liekyDreamstime
StoryEditor

Iba polovica pacientov dodržiava odporúčania lekárov

29.10.2019, 15:27
Autor:
(dia)(dia)
Viac než polovica pacientov, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako je cukrovka či vysoký krvný tlak, z času na čas neužijú liek, pretože zabudnú, cítia sa dobre alebo si myslia, že liek nepotrebujú. Ukázal to prieskum Ipsos, ktorý iniciovala spoločnosť TEVA Pharmaceuticals Slovakia.

 

 Nedodržiavanie lekárskych pokynov však vedie k neúčinnosti liečby, čo môže viesť až k fatálnym následkom.

 

Adherencia - správne dodržiavanie liečby, je spôsob, akým sa hodnotí spolupráca pacienta a jeho prístup k liečbe. Nízka adherencia alebo nezodpovedný prístup pacienta často vedie k pridruženiu ďalších zdravotných komplikácií či k zlyhaniu liečby.

 

Z prieskumu vyplynulo, že až 53% respondentov niekedy svoje lieky neužije podľa odporúčaní a napríklad štvrtina pacientov s hypertenziou si pravidelne nekontroluje ani svoj krvný tlak.

 

„Liečba chronických civilizačných ochorení je zradná, najmä ak pacienti trpia viacerými ochoreniami naraz. Pacienti sa zo začiatku cítia dobre, nemajú žiadne zdravotné problémy, ak však nedodržiavajú lekárom predpísanú liečbu, vystavujú sa vážnym komplikáciám. K zvyšovaniu adherencie by pri užívaní viacerých liekov naraz, mohli prispieť fixné kombinácie liekov,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Monika Palušková.

 

40% diabetikov priznáva chyby pri užívaní liekov

Diabetológ Emil Martinka uvádza, že diabetes a s ním súvisiace ochorenia spočiatku nebolia a podľa prieskumu až 40% pacientov priznáva chyby pri užívaní liekov, obzvlášť, ak ich majú predpísaných veľa alebo nevidia okamžitý účinok lieku.

,,Zlá situácia je aj s dodržiavaním diétnych a režimových opatrení. Kľúčom na zlepšenie je osveta, edukácia, trvalé pripomínanie (napr. aplikáciou v mobile), ale aj finančná dostupnosť. Pacient si musí taktiež uvedomiť, že efektivita liečby záleží najmä na jeho zodpovednosti, disciplíne a spolupráci s lekárom,“ približuje Martinka.

 

To, že majú pacienti veľmi častý problém so zmenou životného štýlu, potvrdzuje aj dotazníkový prieskum uskutočnený počas Týždňa adherencie v 130 ambulanciách všeobecných lekárov. Do prieskumu sa zapojilo 727 pacientov, ktorí odpovedali na otázky týkajúce sa nielen užívania liekov, ale aj dodržiavania istých režimových opatrení.

 

Z prieskumu vyplýva, že:

 

  • iba 15% pacientov dodržiava všetky odporúčania, vrátane diétnych opatrení či pohybového režimu. V rámci spomínaných zmien životosprávy robí ľuďom najväčší problém obmedzenie tukov, sacharidov a soli.

 

  • dodržať zákaz fajčenia je náročné pre 19,2% opýtaných
  • 18,5% respondentov označilo za namáhavú aj redukciu hmotnosti

 

  • z hľadiska farmakoterapie, dodržuje liečebné odporúčania v priemere 60% pacientov 

 

Problémom je aj užívanie viacerých liekov

Zlá adherencia je podľa prieskumu preukázaná aj u pacientov, ktorí užívajú viacero liekov naraz. Viac ako polovica pacientov užíva 1-3 lieky a takmer 30% pacientov užíva 5 a viac liekov.

Dôvody pacientov, pre ktoré vedome alebo nevedome lieky neužijú, sú rôzne:

  • Viac než 75% pacientov lieky neužijú, pretože sa cítia dobre.
  • Ďalších približne 70% opýtaných tvrdí, že lieky jednoducho užiť zabudnú.
  • Pri vypĺňaní dotazníku mali pacienti na výber viacero možností, ktoré mohli pri svojich odpovediach označiť. To znamená, že pri jednom pacientovi sa môže stať, že lieky neužil pretože zabudol, ale zároveň mohol označiť aj odpoveď, že nebol doma, lieky sa mu minuli, alebo že bol vo finančnej tiesni a doplatok za lieky si nemohol dovoliť.

 

Možností zlepšenia adherencie pacientov je niekoľko, lekári však deklarujú jasnú potrebu mať viac času na edukáciu pacienta.

Z prieskumu taktiež vyplynulo, že lekári úlohu farmaceutických firiem vidia v tvorbe edukačných materiálov a šírení osvety zameranej na dodržiavania liečby a režimových opatrení

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 15:34