Podľa Organizácie spojených národov pre poľnohospodárstvo a výživu (FAO) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WTO) je definované jasne: „Mlieko je pravidelný sekrét vemena dojených zvierat, získaný z jedného alebo viacerých pôdojov, bez akýchkoľvek prídavkov, alebo odstránenia zložiek určený k spotrebe v tekutom stave, alebo pre ďalšie spracovanie“. Definície pojmu mlieka a mliečnych výrobkov určuje je u nás Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (pozn. red.). Mlieko http://www.svps.sk/dokumenty/legislativa/2143_2006.pdf SVPS http://www.svps.sk/legislativa/legislativa_kodex.asp Preto nápoje zo sóje, mandlí alebo ryža nie sú na obaloch označené ako mlieka, aj keď sa pre ne toto pomenovanie medzi ľuďmi všeobecne vžilo. Sójové nápoje sú dnes už bežne dostupné nielen v špecializovaných predajniach, ale napríklad aj v supermarketoch, a dokonca ich začali ponúkať aj mnohé kaviarne. Pretože nápoj nie je živočíšneho pôvodu, stalo sa sójové ´mlieko´ obľúbenou náhradou mlieka pre vegánov. Avšak rovnako ako na kravské mlieko môže aj konzumácia produktov zo sóje vyvolať alergickú reakciu. Pre osoby, ktoré ňou trpia, je konzumácia sójových nápojov nevhodná, rovnako ako pre tých, ktorí sa liečia na ochorenia spojené so štítnou žľazou. "Sójové nápoje sú rozhodne dobrou voľbou pre tých, ktorí nepijú kravské mlieko. Prinášajú telu totiž bielkoviny v obdobnom množstve a obsahujú dokonca aj vápnik. V týchto nápojoch však býva pomerne dosť pridaného cukru, odporúčam preto vyberať predovšetkým tie, ktoré nie sú doslaďované. Vyhla by som sa tiež sušeným sójovým nápojom, ktoré vo väčšine prípadov nemajú vhodné zloženie," radí nutričná terapeutka Monika Tělupilová.Pixabay
StoryEditor

Na dostatok vápnika v tele  treba myslieť už v detstve

31.07.2019, 12:14
Autor:
(dia)(dia)
Pevné zdravé kosti zabezpečí správna strava, pitný režim, aktívny životný štýl a dostatočný príjem vápnika. Najvhodnejší čas je už počas detstva a puberty.

 

 

V kostiach sa totiž nachádza až 99 % zásob vápnika v tele a ak ho nemáme dostatok v strave aj na ďalšie jeho dôležité funkcie, ako sú svalová činnosť, nervové vzruchy, zrážanlivosť krvi či metabolizmus, telo si hladinu vápnika začne dopĺňať práve z kostí.

Odbúravanie vápnika z kostí sa nazýva osteoporóza. Jej dôsledky sú ťažko zahojiteľné zlomeniny. Pre starých ľudí to môže mať fatálny následok.

 

Už od detstva

Na dostatočný príjem dobre vstrebateľného vápnika by mali rodičia dbať už v detstve. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov by mali do stravy detí zaradiť aj iné prirodzené zdroje vápnika. Vedci totiž zistili, že čím viac bielkovín zjeme, tým viac vápnika sa z tela vylúči močom. Preto by mala byť strava doplnená o pestrú škálu zeleniny, strukovín, tofu a pitný režim by mal obsahovať aj minerálne vody bohaté na vápnik a s dostatočným obsahom horčíka.

 

Aj keď je pravda, že pre budovanie a mineralizáciu kostí je najdôležitejší dostatočný príjem vápnika počas detstva a puberty, MUDr. Peter Minárik, odborník na výživu, odkazuje na odborné výskumy, ktoré podľa jeho slov potvrdili, že „mineralizácia kostí pokračuje aj v období po ukončení rastu kostí, teda vo veku 18 a 30 rokov. ,,Vtedy sa hustota kostí môže zvýšiť ešte o 10 percent.  A už 10 percentný nárast kostnej hustoty má za následok až 50-percentné zníženie rizika patologických zlomenín spôsobených osteoporózou,“ povedal.

 

Čomu sa vyhnúť

Prevenciou proti osteoporóze je aj zdravý životný štýl. Ten tiež môže pomôcť zmierniť jej následky. Treba si dávať pozor na aktivity alebo potraviny, ktoré nám znižujú „zisk“ vápnika z prijatej stravy alebo ktoré naopak zvyšujú jeho straty z tela.

Vápnik totiž z tela odbúrava napríklad alkohol, fajčenie, veľa kofeínu, vysoký príjem cukru, či pitie sýtených nápojov s kyselinou fosforečnou. Ďalej nie je dobré príliš soliť a jesť priveľa živočíšnych bielkovín.

 

Pohyb je viac, ako sa zdá

Podľa klinických štúdií je jednoznačným dôvodom straty kostnej hmoty fyzická pasivita. Preto aj vo vyššom veku, keď už bojujeme s osteoporózou, cvičenie pomáha.

,,Fyzická aktivita, pohyb a cvičenie majú zásadne priaznivý vplyv na hustotu kostí,“ upozorňuje MUDr. Minárik s tým, že stačí ak namiesto výťahu použijeme schody, vystúpime o zastávku skôr, alebo na krátke vzdialenosti vôbec nepoužijeme auto.

Ak máme takú možnosť, pridajme plávanie, bicykel, dlhé prechádzky, či turistiku.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
02. jún 2023 07:46