Fakt: Ženy na celom svete odďaľujú vek, kým majú deti. V roku 2003 správa zistila, že vzdelané ženy, ktoré kvôli kariére zamýšľali oddialiť reprodukciu, mali nesprávne predstavy o veku a plodnosti a domnievali sa, že lekárske ošetrenia a dobré zdravie môžu predĺžiť biologické hodiny aj do 40. a 50. roka ich života. Kvôli progresívnemu poklesu kvality oocytov, teda vajíčok žien v priebehu času neexistuje spôsob, ako prirodzene predĺžiť biologické hodiny. Zdravá strava, cvičenie a životný štýl nemôžu zastaviť nevyhnutný úpadok, ktorý sa začína vo veku 32 rokov a zrýchľuje sa po dovŕšení 37 rokov. Dočasné zastavenie hodín je možné cez kryokonzerváciu oocytov, ale má to svoje obmedzenia a nie vždy ide o ideálne riešenie. Ženy si totiž zmrazujú vajíčka vo veku, keď ich kvalita rapídne klesá alebo už minuli svoj vrchol.Pixabay
StoryEditor

Pripravte sa na zimný čas

26.10.2019, 09:00
Autor:
(dia)(dia)
Pripravte svoj organizmus na zmenu a prechod do zimného obdobia. Pomôže vám dodržiavanie spánkovej hygieny, pitného režimu, pravidelný pohyb a vyvážená strava.  

 

 

Zo soboty na nedeľu (26. 10. 2019 – 27. 10. 2019) sa mení letný čas na zimný, o tretej hodine v noci sa ručičky hodín vrátia o hodinu späť.

 

Biologický rytmus organizmu sa posunu času na jeseň prispôsobuje pomalšie ako na jar, pretože naň výrazne  vplýva úroveň osvetlenia za súmraku a úsvitu. Väčšie ťažkosti pociťujú počas tejto zmeny času ľudia, ktorí vstávajú skoro a tí, ktorí spávajú menej ako sedem hodín. Má však aj pozitíva, kým pri prechode na letný čas viaceré štúdie poukázali na vyšší počet dopravných nehôd, úrazov na pracovisku či vyššie riziko srdcových infarktov, jesennej zmene času pripisujú pokles ich počtu.

 

Adaptácia je veľmi individuálna

 

,,Z výsledkov medicínskych výskumov vyplýva, že cirkadiánny rytmus – vnútorné hodiny organizmu, nedokážu okamžite, zo dňa na deň  reagovať na zmenu času. Adaptácia je veľmi individuálna, aj s ohľadom na vek a zdravotný stav,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

Ťažkosti podľa nej môžu mať malé deti, ktorým sa naruší denný a spánkový režim, ale aj ľudia s psychickými a chronickými ochoreniami, napríklad srdcovo-cievnymi, endokrinnými, neurologickými, s poruchami imunity...

  

 

Posun času na jeseň býva podľa Hamade vnímaný ako získanie hodiny k dobru, ráno sa dá dlhšie spať, no večer zasa príde skôr únava.

,, Hoci večer môžete ísť  do postele o hodinu neskôr, v prvých dňoch alebo týždňoch sa zobúdzate podľa nastavenia organizmu na letný čas a o hodinu spánku sa ukrátite, čo môže vyvolať únavu, nervozitu, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy koncentrácie a môže prispieť aj k nárastu sezónnych depresií,“ dopĺňa odborníčka z úradu hlavného hygienika.

 

V prvých dňoch posunu času môže pomôcť malá zmena spánkového rytmu – chodievajte spávať o štvrťhodinu neskôr, prípadne si doprajte polhodinu spánku navyše počas voľných dní.

 

Osvojte si zásady spánkovej hygieny:

  • štyri až šesť hodín pred spánkom nepite alkohol, kávu, zelený, čierny čaj, energetické nápoje
  • nekonzumujte večer ťažko stráviteľné jedlá, posledné jedlo si dajte najneskôr štyri hodiny pred spánkom
  • krátko pred spánkom nefajčite
  • aspoň štyri hodiny pred spánkom necvičte intenzívne
  • pred spánkom miestnosť dobre vyvetrajte, teplota v nej by nemala byť vyššia ako 20 stupňov Celzia
  • v spálni nemá byť televízor

 

Hýbte sa a zdravo jedzte

 

Môže to byť rýchla chôdza, alebo jednoduché cviky na precvičenie celého tela, ktoré môžete robiť počas prestávok v práci. Nezabúdajte na pitný režim, najzdravšia je čistá voda, vhodné sú i nesladené šťavy alebo čaje. Dobrému fungovaniu organizmu a k ľahšiemu zvládnutiu zmien napomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínu A, C, E a vitamínov skupiny.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 19:16