj odpovede na najčastejšie otázky o očkovaní.

 

Z webu si možno stiahnuť aj brožúru o povinnom pravidelnom očkovaní detí pripravenú odborníkmi z ÚVZ SR. Rodičia na portáli nájdu aj zoznam Poradní očkovania pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR, kam sa môžu s dôverou obrátiť a získajú osobné bezplatné konzultácie v súvislosti s očkovaním.

 

Súčasťou portálu sú názory uznávaných odborníkov na tému dôležitosti očkovania a jeho mylným spájaním so vznikom autizmu či diabetu. Hovoria o svojich skúsenostiach z dlhoročnej odbornej praxe s očkovaním ako aj o výskyte závažných infekčných ochorení.

 

K téme sa vyjadrujú:

 

MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre deti a dorast:

,,Očkovaním dieťaťa zabránime, aby ochorelo na infekčné ochorenie, zabezpečíme mierny priebeh ochorenia alebo zabránime vzniku závažných komplikácií.“

 

prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti: ,,Overené informácie o očkovaní, podložené vedeckými štúdiami, dostanú rodičia  na stránkach oficiálnych inštitúcií, ktoré za ne berú plnú zodpovednosť.“

 

MUDr. Štefan Zamba, primár Infektologického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce:

,,Vírus osýpok „miluje“ ľudí, ktorí sa nedokážu brániť - nemajú obranné protilátky, pretože sa nedali zaočkovať.“

 

prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., prednostka Fyziologického ústavu LFUK v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu a autizmu na Slovensku:

„Žiadna vedecká štúdia nepreukázala, že očkovanie spôsobuje autizmus.

 

doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD., vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici:

,,Vakcíny majú priemerne 100 – 1000 antigénov, novorodenec je schopný reagovať na miliardu až bilión rôznych antigénnych podnetov. Súčasné podanie jedenástich vakcín zaťaží imunitný systém na  0,1 %.“

  

doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni:

,,Najnovšie štúdie ukazujú, že niektoré typy vakcín by mohli znižovať riziko diabetu 1. typu, čo by mohlo mať zásadný prínos v prevencii tohto ochorenia.“

 

prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA., Dott.Ric., MHA, alergiológ a imunológ z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine:

,,Očkovanie pomáha budovať imunitnú pamäť dieťaťa pred mnohými smrteľnými a závažnými infekciami.“

 

doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH, vedec, lekár a vedúci Ústavu molekulárnej biológie LF UK v Bratislave:

„Vakcíny ľudstvu pomohli takmer, alebo úplne zbaviť sa mimoriadne nebezpečných infekčných chorôb.“

 

 Rodičia môžu v prípade akýchkoľvek otázok napísať odborníkom prostredníctvom kontaktného formulára, ktorý nájdu na portáli o očkovaní v časti „Kontakt“.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
23. september 2023 18:44