V súčasnosti je už infekcia HIV liečiteľná, ale stále ide o nevyliečiteľné ochorenie. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV/AIDS je prevencia.
Vyšetrenie anti – HIV protilátok je v Slovenskej republike prístupné každému. Testovanie ponúka:
- Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave,
- Poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Slovenskej republike (RÚVZ v SR),
- oddelenia klinickej mikrobiológie nemocníc,
- testovacie centrum HIV Checkpoint v Bratislave,
- odber krvi na testovanie je možné požiadať aj všeobecného lekára.
Anonymné vyšetrenie anti- HIV protilátok ponúkajú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva
„Odborní pracovníci poskytujú v Poradniach pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR bezplatné osobné, telefonické, emailové poradenstvo a anonymný bezplatný odber. V roku 2018 sme poskytli 678 osobných konzultácií a viac ako 800 vyšetrení anti-HIV protilátok,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných RÚVZ v SR:
- Banskobystrický kraj: Banská Bystrica, Žiar nad Hronom
- Žilinský kraj: Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Žilina
- Trnavský kraj: Trnava, Galanta, Dunajská Streda
- Prešovský kraj: Bardejov, Poprad, Prešov, Svidník
- Košický kraj: Košice, Trebišov
- Nitriansky kraj: Nitra
HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti.
Tento vírus napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, oportúnne infekcie a onkologické ochorenia.
Slovenská republika podľa hlavného hygienika patrí k členským štátom Európskej únie s najnižšou incidenciou HIV infekcie.
,,Avšak v poslednom období pozorujeme nárast počtu nových prípadov, najmä v skupine mužov majúcich sex s mužmi. Zvyšujúce sa číslo nových prípadov môže byť aj dôsledkom toho, že ľudia sa na základe osvety rozhodnú pre vyšetrenie anti-HIV protilátok. V roku 2018 bol zaznamenaný historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku. Celkovo bolo diagnostikovaných 102 nových prípadov HIV infekcie, značný podiel na diagnostikovaných prípadoch mali cudzinci,“ povedal Mikas.
Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do 31. 10. 2019, bolo u občanov SR i cudzincov zaznamenaných 1 160 prípadov infekcie vírusom HIV. U 123 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS. Bolo zaznamenaných 74 úmrtí HIV infikovaných osôb (z toho 55 v štádiu AIDS).
U občanov SR bolo od 1.1.2019 k 31.10.2019 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 65 nových prípadov HIV, u cudzincov pri ich pobyte v SR bolo hlásených 23 nových prípadov. Evidujeme päť prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a dve úmrtia pacientov s HIV infekciou. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji.
Ku koncu roka 2018 bolo celosvetovo evidovaných 37,9 milióna ľudí žijúcich s HIV infekciou - testovaných bolo 79%, 62% podstúpilo liečbu a 53% dosiahlo potlačenie HIV vírusu bez rizika infikovania iných osôb.
Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Jeho symbolom je červená stužka. Jej pripnutím vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia.