Poznate niekoho, kto veľmi hlasno kýcha? Vinu za ich anatómiu. Dráždidlá, ako je jasné svetlo alebo alergén, stimulujú trojklanný nerv nosovej dutiny a spúšťajú koordinovaný reflex z membrány do mozgu. Mnoho rôznych svalov sa podieľa na budovaní tlaku potrebného na vylúčenie dráždivých látok kýchaním. Jednotlivé rozdiely v anatómii, ako je napríklad veľkosť priedušnice a objem pľúc, môžu spôsobiť, že niektoré kýchanie bude obzvlášť hlasné, iní môžu prirodzene používať viac svalov pri kýchaní. Máte podozrenie, že sa tento prípad týka vás? Keď cítite, že prichádza kýchanie, položte ukazovák na spodok nosa a mierne zatlačte nahor. To zníži silu kýchania, alebo ho možno dokonca úplne potlačí. Vedeli ste tiež, že držanie nosa, keď kýchate, môže byť pre vás zlé?mcfarlandmo/Flickr.com
StoryEditor

Vyliečia nádchu antibiotika? Spoznajte mýty o nádche

12.12.2019, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Hneď ako nádcha udrie, budete sa cítiť naozaj „pod psa“. V hlave sa vám spustí kolotoč najrôznejších možností, ako s ňou zatočiť. Čo ale platí a o nie?  

Nádchu vyliečia minerály a morské soli

NIE. Nosové spreje s minerálmi a morskými soľami slúžia predovšetkým ako prevencia zvlhčenia nosovej sliznice. Na rozdiel od nosových sprejov (liekov) neobsahujú liečivo, ktoré pri dodržiavaní pokynov uvedených v priloženej informácii pre používateľa lieči nádchu.  

Všetko, čo môžete pri nádche robiť, je čakať, kým prejde

NIE. Nádcha spôsobuje opuch nosovej sliznice. Usilovné siakanie a ničnerobenie ju nevyrieši. Omnoho účinnejšie je použiť nosový sprej, ktorý obsahuje liečivá, a tie dokážu opuch zmierniť. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu.  

Nádcha nie je vážne ochorenie, nevadí, keď s ňou budete chodiť medzi ľudí

NIE. Nádcha sa prenáša kvapôčkovou infekciou a najmä v prvých troch dňoch môžete nakaziť veľa ľudí vo svojom okolí. Lepšie je preto nádchu liečiť. Stála izbová teplota, dostatok tekutín a telesný aj duševný odpočinok naštartujú obranné mechanizmy, a tým pomôžu pri liečbe. Navyše pokoj vám pomôže vyhnúť sa možným komplikáciám v podobe závažnejších ochorení.  

Spreje do nosa nezaberajú, nevyplatí sa ich používať

NIE. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu. Liečivo obsiahnuté v nosových sprejoch uvoľní upchatý nos a pomôže vám lepšie dýchať a spať. Pomocné látky obsiahnuté v niektorých nosových sprejoch alebo nosových kvapkách majú navyše na nosovú sliznicu ďalšie pozitívne účinky (napr. regenerácia, zvlhčenie).  

Bežnú nádchu vyliečia antibiotiká

NIE. Antibiotiká zaberajú iba na bakteriálne infekcie. Pri liečbe nekomplikovanej akútnej nádchy nepomôžu.  

Užívanie vitamínov nádchu vylieči

NIE. Teda nie tak úplne. Užívanie vitamínov posilňuje odolnosť organizmu, môže teda pomôcť nádche predísť, nie ju však vyliečiť.  

Pobyt vonku v zime spôsobí ochorenie nádchou

NIE. Bolo by jednoduché všetko zviesť na matku prírodu, ale úplne tomu tak nie je. Vírusom spôsobujúcim nádchu sa najlepšie darí vo vykúrených a uzavretých miestnostiach.  

Nádcha sa prenáša bozkávaním

NIE. Z rodiny vírusov sú najväčšou príčinou nádchy rinovírusy, ktoré sa do tela najčastejšie dostávajú sliznicou očí a nosa. K prenosu ústami dochádza veľmi zriedkavo.  

Pri nádche šport nevadí

NIE. Pri nádche je oslabený imunitný systém. Veľká fyzická námaha môže viesť k závažnejším a komplikovanejším ochoreniam, ako sú napríklad angína alebo zápal priedušiek. V čase prechladnutia je teda lepšie šport úplne vynechať, venovať sa viac odpočinku a dopriať si dostatočný spánok, ktorý posilní obranné mechanizmy.  

Najlepšou prevenciou nádchy je dostatočne teplé oblečenie

NIE. Aj keď nás mamičky a babičky celé detstvo a dokonca aj v dospelosti nabádali k tomu, aby sme „vrstvili“ a poriadne sa obliekali, nemá nádcha s pobytom v chlade nič spoločného. Avšak teplé oblečenie pomáha pred prechladnutím organizmu. A ako vieme, prechladnutý organizmus znamená oslabenú imunitu a tým pádom väčšiu náchylnosť na nachladnutie.  

Siakanie uvoľní upchatý nos

NIE. Dôvodom, prečo sa nám pri nádche zle dýcha, nie je iba zahlienený nos, ale aj zdurenie nosovej sliznice.

http://www.olynth.sk/radca/nadcha/myty_o_nadche

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 01:16