Pixabay
StoryEditor

Na srdcovo-cievne choroby ročne zomiera na svete 17,9 milióna ľudí

30.09.2019, 13:15
Autor:
TASRTASR
Približne 17,9 milióna ľudí na svete každý rok zomrie na srdcovo-cievne choroby a na cievnu mozgovú príhodu. Uviedla to Svetová federácia srdca (WHF) pri príležitosti Svetového dňa srdca. Ten od roku 2012 pripadá na 29. septembra.

V máji 2012 sa politici celého sveta zaviazali znížiť o 25 percent úmrtnosť na neprenosné choroby do roku 2025, pripomenula Svetová federácia srdca na svojom webe a dodala, že srdcovo-cievne choroby sú príčinou takmer polovice zo všetkých úmrtí na neprenosné choroby.

Preto Svetový deň srdca predstavuje ideálnu platformu pre všetkých aktérov v oblasti srdcovo-cievnych ochorení, aby sa zjednotili proti týmto chorobám a znížili chorobnosť na ne na svetovej úrovni.

"Chceme vytvoriť na celom svete komunitu hrdinov srdca," uviedla ďalej na stránke Svetová federácia srdca. Ľudia všetkých vekových kategórií a sociálnych vrstiev by podľa nej v záujme zachovania si zdravého srdca a tým zaistenia vyššej kvality života pre seba aj iných, mali dať sľub.

Sľub: zdravšie variť, viac cvičiť

Dať sľub v rodine, že budú zdravšie variť a stravovať sa; dať sľub deťom, že začnú viac cvičiť a budú im pomáhať v pohybových aktivitách, nedovolia im fajčiť a príbuzným budú pomáhať prestať s fajčením.

Zdravotnícki pracovníci majú dať sľub, že budú pomáhať pacientom, aby prestali s fajčením a so znižovaním hladiny cholesterolu; politici majú dať sľub, že budú podporovať takú politiku, ktorá bude podporovať zdravie srdcovo-cievneho systému.

Zamestnávatelia majú dať sľub, že budú pripravovať pre zamestnancov také pracovné prostredie, aby si zachovali zdravé srdce. "Je to jednoduchý sľub... pre moje srdce, tvoje srdce, pre srdcia všetkých," zdôraznila Svetová federácia srdca.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 15:10