StoryEditor

Pri liečbe pacientov s mŕtvicou je dôležitý najmä čas

30.05.2019, 17:14
Autor:
(dia)(dia)
Cievna mozgová príhoda je závažné neurologické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Preto je dôležité, aby dostal liečbu čo najskôr. Uzáver cievy spriechodniť do 4,5 hodiny a odstránenie krvnej zrazeniny do 8,5 hodiny.

Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len seniorov. Ročne u nás postihne cievna mozgová príhoda tisíce obyvateľov. Len v roku 2017 si toto ochorenie podľa dát z Národného neurologického registra vyžiadalo viac ako 21-tisíc hospitalizácií.

Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie na svete, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každý deň zomrie na mŕtvicu štrnásť ľudí.

Dva typy mozgovej mŕtvice

Prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti profesorka MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., hovorí, že poznáme dvojakú mozgovú príhodu. Ide o:

  • nedokrvenie mozgu – ischemická cievna-mozgová porážka (CMP) - zúženie, alebo uzáver cievy, ktorá zásobuje mozog
  •  krvácanie do mozgu – hemoragická cievna-mozgová porážka (CMP) - prasknutie cievy, alebo jej výdute

 

 

Ako sa mozgová porážka prejavuje?

Pokles kútiku – požiadajte osobu, nech sa usmeje alebo vycerí zuby. Ak sa vám jedna strana úst zdá ochabnutá a pozorujete ovisnutý kútik, ihneď volajte záchranku.

Ochrnutie končatín – vyzvite osobu s podozrivými príznakmi, aby predpažila pred seba ruky a desať sekúnd ich udržala. Ak klesá jedna ruka, aj keď len o pár centimetrov, volajte záchranku.

Porucha reči – položte osobe s podozrivými príznakmi niekoľko otázok. Ak pozorujete poruchu reči, komolenie slov alebo používanie nesprávnych výrazov, volajte záchranku.

  cievná mozgová porážka, cievná mozgová príhoda cievná mozgová porážka, cievná mozgová príhoda Pacientska organizácia Sekunda pre život

 Pri liečbe pacientov s mŕtvicou je dôležitý najmä čas

,,Čím skôr pacient príde do nemocnice, tým má väčšiu šancu na úspešnú liečbu,“ uvádza Gdovinová. Podľa toho či ide o nedokrvenie mozgu alebo krvacanie do mozgu sa rozdeľuje aj liečba. Rozpustenie krvnej zrazeniny v cieve sa robí tzv. trombolýzou a na odstránenie krvnej zrazeniny sa používa mechanická trombektómia.

 

Trombolýza (podáva sa vnútrožilovo infúziou) by sa mala podať do 4,5 hodiny. Trombektómia by sa mala urobiť do 8,5 hodín.

 

,,Čím skôr sa obnoví prietok v postihnutej cieve, tým väčšiu šancu má pacient na obnovu funkcie jeho mozgu,“ dodala profesorka.

 

Špecializované pracoviská

Na Slovensku máme 43 iktových centier, v ktorej pacienti dostanú liečbu trombolízou. Okrem nich máme aj osem špecializovaných pracovísk intervenčnej rádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré realizujú vysokošpecializované zákroky - medzi nimi aj tzv. mechanickú trombektómiu.

„Podľa nových pravidiel vieme takýto zákrok realizovať u pacienta až do 24 hodín od vzniku prvých príznakov porážky,  hovorí MUDr. Ivan Vulev, PhD., medicínsky riaditeľ kliniky CINRE v Bratislave, ktorá patrí medzi 200 nemocníc vo svete, kde tento endovaskulárny výkon u pacienta s cievnou mozgovou príhodou vedia realizovať až do 24 hodín.   

 Vulev ale prízvukuje, že čím skôr je pacient odoslaný od neurológa na takýto zákrok, tým väčšiu má šancu na plnohodnotný návrat do života, a to aj napriek tomu, že utrpel cievnu mozgovú príhodu.

 

Zlepšuje sa liečba

Aktuálne zverejnené výsledky podľa nej svedčia o tom, že pacienti prišli do týchto nemocníc v primeranom terapeutickom „okne“, zároveň to svedčí aj o dobrom manažmente pracovísk v akútnej intervencii cievnej mozgovej príhody.

Čo sa týka času, v roku 2018 bol za SR priemerný čas od príjmu pacienta do nemocnice po aplikáciu trombolytickej liečby 43 minút čo je o 7 minút menej ako v roku 2017 (vtedy sa priemerný čas v nemocniciach pohyboval v intervale od 23 do 93 minút).

 

Kampaň Čas je mozog

„Keď sme v roku 2017 spustili aktivity našej pacientskej organizácie spolu s informačnou kampaňou Čas je mozog, mali sme na Slovensku skutočne nelichotivé štatistiky v liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

V roku 2016 bol celoslovenský priemer odliečených pacientov na úrovni len niečo nad 17 %. Dnes je toto percento značne vyššie a dosahuje číslo viac ako 28 %,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
27. máj 2024 00:36