Shutterstock
StoryEditor

Chladný vzduch sťažuje život chronickým pacientom a ohrozuje aj zdravé pľúca

26.11.2019, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Chronických pacientov s CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc) či astmou, môže v chladnom počasí už prechladnutie pacienta destabilizovať a existuje riziko, že sa tým zhoršia aj symptómy jeho ochorenia.

 

CHOCHP berie dych

Ochorenie CHOCHP postihuje celosvetovo viac než 250 miliónov pacientov. Najčastejšie postihuje fajčiarov nad 40 rokov. Zmeny na pľúcach a hustý hlien v dýchacích cestách, bránia kyslíku dostať sa do alveol, v ktorých prebieha výmena kyslíka s oxidom uhličitým.

Ako CHOCHP postupuje, človek začne pociťovať problémy:

  • najprv kašeľ, ktorým sa dýchacie cesty snažia zbaviť hlienu,
  • neskôr aj problémy s dýchaním, najmä pri námahe,
  • závažnou komplikáciou CHOCHP sú exacerbácie – akútne prepuknutie alebo zhoršenie príznakov ochorenia, ktoré si často vyžaduje hospitalizáciu a záchrannú liečbu.

„Pri každej exacerbácii dochádza k nezvratnému poškodeniu pľúcneho tkaniva a k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, čo zhoršuje aj celkové vyhliadky pacienta,“ približuje MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológia a ftizeológia.

 

 

Bez liečby sa pacienti zadýchajú aj pri obliekaní

Správna liečba pomáha zmierniť príznaky a spomaliť zhoršovanie CHOCHP. Bez liečby je CHOCHP všeobecne progresívne ochorenie a jeho zhoršovanie spôsobuje, že pacienti sa zadýchavajú počas každodenných aktivít ako chodenie po schodoch či dokonca obliekanie.

Pri CHOCHP je základom liečby rozširovanie dýchacích ciest pomocou liečiv redukujúcich napätie hladkého svalstva, ale aj protizápalové lieky.

„Na udržanie priechodnosti dýchacích ciest počas výdychu sa využívajú inhalačné brochodilatanciá, ktoré majú rýchly nástup účinky a minimum vedľajších účinkov. Moderná liečba poskytuje pacientom aj kombinovanú liečbu s inhalačným kortikoidom, ktorý má protizápalový účinok,“ dopĺňa MUDr. Hájková. Súčasťou komplexnej liečby je aj pravidelná dychová rehabilitácia či domáca oxygenoterapia.

K častým komplikáciám pacientov s CHOCHP  patria v zimných mesiacoch  práve infekcie dýchacieho systému.

Infekcie môžu zdravie skomplikovať

Infekcie dýchacích ciest sú jedny z najčastejších ochorení človeka, ktoré sa vyskytujú najmä v zimných mesiacoch. Aby sme sa mohli pred nimi účinne chrániť a udržať si tak zdravé pľúca, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad.

„V období epidémií je kľúčové vyhýbať sa veľkým skupinám ľudí. Ďalšími preventívnymi zásadami by malo byť pravidelné umývanie rúk, ústna hygiena, preventívne prehliadky, fyzická aktivita či dychová rehabilitácia. Chrániť sa pred infekciami môžeme aj prostredníctvom účinnej vakcinácie proti chrípke a pneumokokom,“ vysvetľuje Hájková.

 

 

Zima preverí imunitu, ale aj odolnosť pľúc

Tretia novembrová streda každoročne patrí Svetovému dňu chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP).

Chronická obštrukčná choroba pľúc je život ohrozujúce ochorenie pľúc, ktoré je charakterizované postupným zužovaním dýchacích ciest. Výdych aj nádych sú pre pacientov čoraz náročnejšie.

 

Svetová zdravotnícka organizácia WHO predpokladá, že v roku 2030 sa CHOCHP stane treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete.

Primárnou príčinou CHOCHP je tabakový dym, ale aj vdychovanie škodlivín a rozrastajúce sa priemyselné zóny.

Okrem CHOCHP totiž vo svete, ale aj na Slovensku stúpa počet pacientov s ochoreniami ako astma či fibrózy pľúc.

 

V súčasnosti je na Slovensku možné mnohé z respiračných ochorení kompenzovať a manažovať vďaka účinnej liečbe, ktorá pacientom prináša úľavu od príznakov a bráni rozvinutiu ochorenia. V zimných mesiacoch však môžu práve rôzne infekcie dýchacieho (respiračného) systému, virózy či chrípky skomplikovať zdravotný stav pacientov a v niektorých prípadoch ich aj destabilizovať.

 

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
05. jún 2023 19:07